moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGZ charytatywnie

 

Tym co służą Ojczyźnie – to motto Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która w poniedziałek rozpoczęła działalność. Inauguracja odbyła się przy symbolicznym grobie Rocha Kowalskiego, bohatera trylogii Henryka Sienkiewicza, a pierwszym projektem, który został zrealizowany – przekazanie darowizny na rzecz muzeum upamiętniającego noblistę.

– Wojsko, ministerstwo, przemysł nie funkcjonują same dla siebie. Tym, co buduje siłę narodu jest zespół wartości, w których wychowujemy nasze dzieci – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, inaugurując działalność Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Ta fundacja ma służyć umacnianiu i upowszechnianiu wartości, które towarzyszyły naszemu narodowi od tysiąca lat – podkreślał.

Błażej Wojnicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej wyjaśniał, że fundacja „poprzez działania podejmowane w wymiarze społecznym i kulturalnym”, ma dopełniać misję, jaką pełni Grupa PGZ. – Nie jesteśmy tylko spółką. Ze względu na nasze strategiczne miejsce w systemie bezpieczeństwa RP czujemy się zobowiązani także do szczególnej troski o naszą historię i nasze dziedzictwo – mówił.

– Służba ojczyźnie w czasach pokoju nie wymaga ofiary krwi. Wiąże się natomiast z wdzięcznością dla tych, którzy swoją krew przelali oraz dla tych, których dorobek, talent i postawa zbudowały fundament naszej ojczyzny – mówiła Eliza Dzwonkiewicz, prezes Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Dzisiaj, biorąc za wzór poprzednie pokolenia, możemy służyć naszemu krajowi wytrwałą pracą, nauką, wychowaniem młodzieży, pielęgnowaniem kultury, a także braniem odpowiedzialności za przyszłość Polski – dodała.

Fundacja zainaugurowała swoja działalność na terenie Parafii Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie, gdzie mieści się symboliczny grób Rocha Kowalskiego – bohatera trylogii Henryka Sienkiewicza. To właśnie z twórczością polskiego noblisty związany jest pierwszy projekt, którego realizacji podjęła się nowo powstała organizacja. Fundacja przekazała darowiznę na rzecz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Dzięki temu, do placówki trafi 10 stron rękopisu „Potopu”. Dokument ten znajdował się w prywatnej kolekcji i został wystawiony na aukcji. Muzeum zawarło porozumienie z domem aukcyjnym, dzięki czemu zyskało prawo do jego pierwokupu. Jednak wartość rękopisu sięgała 70 tysięcy złotych, co przekraczało finansowe możliwości placówki. Konieczne było zorganizowanie zbiórki charytatywnej. – Poszczególne osoby wpłacały nam po złotówce, dwa złote, czasem po 100, jednak nie byłem pewny, czy projekt uda się zrealizować. Na ratunek przyszła nam Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która nas wsparła – mówił Maciej Cybulski, dyrektor muzeum. – W tym roku obchodzimy nasze 50-lecie. Czyż może istnieć piękniejszy prezent, który moglibyśmy z tej okazji otrzymać niż karty „Potopu”? – pytał retorycznie.

Nowy nabytek muzeum jest bardzo cenny, bowiem fragmenty powieści są rozproszone po całym świecie. – „Potop” nigdy nie funkcjonował jako jeden rękopis. Sienkiewicz pisał swoje dzieło fragmentami, gdyż początkowo ukazywało się ono w odcinkach, między innymi w krakowskim dzienniku „Czas”. Dzięki otrzymanym od Fundacji PGZ środkom, do Muzeum trafią karty opisujące zdobycie szwedzkiej chorągwi królewskiej, zdobycie Sandomierza oraz poselstwo Zagłoby do obozu szwedzkiego po Rocha Kowalskiego.

– Fundacja PGZ, decyzją o współfinansowaniu zakupu rękopisów, nie tylko przyczynia się do zachowania w przestrzeni publicznej spuścizny Henryka Sienkiewicza, ale też tym aktem szlachetnego pietyzmu wobec polskiej kultury dobitnie pokazuje, jakim wartościom jesteśmy wierni w naszej służbie ojczyźnie. Odwaga, determinacja, niezłomna wola i czystość patriotycznego porywu niech będą dla nas takim samym drogowskazem, jakim były dla mężnego Rocha Kowalskiego i innych rycerzy z powieści Henryka Sienkiewicza – mówił Antoni Macierewicz. Minister przyznał także, że dzieła noblisty zajmują w jego życiu szczególne miejsce. –Trylogia towarzyszyła mi od dziecka. W mojej rodzinie spieraliśmy się, kto z nas zna lepiej fragmenty „Potopu” czy „Pana Wołodyjowskiego”. Nikt, tak jak Sienkiewicz nie opisał polskiego ducha wojskowego, polskich wielkich zalet i wielkich słabości. Nikt nie dał takiej nauki kolejnym pokoleniom, nikt nie pokazał jak należy pielęgnować i szanować wielkość narodu – podkreślał.

MM

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna na detale
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Charge of Dragon
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kadisz za bohaterów
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Szpej na miarę potrzeb
Gunner, nie runner
Kolejne FlyEye dla wojska
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Zmiany w dodatkach stażowych
Pod skrzydłami Kormoranów
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
Ramię w ramię z aliantami
Zachować właściwą kolejność działań
Sandhurst: końcowe odliczanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Italii, za wolność waszą i naszą
Rekordziści z WAT
NATO on Northern Track
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Wytropić zagrożenie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO