moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wrocławska akademia będzie ściślej współpracować z West Point

Polscy podchorążowie będą zdobywać wiedzę na West Point, a słuchacze tej słynnej amerykańskiej uczelni wojskowej przyjadą na studia do Wrocławia. Dojdzie też do wymiany kadry naukowej i dydaktycznej obu akademii. Porozumienie dotyczące współpracy Akademii Wojsk Lądowych oraz United States Military Academy zostanie podpisane 2 października we Wrocławiu.

Do pierwszej wymiany studenckiej dojdzie w semestrze letnim. Od końca lutego do połowy czerwca do USA wyjedzie od 2 do 4 podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych (tak od października będzie się nazywać Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych). Na zasadzie wzajemności taka sama liczba kadetów z United States Military Academy, zwanej popularnie West Point, przyjedzie na naukę do Wrocławia. Obie uczelnie wojskowe chcą także prowadzić razem projekty badawcze, organizować konferencje naukowe oraz wspólnie wydawać publikacje. Wykładowcy obu uczelni będą mieli okazje do wyjazdów na kilkumiesięczne staże naukowe. – Na gościnne wykłady będą przyjeżdżali do nas doświadczeni naukowcy z West Point, a nasi wykładowcy będą jeździli do tamtejszej uczelni – mówi ppłk Marcin Bielewicz, prodziekan do spraw wojskowych Wydziału Zarządzania wrocławskiej uczelni.

Zasady współpracy obu wojskowych uczelni zostały ustalone podczas wizyty, którą w październiku ubiegłego roku złożył za oceanem gen. bryg. Dariusz Skorupka, rektor-komendant WSOWL. – Chcemy w przyszłości być najlepszą akademią wojskową w Europie. Aby tak się stało, musimy współpracować z wiodącymi tego typu placówkami na świecie. West Point bez wątpienia do takich należy – podkreśla gen. bryg. Dariusz Skorupka.

Porozumienie zostanie podpisane 2 października w siedzibie wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych. Pod dokumentem, sygnowanym wcześniej przez gen. broni Roberta L. Caslena, jr., superintendenta (komendanta) West Point, podpis złoży gen. bryg. Dariusz Skorupka, rektor-komendant wrocławskiej uczelni. Później amerykańska delegacja, której ma przewodniczyć przedstawiciel komendanta West Point Brent Matthews, weźmie udział w uroczystościach inaugurujących nowy rok akademicki. Odbędą się one w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Kontakty pomiędzy obiema uczelniami – choć w mniejszym zakresie – trwają już dwa lata. Kadeci z West Point uczestniczyli w międzynarodowych kursach przywództwa International Military Leadership Course (IMLC) organizowanych przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych oraz tzw. Tygodniach Międzynarodowych (International Week). Te przedsięwzięcia będą realizowane w kolejnych latach. Generał Skorupka dodaje, że kierowana przez niego uczelnia planuje także nawiązanie kontaktów z akademią wojskową Korei Południowej.

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu powstała 1 października 2002 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu i Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Józefa Bema w Toruniu. Zadaniem uczelni jest kształcenie kadr dowódczych dla wojsk lądowych oraz prowadzenie badań w zakresie nauk wojskowych i nauk technicznych. Mocą rozporządzenia ministra obrony narodowej z 30 czerwca 2017 roku zmieniła status i od nowego roku akademickiego stanie się Akademią Wojsk Lądowych.

Akademia West Point jest najstarszą szkołą wojskową Stanów Zjednoczonych. Została otwarta 4 lipca1802 roku. Znajduje się w mieście West Point w stanie Nowy Jork, nad rzeką Hudson. Jej absolwenci – żołnierze otrzymują tytuł licencjata oraz podobnie jak w Polsce stopień wojskowy podporucznika. W West Point studiuje ponad 4 tys. studentów. Zatrudnionych jest około 600 pracowników naukowych. Od 1976 roku mogą tam studiować kobiety. Corocznie przyjmuje się tam na studia od kilku do kilkunastu obcokrajowców. Uczelnie ukończyło już około 400 absolwentów z różnych krajów.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: arch. WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


W Italii, za wolność waszą i naszą
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Front przy biurku
Charge of Dragon
Szarża „Dragona”
Strażacy ruszają do akcji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Sprawa katyńska à la española
Ocalały z transportu do Katynia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO on Northern Track
Kadisz za bohaterów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Głos z katyńskich mogił
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
SOR w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO