moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Większe wsparcie MON dla poszkodowanych w nawałnicach

Minister Antoni Macierewicz na wniosek wojewody kujawsko-pomorskiego podjął decyzję o użyciu wojska w tym województwie. W usuwaniu szkód wyrządzonych przez zeszłotygodniowe nawałnice weźmie udział 30 żołnierzy i ciężki sprzęt. To kolejne wsparcie armii – 60 żołnierzy już od dwóch dni wspiera mieszkańców Pomorza.

– Minister obrony narodowej niezwłocznie podejmuje ewentualne decyzje o udzieleniu pomocy przez wojsko na wnioski i zapotrzebowania, które płyną po nawałnicy – mówi ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej. Kilka dni temu o takie wsparcie zawnioskował wojewoda pomorski. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podpisał decyzję o wydzieleniu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego do pomocy mieszkańcom Pomorza w usuwaniu skutków nawałnicy. Zgodnie z przepisami o zarządzaniu kryzysowym wojsko może zostać użyte w takich sytuacjach wyłącznie po wystąpieniu ze strony wojewody.

Od wtorku w akcję pomocy m.in. w Rytlu (powiat chojnicki, gmina Czersk) włączyło się ok. 60 żołnierzy, głównie wojsk inżynieryjnych, w tym z 2 Pułku Saperów i z 43 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej. To jedna z wielu miejscowości, która została dotknięta przez żywioł. Żołnierze wraz ze strażakami udrażniają koryto rzeki Brdy. Do odblokowania cieków wodnych i usuwania drzew z dróg wojskowi wykorzystują ciężki sprzęt, w tym samochody ciężarowo-terenowe, łodzie, spycharki oraz pływające transportery samobieżne PTS.

Pomoc dla Kujaw i Pomorza

Dziś minister obrony narodowej podjął decyzję o zwiększeniu wsparcia. Tym razem, na wniosek wojewody kujawsko-pomorskiego, pomoc zostanie udzielona miejscowościom tego województwa. Ponad 30 żołnierzy ma pomagać m.in. w przygotowaniu terenu do odbudowy linii średniego i wysokiego napięcia. Chodzi głównie o usunięcie wiatrołomów blokujących dojazd do wielu uszkodzonych linii przesyłowych, które wymagają pilnych napraw. Do dyspozycji żołnierzy będzie ponad 40 jednostek sprzętu. – Te siły i środki są adekwatne i zostały uruchomione zgodnie z zapotrzebowaniem. Pozostajemy w stałym kontakcie z przedstawicielami samorządów oraz administracji państwowej. Pomoc wojska będzie udzielana stale, do czasu, gdy będzie istniała taka potrzeba – zapewnia ppłk Pęzioł-Wójtowicz.

Z polecenia szefa MON przedstawiciele jednostek wojskowych Dowództwa Generalnego konsultują z lokalnymi władzami terenów dotkniętych nawałnicami zakres niezbędnej pomocy. Przedstawiciele armii biorą też udział w pracach regionalnych zespołów zarządzania kryzysowego.

Wczoraj szef resortu obrony narodowej wraz z premier Beatą Szydło przebywali na terenie województwa pomorskiego. Na spotkaniu z mediami minister zapowiedział, że w razie potrzeby wojsko w każdej chwili jest gotowe do zwiększenia pomocy. – Żołnierze są przygotowani. Stan we wszystkich jednostkach na tym terenie jest podniesiony do takiego poziomu, aby w każdym momencie, gdy wojewoda bądź inny urzędnik tego zażąda, wojsko zostało uruchomione. Dowódca generalny jest bezpośrednio włączony w tę akcję i do dyspozycji ma wszystkie niezbędne środki. Jeżeli będzie potrzeba ich zwiększenia, będą zwiększone – mówił wczoraj minister Macierewicz.

Miejscowości poszkodowane przez nawałnice odwiedził też Bartosz Kownacki, wiceszef MON. On także zapewniał, że przedstawiciele resortu obrony cały czas pozostają w kontakcie z MSWiA i reagują na prośby o pomoc. Kownacki tłumaczył, dlaczego w akcję nie są zaangażowane wojska obrony terytorialnej, których zadaniem ma być właśnie pomoc w podobnych sytuacjach, ale które są też przypisane do terenów, na których działają. – Na razie jednostki OT są budowane na ścianie wschodniej, dlatego tutaj w razie potrzeb używamy regularnego wojska. Nie byłoby zasadnym transportowanie żołnierzy wojsk obrony terytorialnej np. z Podkarpacia, jeżeli tutaj mamy wykwalifikowanych żołnierzy – dodał wiceminister.

Do kwestii wykorzystania WOT w zaistniałej sytuacji odniósł się dziś także wiceminister Michał Dworczyk. – Obecnie powstają trzy brygady w województwach: lubelskim, podlaskim i podkarpackim, gdzie nie doszło do pogodowych kataklizmów. Gdyby cokolwiek się tam wydarzyło, na pewno te wojska byłyby użyte. Na terenie Pomorza dopiero w przyszłym roku będą tworzone pierwsze takie oddziały – powiedział.

Wiceminister Dworczyk podkreślał, że jednym z istotnych zadań wojska w czasie pokoju jest pomoc lokalnym społecznościom, dlatego żołnierze w tego rodzaju sytuacjach są zawsze gotowi do działania. – Zgodnie z instrukcją działania w sytuacjach kryzysowych polskie siły zbrojne utrzymują w gotowości w skali całego kraju blisko 9,5 tys. żołnierzy i blisko 1000 sztuk sprzętu, w tym sprzęt ciężki i lotniczy. Gdy następuje prośba o pomoc, natychmiast reagujemy – zapewnił wiceszef MON.

Nawałnice przeszły nad Polską w ostatni piątek. Najwięcej szkód wyrządziły w województwach kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i pomorskim. Na skutek działania żywiołu zginęło sześć osób, a ponad 50 zostało rannych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Rafał Wojczal/ FORUM

dodaj komentarz

komentarze

~kryzysowiec
1502965020
Nie wiem, czy ktoś już na to wpadł. Ale może wojsko zmobilizowało by pododdziały mobilnych traków z wojsk inżynieryjnych, i zorganizowało zgrupowanie w celu przetarcia drewna z wiatrołomów na terenach dotkniętych nawałnicą. Rząd mógłby przeznaczyć darmową pulę drewna dla odbudowy zniszczonych dachów. Z tego drewna szybko nie zagospodarowanego i tak niedługo już nie będzie większego pożytku.
A4-77-A5-7C
~gegroza
1502910360
Rychło w czas ...
F6-B6-1D-67

Sukcesy reprezentantek CWZS-u
 
„Grand Quadriga ‘24”
Śladami ojca
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Bohater odtrącony
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
Układ nerwowy Mieczników
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polska wiktoria na Monte Cassino
W obronie wschodniej flanki NATO
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Zawsze gotowi do pomocy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
Pytania o europejską tarczę
Cień atomowej zagłady
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
By Polska była bezpieczna
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO