moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy kierunek na Akademii Sztuki Wojennej

Zarządzanie przedsiębiorstwem zbrojeniowym, analiza finansowa rynku i polska polityka zbrojeniowa – takie zajęcia znalazły się w programie nowo otwartych studiów podyplomowych na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Studia są przeznaczone przede wszystkim dla menedżerów firm zbrojeniowych i osób zajmujących się tą tematyką w resorcie obrony.

Inicjatorem utworzenia na ASzWoj kierunku: zarządzanie przedsiębiorstwem w branży zbrojeniowej jest wiceminister Bartosz Kownacki, odpowiedzialny w MON za zakupy dla wojska. – Otwierany kierunek studiów pozwoli odbudować przemysł zbrojeniowy, tak aby stał się filarem bezpieczeństwa państwa – mówił Kownacki podczas dzisiejszych uroczystości. Wiceminister zauważył, że pozycja polskiej branży obronnej na arenie międzynarodowej jest daleka od oczekiwań i polskiego potencjału. – Powodem był brak przemyślanej polityki państwa w kwestii zbrojeniowej oraz niedociągnięcia w zarządzaniu firmami zbrojeniowymi – przekonywał. Zdaniem Kownackiego, kierunek, na którym pierwsi studenci właśnie rozpoczęli naukę, przyczyni się do poprawy funkcjonowania rodzimych firm z branży obronnej.

Współpraca naukowców, wojskowych i biznesmenów

– Otwarcie nowego kierunku studiów to efekt synergii różnych środowisk: naukowych, wojskowych i biznesowych – zaznaczył gen. bryg. Ryszard Parafianowicz, rektor-komendant AszWoj. Dodał, że studia są prowadzone przez naukowców z Wydziału Zarządzania i Dowodzenia AszWoj przy współpracy ekspertów z m.in.: Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji MON, Centrum Certyfikacji Jakości Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego S.A.

– Bolączką polskiego przemysłu zbrojeniowego był brak dobrych i dobrze wykształconych kadr, te studia są doskonałym krokiem do rozwiązania tego problemu – mówił z kolei Błażej Wojnicz, prezes PGZ SA. Podkreślił, że głównym zadaniem menedżerów jest znajdowanie rozwiązań i produktów, które odpowiadają na potrzeby rynku. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zdobywać nowe zamówienia. – Słuchacze tych studiów otrzymają wiedzę pozwalającą efektywnie, skutecznie i z korzyścią dla polskiego państwa prowadzić przedsiębiorstwa – dodał Wojnicz.

Teoria i praktyka

Wśród 25 słuchaczy pierwszej edycji studiów znaleźli się m.in. prezesi spółek zbrojeniowych, przedstawiciele resortu obrony oraz przedsiębiorstw i instytucji podległych MON. – To elitarne studia, ograniczyliśmy liczbę chętnych, aby zapewnić studentom maksymalną uwagę wykładowców – tłumaczył płk Tadeusz Zieliński, dziekan Wydziału Zarządzania i Dowodzenia ASzWoj.

Poinformował, że wykłady teoretyczne będą prowadzić nie tylko naukowcy z Akademii, lecz także przedstawiciele innych instytucji i uczelni: Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i WAT. Ponadto wykładowcami – praktykami – będą osoby z zarządów spółek zbrojeniowych, m.in. WB Electronics, Kongsberg Polska, PGZ, a także przedstawiciele Kancelarii Premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego czy Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

W programie, który obejmuje 200 godzin dydaktycznych i 12 przedmiotów, znajdą się zajęcia teoretyczne, m.in. z zarządzania strategicznego przedsiębiorstwem zbrojeniowym, polskiej polityki zbrojeniowej oraz analizy ekonomiczno-finansowej, jak i praktyczne w formie wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach zbrojeniowych.

Studia potrwają rok akademicki i zakończą się w czerwcu przyszłego roku. – Ich absolwenci zdobędą wszechstronną wiedzę o funkcjonowaniu przedsiębiorstw z branży zbrojeniowej i otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w AszWoj oraz certyfikat menedżera jakości wydany przez Centrum Certyfikacji Jakości WAT – podał płk Zieliński.

Akademia Sztuki Wojennej powstała w 2016 roku w miejsce funkcjonującej od 1990 roku Akademii Obrony Narodowej. Placówka prowadzi m.in. studia podyplomowe oraz kursy dokształcające i kwalifikacyjne dla oficerów, którzy mają awansować na wyższy stopień. Studenci cywilni akademii kształcą się z zakresu np. bezpieczeństwa narodowego oraz systemu reagowania kryzysowego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: PGZ, ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kurs z dzwonem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, epilog
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Ogień w podziemiu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO na północnym szlaku
Weterani i bokser „Master”
Jak wyszkolić pilota F-16?
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Szpej na miarę potrzeb
Cena wolności
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Animus Fortis, czyli mężny duch
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część druga
Prawda o zbrodni katyńskiej
Święto wojskowego sportu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Psiakrew, harmata!
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Hiszpański palimpsest

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO