moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto Wojska Polskiego – relacja

Oficjalne obchody Święta Wojska Polskiego rozpocznęły się mszą świętą za ojczyznę. Później m.in. złożenie wieńców przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, defilada w Alejach Ujazdowskich w Warszawie oraz piknik historyczno-militarny w parku Agrykola. Zapraszamy na relację z obchodów wojskowego święta.

fot. st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DORSZ


godz. 21.00

W Radzyminie odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna z mszą św. z okazji 97. rocznicy bitwy warszawskiej i  Apelem Pamięci połączonym ze złożeniem wieńców przed „Bratnią mogiłą bohaterów Kaniowczyków poległych za Ojczyznę w roku 1920”.

fot. por. Robert Suchy / CO MON

W uroczystościach uczestniczył sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk. Wiceminister podczas uroczystości odczytał list, który do uczestników skierował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

„W tamtej dobie nie poradzilibyśmy sobie bez węgierskiej i francuskiej pomocy. Pamiętajmy o amerykańskich pilotach, żołnierzach Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy obronili Zamość, białoruskich oddziałach generała Bułaka-Bałahowicza i Białych Rosjanach Borysa Sawinkowa, którzy chcieli widzieć Rosję wolną od komunistycznego jarzma. Także dziś budujemy nasze bezpieczeństwo w oparciu o lojalną współpracę z sojusznikami” – napisał w liście do uczestników uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

fot. por. Robert Suchy / CO MON

„Jesteśmy aktywnym i odpowiedzialnym członkiem NATO. Gościmy na naszym terenie wojska amerykańskie, brytyjskie i rumuńskie, niebawem dołączą być może chorwackie. Sami jesteśmy obecni zbrojnie w Rumunii i na Łotwie, wspieramy siłami powietrznymi wszystkie trzy państwa bałtyckie oraz Rumunię. Tak jak w tym arcypolskim, tak często wyśmiewanym haśle „za naszą i waszą wolność”. Mało kto wie, że w oryginale brzmiało „W imię Boga, za naszą i Waszą wolność”. Mówiono nam tyle, że jest idealistyczne, romantyczne, nieżyciowe i nierealistyczne. Ale tu, na cmentarzu żołnierzy poległych pod Radzyminem w roku 1920, nabiera zupełnie innego znaczenia. Bo czymże innym był „cud nad Wisłą”, jeśli nie wspaniałym zwycięstwem „w imię Boga, za naszą i Waszą wolność”? – czytamy dalej w liście.

Podczas uroczystości sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk poinformował, że minister Antoni Macierewicz zdecydował dzisiaj o podjęciu działań na rzecz budowy pomnika w Radzyminie, który upamiętni poległych bohaterów i będzie przypominał chwalebną historię oręża polskiego.godz. 20.00

Minister obrony Antoni Macierewicz spotkał się dzisiaj z żołnierzami Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Chojnice. To wydzielony z wojsk inżynieryjnych pododdział, który od rana pracuje w miejscowości Rytel i stara się oczyścić koryto rzeki Brdy z powalonych przez nawałnicę drzew.

fot. MON

Na tereny dotknięte skutkami gwałtownych burz, które przeszły przez Polskę w weekend, udał się także Bartosz Kownacki. Jak powiedział po rekonesansie wiceminister obrony, w najbliższym czasie do MON wpłyną wnioski o zwiększenie zaangażowania w pomoc w usuwaniu skutków nawałnic.godz. 15.05

Zapraszamy na wojskowy festyn! Jest pogoda, są atrakcje, tłum tężeje. Wiadomo, wielu chce spotkać się z żołnierzami w dniu ich święta i podziękować za służbę.


Fot. Michał Niwiczgodz. 14.35

W wystąpieniu przed Belwederem prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że 15 sierpnia jako Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to ważny dzień dla chrześcijan. – Ale dla nas Polaków, od 97 lat to także święto wielkiego polskiego zwycięstwa, wielkości polskiego oręża i nas jako narodu – podkreślił Prezydent RP.


– To wielkie święto wiktorii w Bitwie Warszawskiej, to wielkie święto przełomu w wojnie polsko-bolszewickiej w odpieraniu bolszewickiej napaści na Polskę i można śmiało powiedzieć na Europę, bo takie były zamiary przywódców bolszewickich, w szczególności Lenina – mówił prezydent Duda, dodając, że to święto naszej wielkiej dumy z naszych wartości, oręża i postawy.

– Wierzę, że w procesie modernizacji sił zbrojnych zachowamy jedność jako politycy i będziemy także umieli zachować jedność w ramach polskiej armii – dodał Prezydent RP. – Polska armia jest jedna i nie można jej różnicować - podkreślił.
 
Prezydent zaznaczył, że wierzy, iż uda się osiągnąć poziom wydatków 2,5 proc. PKB na obronność do 2030 roku. Jak mówił, najważniejszym zadaniem jest to, byśmy "umieli obronić naszą ojczyznę w przypadku, gdyby komukolwiek wpadło do głowy podnieść rękę na Polskę".
 
– Wierzę głęboko, że spokojnie i z rozwagą, w sposób zaplanowany i logiczny modernizację polskiej armii i zwiększenie jej liczebności uda się przeprowadzić. Wierzę także w to, że w tym procesie zachowamy jedność jako politycy i że także będziemy umieli zachować jedność w ramach polskiej armii –- zaznaczył.
 
– Polska armia jest jedna i nie można jej różnicować poprzez rodzaje wojsk czy jakąkolwiek inną klasyfikację. Wszyscy polscy żołnierze i wszystkie jednostki zasługują na szacunek, bo szacunek dla polskiego żołnierza, jego trudu, jego bohaterstwa, jego odwagi, gotowości obrony ojczyzny musi być zachowany w całym społeczeństwie, od władz aż do zwykłego obywatela – zaznaczył prezydent.
 
Dziękował też żołnierzom oraz ich najbliższym, a także pracownikom Wojska Polskiego. – Chcę złożyć najserdeczniejsze życzenia, niech Bóg ma w swojej opiece polskich żołnierzy. Niech Bóg ma w swojej opiece nas, Polaków. Niech Bóg ma w swojej opiece Rzeczpospolitą – powiedział na zakończenie.godz. 14.15

Jesteście na wojskowym festynie na Agrykoli? Spotkajmy się! Na naszym stoisku znajdziecie nasze wydawnictwa z Polską Zbrojną na czele i firmowe gadżety. Z okazji Święta WP i rocznicy bitwy warszawskiej wydaliśmy także jednodniówkę.

Naszym specjalnym gościem będzie pan Edward Szymczak, warszawski kolekcjoner, który zaprezentuje oryginalne egzemplarze zrzutowych radiostacji, używanych podczas Powstania Warszawskiego. Przyjdźcie obejrzeć ten unikatowy sprzęt i posłuchać historii z nim związanych.
fot. Piotr Zarzyckigodz. 13.45

Defilada w Warszawie z trochę innego ujęcia.fot. Michał Niwiczgodz. 13.30

PT-91 „Twardy” i Leopard 2A5, czyli pancerna część Wojska Polskiego.


fot. MONgodz. 13.15

Na defiladzie nie mogło zabraknąć pojazdów i wozów bojowych.Fot. MONgodz. 13.00

Druga część defilady z okazji Święta Wojska Polskiego – pododdziały piesze.fot. MONgodz. 12.45

Ruszyła defilada! Jako pierwsze zaprezentowały się maszyny sił powietrznych – śmigłowce, myśliwce, samoloty transportowe oraz samoloty szkolne.

fot. MONgodz. 12.30

Śmigłowce Apache, Chinook i Black Hawk na niebie, czołgi Abrams i Bradley – na lądzie. Żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej, którzy przyjechali do Polski, by wzmacniać wschodnią flankę NATO, wezmą udział w rozpoczynającej się za kilka minut defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego. Alejami Niepodległości przemaszerują wojskowi ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Kanady.

mjr Robert Siemaszko / COMONgodz. 12.20

Prezydent Andrzej Duda odznaczył gen. Fredericka Hodgesa, dowódcę wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie Orderem Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Amerykański oficer wyróżniony został za wybitny wkład w rozwijanie współpracy między naszymi krajami.


Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRPgodz. 12.10

Prezydent Andrzej Duda odebrał meldunek od gen. broni Leszka Surawskiego, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dokonał przeglądu pododdziałów i przywitał się z żołnierzami. Za chwilę przemówienie zwierzchnika sił zbrojnych, a potem początek defilady.

Fot. MONgodz. 11.50

W Ossowie pod Warszawą, na Polanie Dębów Pamięci przy kaplicy na Cmentarzu Poległych w bitwie warszawskiej 1920 roku, odsłonięte zostały dwa kolejne popiersia ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem – śp. Marii Kaczyńskiej i śp. kpt. Pawła Janeczka z Biura Ochrony Rządu. W uroczystości wziął udział Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

Fot. MON

– Odsłaniamy dzisiaj pomniki naszych bohaterów, odsłaniamy pomniki dwóch osób być może najbliższych panu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu; tych, którzy byli przy nim zawsze – jego małżonki, pierwszej damy, ukochanej osoby pana prezydenta, i jego najbliższego obrońcy, tego, który był z nim zawsze, który go strzegł aż do końca, który razem z nim poniósł śmierć w tym okrutnym dramacie smoleńskim – mówił podczas ceremonii minister Antoni Macierewicz.godz. 11.20

Po zakończeniu części oficjalnej zapraszamy na wojskowy festyn na warszawskiej Agrykoli. Na boisku sportowym w okolicach Łazienek od godz. 13.00 czynne będzie miasteczko wojskowe, a w nim m.in. pokazy dynamiczne wyszkolenia żołnierzy, prezentacja elementów szpitala polowego zakaźnego wraz z wyposażeniem oraz saperski tor przeszkód dla dzieci. W dniu Święta Wojska Polskiego w Amfiteatrze (Teatr na Wodzie) od godz. 13.00 do 18.00 odbędzie się koncert laureatów Festiwalu Piosenki i Tańca organizowanego w ramach „Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego 2017”.

fot. Jarosław Wiśniewskigodz. 11.10

Naszą świąteczną „Jednodniówkę” można także dostać na dworcach PKP w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie, Białymstoku, Gdańsku, Szczecinie i Opolu, a także w pociągach Pendolino.

W podróż? Tylko z „Polską Zbrojną”!

fot. PKP Intercitygodz. 10.55

Z okazji Święta Wojska Polskiego ślemy szczególnie gorące życzenia żołnierskiego szczęścia i sukcesów w służbie do wszystkich tych wojskowych, którzy przebywają obecnie na zagranicznych misjach.

grafika: MONgodz. 10.40

Prezydent Andrzej Duda, minister obrony Antoni Macierewicz oraz najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego złożyli wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.


fot. Maciej Biedrzycki / KPRPgodz. 10.35

Prezydent Andrzej Duda, minister obrony Antoni Macierewicz oraz najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego złożyli wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

fot. MON10.25

Z okazji Święta Wojska Polskiego redakcja „Polski Zbrojnej” przygotowała wydanie specjalne naszego czasopisma. „Jednodniówkę” będzie można dostać również podczas uroczystości, które 15 sierpnia odbędą się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a także na rekonstrukcji bitwy warszawskiej w Ossowie. Można ją także pobrać w pliku.
godz. 10.15

Tradycyjnie, marynarze jako pierwsi rozpoczęli obchody uroczystości Święta Wojska Polskiego. Na wszystkich okrętach stacjonujących w portach padła komenda: Z okazji Święta Wojska Polskiego, Banderę i Wielką Galę Banderową, podnieść!

fot: kmdr ppor. Radosław Pioch, por. mar. Anna Sechgodz. 10.10


W Katedrze Polowej Wojska Polskiego zakończyła się msza święta za ojczyznę. Wzięli w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef MON Antoni Macierewicz oraz szef BBN Paweł Soloch.

fot. Kancelaria Sejmu RP

Nabożeństwo odprawił bp. Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. - Armia Czerwona chciała nie tylko zniewolić Polskę, ale także zanieść na szablach ideę rewolucji do krajów Europy Zachodniej. Celem bolszewików było obalenie istniejącego porządku rzeczy, zbudowanego na chrześcijańskich wartościach i zaprowadzenie nowego, bez odniesienia do Boga. W tym przełomowym momencie Polacy chwycili za broń gotowi oddać życie w obronie Ojczyzny - mówił w homilii. We mszy uczestniczyli też ewangelicki biskup wojskowy ks. Mirosław Wola, prawosławny biskup wojskowy abp Jerzy oraz biskup polowy pomocniczy USA Richard Spencer.

fot. Kancelaria Sejmu RPgodz. 10.00

W dniu swojego święta żołnierze nie zapominają o tych, którzy oddali życie służąc ojczyźnie. W ramach akcji „Żołnierska pamięć” w całym kraju uprzątnięte zostały groby i cmentarze wojskowe, delegacje złożyły wieńce, zaciągnięto warty honorowe. Cześć ich pamięci!


fot. DGRSZ


 

godz. 9.45

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione 15 sierpnia na pamiątkę wielkiego zwycięstwa nad bolszewicką Rosją. Decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej rozegrała się na przedpolach Warszawy 13-16 sierpnia 1920 roku. Polskie wojska 96 lat temu zatrzymały ofensywę Armii Czerwonej i zmusiły ją do odwrotu.

fot. Centralne Archiwum Wojskowegodz. 9.35


Wojsko już gotowe do defilady! A wy? Mamy nadzieję, że uda się wam zająć dobre miejsca wzdłuż al. Ujazdowskich i podziwiać żołnierzy oraz sprzęt Wojska Polskiego.

fot. DGRSZgodz. 9.25

Radzymin, „miasto Cudu nad Wisłą", przygotował na obchody 97. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 bogaty program wydarzeń patriotycznych, kulturalno-rozrywkowych, sportowych i rekreacyjnych oraz imprez towarzyszących. Główne uroczystości patriotyczne odbędą się na Cmentarzu Poległych 1920 w Radzyminie 15.08 o godz. 17:00.godz. 9.15

Ostatnim akordem oficjalnej części stołecznych uroczystości będzie defilada, która przejdzie al. Ujazdowskimi. Będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt Wojska Polskiego – KTO Rosomak, Leopardy 2A5, armatohaubice Krab, samobieżne moździerze Rak i wiele innych pojazdów. Na niebie swoje maszyny zaprezentują piloci. Podczas defilady będzie można zobaczyć ponad 60 statków powietrznych. Początek ok. 12.30.

fot. Jarosław Wiśniewskigodz. 9.00

Mimo Święta Wojska Polskiego, żołnierze cały czas pełnią służbę. Minister Antoni Macierewicz, na wniosek wojewody pomorskiego, wydał decyzję o wydzieleniu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego do pomocy mieszkańcom Rytla, którzy kilka dni temu zostali poszkodowani przez nawałnicę.


fot. MONgodz. 8.50

W przeddzień Święta Wojska Polskiego na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbył się Apel Poległych. W trakcie uroczystości prezydent Andrzej Duda przekazał rodzinom czterech oficerów akty mianowań na stopnie generalskie. Decyzją prezydenta pośmiertnie na stopień generała broni awansowany został Władysław Jędrzejewski; generała brygady – Władysław Liniarski i Marian Orlik, a Stanisław Artur Mieszkowski został mianowany kontradmirałem.


– Kiedy patrzy się na groby poległych polskich żołnierzy, to mam pewność, tutaj unosi się ten specyficzny, niezwykły duch, duch wolnej Polski, duch siły naszego narodu, duch Polski niezniszczalnej – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

fot. ppor. Robert Suchy CO MON

Także minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podjął decyzję o awansie dwóch nieżyjących oficerów. Pośmiertnie na stopień kapitana awansowany został Alfons Olejnik, a na stopień pułkownika Lucjan Szymański. – Musimy zastanowić się nad niezbędnymi warunkami, by nic nie zagrażało Polsce i Europie; jednym z najważniejszych warunków jest to, by żołnierz polski miał wszystkie możliwości skutecznego rozwoju, m.in. broń i dowództwo – powiedział szef MON.gorz. 8.40

Życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego złożył żołnierzom i pracownikom wojska Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.


Film: MONgodz. 8.30


Rozpoczynamy naszą relację z obchodów Święta Wojska Polskiego. W całym kraju zaplanowano mnóstwo uroczystości i imprez towarzyszących. Centralne obchody odbędą się w Warszawie. Tak przedstawia się ich program:

godz. 9.00 – msza święta za ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15)

godz. 10.15 – uroczystość złożenia wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza (plac Marszałka Józefa Piłsudskiego)

godz. 10.30 – uroczystość złożenia wieńców przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego

godz. 12.00 – uroczystości państwowe Święta Wojska Polskiego, które zakończy defilada pododdziałów pieszych, statków powietrznych oraz sprzętu wojskowego (przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze).

MC, PS

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Nowe zadania szefa SKW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Broń Hitlera w rękach AK
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Grand Quadriga ‘24”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bohater odtrącony
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Gry wojenne w szkoleniu
NATO on Northern Track
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Śladami ojca
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
Więcej hełmów dla żołnierzy
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Zawsze gotowi do pomocy
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Orzeł dla bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO