moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pomoc dla kombatantów

Członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość będą mogli ubiegać się o całkowite lub częściowe zwolnienie z opłat za pobyt w domu opieki społecznej – przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. – To bardzo dobra inicjatywa – ocenia Jan Józef Kasprzyk, p.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W Polsce żyje około 26 tys. osób, które w czasie II wojny światowej walczyły z okupantem. Część z nich – z powodu wieku, stanu zdrowia lub sytuacji rodzinnej – wymaga stałej opieki. Mogą ją uzyskać w domach pomocy społecznej, jednak pobyt w takich ośrodkach nie jest bezpłatny. Wielu kombatantów na to nie stać. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt nowelizacji Ustawy o pomocy społecznej, który przewiduje zwolnienie dawnych żołnierzy z opłat za pobyt w domu opieki społecznej. O taką formę wsparcia będą mogli ubiegać się ci, którzy mają legitymację członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej i uprawnienia kombatanckie. Chodzi o osoby, które „brały czynny udział w wojnach, działaniach wojennych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Zwolnienie z opłat może być całkowite lub częściowe. O tym jaki będzie zakres pomocy ma decydować samorząd. Przy czym, będzie brał pod uwagę sytuację finansową gminy. Wniosek ma być składany z urzędu, ale może go wnieść także sam zainteresowany i to zarówno ci, którzy korzystają już z usług domu opieki, jak i ci, którzy dopiero starają się o miejsce w takiej placówce.

„Idea szczególnego uhonorowania członków Korpusu Weteranów nawiązuje do najlepszych patriotycznych tradycji II Rzeczypospolitej. Moralnym obowiązkiem władz państwowych wobec weteranów walk o niepodległość jest materialne wspieranie i pomoc nakierowana na zapewnienie im godnej egzystencji” – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji. Prawnicy resortu pracy powołują się również na artykuł 19. Konstytucji, który nakazuje otaczać „specjalną opieką” weteranów walk o niepodległość Polski.

Jak inicjatywę rządu oceniają sami kombatanci? – Projekt został bardzo pozytywnie zaopiniowany przez Radę ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, działającą przy szefie UdSKiOR – mówi Jan Józef Kasprzyk, p.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Urząd opiniował projekt ustawy na etapie uzgodnień międzyresortowych. Według Kasprzyka plusem projektu jest to, że przyznaje on pomoc każdemu, kto brał udział w walkach o wolną Polskę. – Zgodnie z jego założeniami, każdy weteran walk o niepodległość, czy to żołnierz września 1939 roku, czy „andersiak”, czy wreszcie powstaniec warszawski, uzyska możliwość zwolnienia z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej. Naszym zdaniem propozycja rządu to bardzo dobre rozwiązanie, bo w przeciwieństwie do wcześniejszych inicjatyw nie ogranicza się tylko do jednej grupy kombatantów. Musimy zatroszczyć się o wszystkich. Nie należy dzielić kombatantów w zależności od miejsca, gdzie przelewali krew za ojczyznę – dodaje Jan Józef Kasprzyk.

Z propozycji pomocy kombatantom zadowolona jest także Agnieszka Bogucka, prezes zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Wspólnota Polska. – To bardzo dobry krok. Wielokrotnie spotykam się z byłymi żołnierzami i powstańcami warszawskimi. To osoby często już po dziewięćdziesiątce, które wymagają stałej pomocy. Niedawno widziałam się z panią, która jako osiemnastolatka brała udział w obronie Pałacyku Michla podczas powstania warszawskiego. Dziś potrzebuje całodobowej opieki, mogłaby ją uzyskać w domu opieki, ale to dla niej bardzo kosztowne rozwiązanie – mówi Agnieszka Bogucka. Dodaje, że w szczególnie dramatycznej sytuacji finansowej są np. dawni żołnierze AK, którzy byli prześladowani po wojnie przez władze komunistyczne, wyrzucani z pracy lub ciążyły na nich wyroki śmierci zamieniane później na wieloletnie więzienie. Z reguły ich emerytury są zbyt niskie, aby mogli skorzystać z oferty domu opieki. – Tych osób jest już z nami coraz mniej, więc tym bardziej pilnie trzeba im pomóc – podkreśla Agnieszka Bogucka, która przez kilkanaście lat opiekowała się zmarłym niedawno gen. Januszem Brochwiczem-Lewińskim „Gryfem”.

Zgłoszony przez rząd projekt nowelizacji trafił do parlamentu 10 sierpnia. Najprawdopodobniej po wakacjach zajmie się nim Sejm, a następnie Senat. Nowe przepisy – po podpisaniu przez prezydenta – zaczną obowiązywać 14 dni od ich ogłoszenia.

Joanna Tańska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna na detale
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kadisz za bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
Barwy walki
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Zachować właściwą kolejność działań
Ramię w ramię z aliantami
Święto stołecznego garnizonu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
Sandhurst: końcowe odliczanie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
W Italii, za wolność waszą i naszą
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO