moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzeum Bitwy Warszawskiej – jest wstępna koncepcja

Otwiera się droga do zrealizowania pomnika Bitwy Warszawskiej, pomnika, na który czekaliśmy ponad 90 lat. Mam nadzieję że muzeum zostanie otwarte w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej – mówił minister Antoni Macierewicz. Dziś MON przedstawiło wstępną koncepcję budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie. Prace mają ruszyć już w przyszłym roku.

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku ma powstać w podwarszawskim Ossowie. Dokładnie tam, gdzie 14 sierpnia 1920 roku rozegrały się jedne z najważniejszych momentów Bitwy Warszawskiej. Polacy pokonali bolszewików i ci zostali zmuszeni do wycofania się. Starcie poprzedziło tzw. Cud nad Wisłą i ostateczne zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej. Mające powstać muzeum będzie filią Muzeum Wojska Polskiego. Prace przygotowawcze, budowa oraz ekspozycja zostaną sfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

– Prezentowany dziś projekt koncepcji muzeum został wyłoniony w drodze konkursu zamkniętego. Skierowaliśmy pytania do sześciu pracowni projektowych, otrzymaliśmy jedną pracę, pracowni „Dom i Miasto”, która została wysoko oceniona przez sąd konkursowy – mówił Witold Głębowicz, przewodniczący sądu konkursowego, na dzisiejszej konferencji prasowej w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Konferencja prasowa ministra Antoniego Macierewicza i wiceministra Michała Dworczyka.

Obecny na spotkaniu Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, podkreślał, że wynik konkursu na wstępną koncepcję otwiera drogę do realizacji pomnika, na który Polska czeka ponad 90 lat. – To rzecz niebywała, że Bitwa Warszawska, która zdecydowała o losach niepodległości Polski, o losach Europy i w jakimś sensie o dziejach świata po dziś dzień nie ma swojego pomnika. Bitwa oddaje dramatycznie trudne losy naszego narodu i wielkość Wojska Polskiego. Godne uczczenie tego wydarzenia jest naszym absolutnym obowiązkiem – mówił minister obrony narodowej.

Minister wyraził nadzieję, że projekt zostanie wykonany zgodnie z założeniami ideowymi i w setną rocznicę bitwy muzeum zostanie otwarte. – Odczujemy tam wielkość tego wydarzenia, tam będzie odtworzona cała bitwa, z wszelkimi wojskowymi elementami. Ossów miał być dla wojsk radzieckich wrotami do Warszawy, ale te wrota zostały zatrzaśnięte przez polskiego żołnierza. Teraz staną tam dwa, mierzące 120 metrów biało-czerwone proporce. Tamci żołnierze na to zasłużyli, ale i dziś Polacy zasługują na to, by ich wrażliwość, wyobraźnię i wiedzę kształtowała prawdziwa historia – mówił minister.


Wiceminister Michał Dworczyk poinformował, że do końca października Muzeum Wojska Polskiego ogłosi przetarg nieograniczony w formule „zaprojektuj – zbuduj” na przygotowanie dokumentacji projektowej, a następnie budowę. – Chcielibyśmy, żeby już wiosną przyszłego roku została wbita pierwsza łopata, a obiekt został otwarty na stulecie bitwy. To jest bardzo ambitne tempo, ale jesteśmy przekonani, że pracownicy Muzeum Wojska Polskiego i pracownicy MON-u dołożą wszelkich starań, by to zadanie zrealizować – mówił Michał Dworczyk.

Szef resortu przypomniał też, że budowa muzeum to nie jedyne planowane upamiętnienie Bitwy Warszawskiej w okolicach stolicy i w samej Warszawie. – Znaczenie nieprzemijające miała bitwa pod Radzyminem, dlatego będziemy chcieli patronować także zbudowaniu pomnika w tamtym miejscu. Oczywiście także w samej Warszawie musi stanąć kolumna chwały Wojska Polskiego. Mam nadzieję, ze wszystkie te projekty zaczniemy i zrealizujemy do czasu obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej – mówił Antoni Macierewicz.

Paulina Glińska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~wz.34
1502803800
Dla upamiętnienia bitwy 1920 roku należało by w Warszawie wznieść łuk triumfalny bitwy(52m wysokości z posągiem marszałka Józefa Piłsudskiego na koniu z szablą skierowaną na wschód) . Najlepszym miejscem byłby to zajmowane przez pałac kultury i nauki imienia Józefa Stalina
8D-D4-9C-2F

Strażacy ruszają do akcji
 
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Kadisz za bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
SOR w Legionowie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO on Northern Track
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna na detale
Wytropić zagrożenie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gunner, nie runner
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Italii, za wolność waszą i naszą
Rekordziści z WAT
Zachować właściwą kolejność działań
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kolejne FlyEye dla wojska
Sprawa katyńska à la española
Pod skrzydłami Kormoranów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Front przy biurku
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO