moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Alert! Snajper w szpitalu

Terrorysta strzela do ludzi, do wojskowego szpitala trafia grupa ciężko rannych w katastrofie komunikacyjnej, a na bloku operacyjnym wybucha pożar... Debatę na temat reagowania antykryzysowego pt. „Szpital w zabezpieczeniu medycznym zdarzeń masowych” oraz pokaz działania służb zorganizował 4 Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Skąd pomysł takiej konferencji? – Uważam, że szpital wojskowy jest predestynowany do tego, by pełnić w regionie funkcję lidera w wymianie informacji i doświadczeń oraz doskonaleniu działania placówek medycznych i różnych służb w sytuacjach kryzysowych podczas zdarzeń masowych – mówi płk lek. Wojciech Tański, komendant wrocławskiej placówki. W spotkaniu wzięli udział m.in. specjaliści Wojskowego Instytutu Medycznego z Warszawy, przedstawiciele administracji miejskiej i wojewódzkiej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej. Obecni byli także żołnierze z Żandarmerii Wojskowej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych i Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

 

Co warto poprawić

Zanim odbył się pokaz działania służb, uczestnicy konferencji wzięli udział w debacie. Dyskutowali o usprawnianiu metod udzielania pomocy ofiarom katastrofy komunikacyjnej, budowlanej czy zamachów terrorystycznych. Eksperci podkreślali, jak ważna jest pierwsza reakcja służb na miejscu zdarzenia polegająca między innymi na wstępnej segregacji poszkodowanych.

Rozmawiano także o potrzebach szpitalnych oddziałów ratunkowych w sytuacji nagłego napływu wielu rannych. Zwracano uwagę, że w wielu placówkach problemem jest zorganizowanie jednocześnie szybkiej pomocy dla dużej grupy poszkodowanych. Trzeba bowiem uzupełnić kadry Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych o lekarzy i pielęgniarki, przygotować laboratoria i pracownie RTG do wykonania pilnie dużej liczby badań i analiz.

Jak zapewnił płk Tański, analiza wniosków zgłaszanych podczas konferencji z pewnością wpłynie na usprawnienie procedur ratowniczych i nie tylko w wojskowej placówce, ale także innych szpitalach w mieście.

Snajper w szpitalu

Scenariusz pokazu działań antykryzysowych opracowano tak, aby zaprezentować współdziałanie wielu służb mundurowych i cywilnych. Akcję rozpoczęły strzały, które rozległy się przed budynkiem szpitala. Uzbrojony w broń maszynową napastnik strzelał do ludzi. Kilka osób ranił. Na miejsce został wezwany oddział antyterrorystyczny policji. W czasie akcji jeden z funkcjonariuszy został ciężko ranny. Pierwszej pomocy udzielali mu koledzy. Chwilę potem karetka pogotowia przetransportowała poszkodowanego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Gdy lekarze z SOR-u pomogli policjantowi i skierowali go na blok operacyjny, dotarła do nich nowa wiadomość: karetki wiozą ośmiu poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym. Zapadła decyzja, aby na oddział skierować więcej lekarzy. Rozpoczyna się walka o życie rannych.

Pożar i atak terrorysty

Aby utrudnić służbom zadanie, organizatorzy ćwiczeń „wzniecili” pożar. Ogień pojawił się na drugim piętrze Zintegrowanego Bloku Operacyjnego. Do akcji przystąpili strażacy. Wykorzystując drabinę na wysięgniku i umocowany do niej kosz z noszami, ewakuowali chorych z zagrożonej strefy.

Na tym nie koniec. Okazało się bowiem, że do magazynów szpitalnych ktoś się włamał. Pracownicy ochrony zatrzymali uciekającego bandytę. U pojmanego znaleziono urządzenie do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych. Sytuacja była na tyle poważna, że terrorystę natychmiast przejęła Żandarmeria Wojskowa. Na miejsce wezwani zostali saperzy. Wykorzystując zdalnie sterowanego robota Talon wojskowi specjaliści od rozminowania wywieźli z magazynu leków improwizowany ładunek wybuchowy. Przewieźli go na pobliski poligon i zneutralizowali.

Nie tylko ćwiczenia

Pułkownik Tański, komendant wrocławskiego szpitala wojskowego przypomniał, że kierowana przez niego placówka już dwa razy zdawała realny test w sytuacji kryzysowej. Po raz pierwszy w lipcu 1997 roku, gdy podczas powodzi personel placówki musiał przyjąć pacjentów nagle ewakuowanych z zalanego szpitala. Podobnie było trzy lata temu, kiedy jednorazowo, drogą powietrzną trafiło do placówki 20 osób rannych w Donbasie.

 – W obu przypadkach nasz personel zdał egzamin bardzo dobrze. Z pewnością dzięki temu, że jako wojskowi przygotowywani jesteśmy do działania w ekstremalnych sytuacjach – wyjaśnił komendant.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEle dla wojska
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Głos z katyńskich mogił
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto wojskowego sportu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
V Korpus z nowym dowódcą
Optyka dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO