Ponad stu podchorążych, przyszłych oficerów wojsk obrony terytorialnej, przebywało na ostatnim przed promocją zgrupowaniu poligonowym. W ośrodkach szkoleniowych w Biedrusku i Wędrzynie przygotowywali się do pełnienia funkcji dowódców plutonów w brygadach OT. Na stopień podporucznika zostaną mianowani w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości.
W trzytygodniowym zgrupowaniu poligonowym wzięło udział 114 podchorążych, którzy na jesieni 2016 roku rozpoczęli służbę kandydacką w studium oficerskim na potrzeby wojsk obrony terytorialnej. 10 listopada mają zostać promowani na stopień podporucznika. – To koleiny etap szkolenia w ramach praktyk dowódczych dla podchorążych. Uczestnicy szkolenia mają już za sobą egzaminy na dowódców plutonu, a teraz nabywali w praktyce kolejne umiejętności. Przygotowywali się też do roli dowódców plutonów w jednostce OT – mówi ppłk Ireneusz Marciniak, dowódca zgrupowania poligonowego.
Szkolenie rozpoczęło się 1 października. Kandydaci na oficerów OT ćwiczyli pod okiem kadry dowódczej i instruktorów z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych WOT. – Instruktorzy, którzy służyli w jednostkach specjalnych, cieszyli się wśród ćwiczących podchorążych ogromnym autorytetem. Każde zajęcia były przygotowane i prowadzone niezwykle profesjonalnie, co z kolei przekładało się na duże zaangażowanie podchorążych – podkreśla ppłk Marciniak.
Główną bazą zgrupowania był poligon w Biedrusku, ale początkowo zajęcia odbywały się w ośrodku szkoleniowym w Wędrzynie. Tam podchorążowie przygotowywali się głównie do działań w terenie zurbanizowanym. – Obecnie większość konfliktów toczy się właśnie w terenie zurbanizowanym – przyznaje ppor. Tomasz Waściński, zastępca dowódcy kompanii. – Na wędrzyńskim poligonie jako jedynym w Polsce znajduje się pas taktyczny, na którym można ćwiczyć procedury charakterystyczne dla działań miejskich – wyjaśnia.
Zajęcia na terenie Centralnego Ośrodka Zurbanizowanego zakończyła 30-godzinna pętla taktyczna. Podchorążowie, podzieleni na osiem samodzielnych sekcji, zaliczali poszczególne zadania szkoleniowe, sprawdzając umiejętności m.in. wyjścia z zasadzki, poruszania się w terenie zurbanizowanym w określonym szyku czy reakcji na kontakt z przeciwnikiem. Musieli również wykazać się zdolnościami ewakuacji rannego z pola walki i złożenia meldunku MEDEVAC, czyli wezwania pomocy medycznej z pola walki. – Ponadto ćwiczyliśmy organizowanie doraźnych zasadzek, a także szturm i zajęcie obiektu – dodaje st. szer. pchor. Kamil Ciołkowski. – Zadania były bardzo wymagające, a my musieliśmy szybko przemieszczać się na poszczególne punkty. Wielogodzinne i ciągłe działanie dało się nam we znaki, ale wszyscy mu podołaliśmy – zapewnia podchorąży.
Zadania na pętli miały jak najdokładniej odzwierciedlać schemat działań w strefie niebezpiecznej, ale przede wszystkim ich celem było sprawdzenie podchorążych w roli dowódców sekcji. – Dowódca był odpowiedzialny za wyznaczanie osób funkcyjnych, wprowadzanie w sytuację taktyczną, organizację sekcji oraz realizację postawionego przed sekcją zadania taktycznego – relacjonuje ppor. Tomasz Waściński. – W trakcie pętli podchorążowie pełnili tę funkcję wymiennie, a my ocenialiśmy ich umiejętności dowódcze oraz indywidualne – mówi zastępca dowódcy kompanii.
W kolejnym etapie ćwiczeń, przeprowadzonym już w Biedrusku, podchorążowie uczestniczyli głównie w zajęciach metodycznych na strzelnicy. W ten sposób przygotowywali się do roli kierownika w trakcie szkoleń strzeleckich. – Prowadziliśmy zajęcia jako kierownicy, bo tak będzie wyglądać nasza przyszła praca – zaznacza st. szer. pchor. Emilia Bućko. – Nasze zadanie było dodatkowo utrudnione, bo występowaliśmy nie tylko przed instruktorami, lecz także przed swoim plutonem, czyli kolegami – przyznaje kandydatka na oficera OT.
Zgrupowanie poligonowe podchorążych zakończyła kolejna pętla taktyczna. Tym razem nacisk został położony na zieloną taktykę oraz działania na terenie otwartym i lesistym. Był to ostatni sprawdzian kandydatów na oficerów OT przed ich promocją. – W trakcie tego szkolenia podchorążowie mieli nabyć jak najwięcej umiejętności praktycznych, a po jego zakończeniu być w pełni przygotowanymi do odgrywania roli dowódców plutonów w jednostce OT – wyjaśnia ppłk Ireneusz Marciniak. – Jestem o to spokojny, bo ich zaangażowanie było godne podziwu – mówi dowódca zgrupowania poligonowego.
Promocja oficerska odbędzie się w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. Tuż po niej oficerowie trafią do pierwszych sześciu brygad OT. – Mamy świadomość, że to my będziemy kreować najbliższą przyszłość obrony terytorialnej – podkreśla st. szer. pchor. Kamil Ciołkowski.
autor zdjęć: DWOT
komentarze