moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W weekend – NATO Days w Polsce

3 Batalion 2 Pułku Kawalerii US Army, wspierany przez pododdziały brytyjskiego Light Dragoons, wyruszył z koszar w Niemczech. Żołnierze zmierzają w kierunku Orzysza, gdzie przez następne 6 miesięcy będą stacjonować w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO. Ale zanim przekroczą bramy koszar, zatrzymają się w Bydgoszczy i Elblągu, aby spotkać się z mieszkańcami miast.

Pierwszym miastem, jakie odwiedzą żołnierze sojuszniczych armii, będzie Bydgoszcz. W sobotę miedzy godziną 11 a 17 na Wyspie Młyńskiej będzie można się spotkać z wojskowymi z 2 Pułku Kawalerii US Army oraz Pułku Dragonów z Wielkiej Brytanii. Zaprezentują oni odwiedzającym m.in. amerykańskie pojazdy Stryker oraz brytyjskie rozpoznawcze Coyoty i Jackale. Ale to nie jedyne atrakcje, które tego dnia będą czekały na mieszkańców.

Urząd Miasta Bydgoszczy oraz cztery jednostki NATO: Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC), 3 Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO oraz Grupa Integracyjna Sił NATO w Polsce (NFIU), które mają swoje siedziby w mieście, zadbali o to, aby wizyta sojuszników miała charakter prawdziwego święta. – Dzień NATO jest dla nas żołnierzy oraz pracowników pełniących służbę w jednostkach Paktu Północnoatlantyckiego w Bydgoszczy wyjątkowym dniem. Podczas spotkań z mieszkańcami regionu bydgoskiego, postaramy się przybliżyć zasady funkcjonowania NATO, opowiedzieć o charakterze naszej służby, ale przede wszystkim sprawić, aby wszyscy poczuli się dumni z faktu, że ich miasto jest polską stolicą NATO – mówi płk Artur Bogowicz, dowódca Grupy Integracyjnej Sił NATO w Polsce. – Serdecznie zapraszam mieszkańców Bydgoszczy i okolic, a także czytelników „Polski Zbrojnej” na nasz piknik militarny – dodaje.

Mł. chor. Piotr Bartniak, oficer prasowy jednostki podkreśla, że w planie dnia są nie tylko spotkania z żołnierzami NATO. Będzie można także obejrzeć sprzęt armii i służb mundurowych, pokazy musztry paradnej przygotowane przez uczniów klas mundurowych oraz posłuchać koncertów orkiestr wojskowych.

Natomiast z samego rana, bo o godzinie 9, rozpocznie się bieg na orientację „NATO Race”. – To nietypowy wyścig, mogą w nim bowiem wziąć udział tylko zespoły, a podczas rywalizacji można korzystać z komunikacji miejskiej – mówi rzecznik NFIU. – Celem tego wydarzenia nie jest bicie rekordów szybkości, a wykazanie się wiedzą na temat funkcjonowania sił NATO w Polsce – dodaje. Oficer wyjaśnia, że trasa biegu wiedzie przez całe miasto, a uczestnicy muszą odwiedzić konkretne miejsca – przede wszystkim jednostki wojskowe  – i wykonać wskazane zadania, np. odpowiedzieć na pytania związane z NATO czy wykazać się celnością na strzelnicy. Limit czasu na pokonanie całej trasy wynosi 6 godzin.

Nie mniej widowiskowy będzie kolejny punkt programu – o  godzinie 11.30 rozpocznie się bowiem wyścig… na rzece Brdzie. Tym razem do rywalizacji przystąpią żołnierze z bydgoskich jednostek NATO, 1 Brygady Logistycznej, Inspektoratu Wsparcia, Bydgoskich Zakładów Elektromechanicznych „Belma” oraz policji i urzędu miasta – w sumie dziewięć zespołów. Każdy z nich, na 12-osobowej łodzi, będzie musiał przepłynąć 100-metrowy odcinek rzeki.

Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych. Dzieci i młodzież będą mogli wspinać się po ściance wspinaczkowej, pokonać tor przeszkód przygotowany przez straż pożarną czy wziąć udział w zabawie malowania twarzy. Każdy z gości pikniku będzie mógł także spróbować wojskowej grochówki.

Natomiast w niedzielę 15 października od godziny 12 do 16 żołnierzy NATO będzie można spotkać na starówce w Elblągu. –  Przed Bramą Targową zatrzyma się sześć pojazdów amerykańskiego 2 Pułku Kawalerii i brytyjskiego Pułku Dragonów. Do każdego będzie można wejść, zapoznać się z jego możliwościami technicznymi, a także porozmawiać z załogą – zachęca Łukasz Mierzejewski z biura prasowego urzędu miasta. – Oprócz tego do Elbląga przyjadą także strzelcy wyborowi z 15 Brygady Zmechanizowanej. Oni także  zaprezentują swoje wyposażenie – dodaje mjr Dariusz Guzenda, oficer prasowy Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.

Żołnierze, którzy zmierzają do Orzysza, będą pełnić służbę w Polsce w ramach drugiej zmiany Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej. Na miejscu zastąpią kolegów, którzy przyjechali na wschodnią flankę NATO w kwietniu. W skład grupy, oprócz wojskowych US Army, wchodzą także wojskowi z Wielkiej Brytanii i Rumunii. Podczas tej zmiany szeregi Batalionowej Grupy Bojowej po raz pierwszy zasilą też Chorwaci.

Decyzja o rozlokowaniu na wschodniej flance natowskich żołnierzy zapadła podczas szczytu NATO, który w lipcu ubiegłego roku odbył się w Warszawie. Ustalono wówczas, że w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności Sojuszu (eFP – ang. Enhanced Forward Presence) w Polsce i krajach bałtyckich ma stacjonować 3,5 tys. żołnierzy państw Paktu. Poza Polską natowskie wojska rozlokowano także na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: U.S. Embassy, NFIU

dodaj komentarz

komentarze


Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
 
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ocalały z transportu do Katynia
Weterani i bokser „Master”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO na północnym szlaku
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Psiakrew, harmata!
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jak wyszkolić pilota F-16?
Mundury w linii... produkcyjnej
Cena wolności
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Animus Fortis, czyli mężny duch
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO