moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana dowodzenia w Batalionowej Grupie Bojowej

Żołnierze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO, którzy od kwietnia stacjonowali w Bemowie Piskim, zakończyli swoją misję. Ich miejsce zajęły nowe pododdziały US Army, Wielkiej Brytanii, Rumunii i – po raz pierwszy – chorwackich sił zbrojnych. W sumie tysiąc żołnierzy. W ramach wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance przez pół roku będą współdziałać z 15 Brygadą.

 

Uroczyste przekazanie dowodzenia między pierwszą a drugą zmianą Batalionowej Grupy Bojowej NATO odbyło się dziś w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim.

– To bardzo ważna chwila, bo jeszcze rok temu pracowaliśmy nad politycznymi rozstrzygnięciami tego projektu. Nasi alianci, żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej i całe Siły Zbrojne RP udowodnili, że można go bardzo szybko wprowadzić w życie – mówił Tomasz Szatkowski, wiceszef MON. – Te oddziały zetknęły się ze sobą po raz pierwszy, a mimo to bardzo szybko osiągnęły gotowość bojową, przeszły wiele ćwiczeń i dziś przyczyniają się do podnoszenia bezpieczeństwa w naszym kraju – dodał. Wiceminister zaznaczył także, że rolą Batalionowej Grupy Bojowej NATO jest odstraszanie potencjalnych przeciwników.

Także gen. bryg. Jarosław Gromadziński podkreślał, że sześć miesięcy, które żołnierze NATO spędzili w Polsce, było bardzo pracowitych. – W zasadzie co miesiąc żołnierze BGB uczestniczyli w dużych ćwiczeniach, takich jak „Saber Strike ’17”, „Puma ’17”, „Dragon ’17” czy „Iron Wolf ’17”, które odbyły się na Litwie – wymieniał generał. – W przypadku rozpoczynających zmianę pododdziałów będzie podobnie. Jednak bazując na dotychczasowych doświadczeniach, proces szkolenia będziemy przeprowadzać stopniowo, będziemy dążyć do interoperacyjności, czyli wzajemnego zrozumienia na polu walki – mówił.

W uroczystości przekazania dowodzenia uczestniczyli także dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, dyplomaci oraz przedstawiciele władz lokalnych.

Podczas ceremonii sztandar Batalionowej Grupy Bojowej NATO z rąk dotychczasowego dowódcy Grupy ppłk. Christophera L.’Heureuxa odebrał ppłk Scott Cheney. To właśnie on będzie dowodził tysiącem żołnierzy, którzy od dziś przez kolejne sześć miesięcy będą służyć w Polsce. Trzon grupy stanowi 3 Szwadron 2 Pułku Kawalerii US Army, który będzie współdziałał ze szwadronem „B” brytyjskiego pułku Light Dragoons oraz pododdziałem przeciwlotników z 205 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej „Blue Scorpions” z Rumunii. Po raz pierwszy szeregi Batalionowej Grupy Bojowej zasilą artylerzyści, logistycy i żandarmi z Chorwacji. Z żołnierzami stacjonującymi w Bemowie Piskim będzie ćwiczył 1 Batalion Zmechanizowany 15 Brygady Zmechanizowanej.

Sojusznicy przywieźli do Polski także sprzęt, którym posługują się w czasie służby w swoich macierzystych jednostkach. Wojskowi będą mieli do dyspozycji m.in. amerykańskie kołowe wozy opancerzone Stryker, samochody terenowe Humvee, brytyjskie pojazdy rozpoznawcze Jackal i wielozadaniowe Panther CLV, rumuńskie baterie zautomatyzowanego systemu obrony przeciwlotniczej Oerlikon GDF-003 oraz samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano z Chorwacji.

Decyzja o rozlokowaniu na wschodniej flance żołnierzy Sojuszu zapadła podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który w lipcu ubiegłego roku odbył się w Warszawie. Wówczas zadecydowano, że w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO (eFP – ang. Enhanced Forward Presence) w Polsce i krajach bałtyckich ma stacjonować 3,5 tysiąca żołnierzy państw sojuszniczych.

Jako pierwsi, w styczniu, przyjechali do Polski żołnierze amerykańskiej 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Kolorado, którzy przez dziewięć miesięcy stacjonowali w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie, Orzyszu i Bolesławcu. We wrześniu, zastąpili ich wojskowi z 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Kansas. Natomiast Batalionowa Grupa Bojowa NATO rozpoczęła misję w Polsce w kwietniu. Druga zmiana żołnierzy, która dziś rozpoczęła służbę w Bemowie Piskim, zostanie w Polsce do kwietnia 2018 roku.

Poza Polską natowskie wojska rozlokowano także na Litwie, Łotwie i w Estonii. Dowodzą nimi odpowiednio Niemcy, Kanadyjczycy i Brytyjczycy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
 
Nauka kruszenia lodu
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Bez AK, ale nadal w walce
Legionowski szpital niemal gotowy
Rodzeństwo na medal
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Bombardowanie Monte Cassino
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
MON: nie wyciekły tajne informacje
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wiedza, która ratuje życie
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Hiszpańskie dylematy
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Nowa Rada przy prezydencie
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Kolejna prowokacja na granicy
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Spędź ferie z WOT
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Border Protection Is a Priority
Przesiadka do klasy premium
Zbuduj formę na wiosnę!
Nowe radary dla MW
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Survival w Kosowie
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Pierwszy krok do zawodowców
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Jak Perun z Piratem
Saperzy rozminowują Kłaj
W BBN o sytuacji na granicy
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Na wolność przez dwa mury
Zostań wojskowym muzykiem
Jakie zmiany dla podchorążych?
Nowe garaże dla Leopardów
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
W Brukseli o przyszłości NATO
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Oczy na wschodnią flankę
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Zima, skały i kawalerzyści
Zielony, żółty czy czerwony?
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Misja nie tylko wojskowa
Polak w szkole boardingu
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO