moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wy pytacie – Agat odpowiada

Ile lat powinien mieć kandydat do służby w zespole bojowym? Czy selekcję można przejść w soczewkach kontaktowych? Co spakować do plecaka i czy pobyt w poprawczaku przekreśla szansę na służbę w wojskach specjalnych? Poprosiliśmy Was o pytania do instruktorów Jednostki Wojskowej Agat. Dziś publikujemy ich odpowiedzi.

Czy osoba po 30. roku życia może rozpocząć służbę w zespole bojowym?

JW Agat: Tak. Ale powinna jak najszybciej podejść do selekcji. Osoby, które nie są w stanie przejść selekcji ze względu na wiek lub inne okoliczności, mogą przystąpić do kwalifikacji i służyć w jednostce na stanowiskach zabezpieczających.

W jakim wieku powinien być kandydat, aby służyć w Jednostce Wojskowej Agat?

JW Agat: To zależy od wielu czynników, m.in. od tego, w jakich strukturach chciałby służyć. Nasz wewnętrzny regulamin naboru mówi o tym, że przyjmowany do służby szeregowy nie powinien mieć więcej niż 30, podoficer nie więcej niż 35, a oficer 40 lat. Zaznaczamy jednak, że jeżeli kandydat ma wyjątkowe umiejętności, doświadczenie zawodowe lub pożądaną przez nas specjalność wojskową, to granica wieku może zostać przesunięta.
Jeśli zaś chodzi o minimalny wiek, to zgodnie z prawem służbę wojskową można rozpocząć po ukończeniu 18 lat. Do selekcji nie podchodziły osoby młodsze niż 20 lat.

Czy absolwent studiów wyższych bez przeszkolenia wojskowego może się ubiegać o służbę w jednostce Agat?

JW Agat: Taka osoba powinna zgłosić się do Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych w Lublińcu, gdzie są prowadzone kursy Jata dla cywilów. Drugim sposobem jest zgłoszenie się do wojskowej komendy uzupełnień, by odbyć służbę przygotowawczą do Narodowych Sił Rezerwowych. Rekomendujemy jednak to pierwsze rozwiązanie, to obecnie najkrótsza droga dla cywila, który marzy o służbie wśród specjalsów.

Czy wada wzroku może przekreślić marzenia o służbie w jednostce?

JW Agat: Na pewno tak, jeśli chodzi o służbę w zespole bojowym. Tu bowiem ogromne znaczenie ma zdrowie kandydata. Samą selekcję trudno byłoby przejść w okularach, na zmianę soczewek kontaktowych nie byłoby raczej szans w górach. Poza tym o możliwościach służby i ograniczeniach medycznych decyduje wojskowa komisja lekarska.

Czy osoba, która ma stwierdzoną niezdolność do służby w pododdziałach desantowo-szturmowych, może się dostać do służby w jednostce specjalnej, np. w pododdziałach zabezpieczenia?

JW Agat: Jeżeli kandydat przechodzi wojskową komisję lekarską i otrzymuje kategorię zdrowia: zdolny, to może służyć w zabezpieczeniu. Jeżeli nie ma dopuszczenia do służby w pododdziałach desantowo-szturmowych, to nie będzie mógł służyć w zespole bojowym.

Czy osoba, która w młodości była w poprawczaku, może służyć w wojskach specjalnych?

JW Agat: Nie spotkaliśmy się jeszcze z takim przypadkiem. To sprawa bardzo indywidualna, wszystko zależy od rodzaju przewinienia oraz czasu, jaki upłynął od odbycia kary. Błędy z lat szkolnych nie skreślają szans osoby dojrzałej.

Czy sprawa w sądzie o przekroczenie obrony koniecznej, zakończona warunkowym umorzeniem, jest przeszkodą w kandydowaniu na operatora?

JW Agat: Taki przypadek także trzeba rozpatrywać indywidualnie. Wszystko zależy od tego, czy wyrok uległ już zatarciu. Do służby przyjmujemy przede wszystkim osoby, które mają nieposzlakowaną opinię i nie były karane.

Czy Agat będzie przyjmował do służby osoby bez przeszkolenia wojskowego?

JW Agat: Nie ma takiej możliwości. Do służby trafiają jedynie osoby po zasadniczej służbie wojskowej, służbie przygotowawczej, NSR lub po kursie Jata.

Czy wyższe wykształcenie kandydata zwiększa jego szansę w procesie rekrutacji do jednostki?

JW Agat: Zależy od kierunku ukończonych studiów. Zwracamy uwagę na doświadczenie zawodowe kandydatów, ich wykształcenie, umiejętności, kwalifikacje. Wyższe wykształcenie nie jest jednak wymagane od osób, które są kierowane na selekcję.

W jaki sposób oficer sił powietrznych może dostać się do jednostki?

JW Agat: Powinien przejść taką samą drogę, jak każdy inny kandydat. Trzeba wysłać do nas ankietę, a potem poczekać na zaproszenie na kwalifikacje do jednostki. Jeśli chce służyć w zespole bojowym, to czeka go także selekcja i kurs bazowy. Zaznaczamy jednak, że podczas selekcji stopień wojskowy kandydata nie ma znaczenia, bo wówczas każdy jest tylko numerem.

Czy możecie polecić kursy przygotowujące do selekcji?

JW Agat: Nie możemy polecić konkretnych kursów. Nie jesteśmy jednak im przeciwni. Uważamy, że tego typu szkolenia mogą pomóc przygotować się do selekcji. Na stronie JW Agat w zakładce „nabór” można znaleźć poradnik, który pomaga w odpowiednim przygotowaniu się do selekcji.

Ile czasu trzeba poświęcić na przygotowanie kondycyjne przed selekcją?

JW Agat: Trzeba jak najwięcej jeździć w góry, doskonalić umiejętność nawigacji w terenie, maszerować na azymut. Na pewno ten, kto ma bardzo dobrą kondycję fizyczną, będzie potrzebował mniej czasu na przygotowanie niż osoba, która sportem zajmuje się sporadycznie. Dla tego pierwszego – sportowca – pół roku powinno wystarczyć na przygotowania.

Jak ułożyć plan treningowy przed selekcją?

JW Agat: Lepiej np. ćwiczyć crossfit niż rozbudowywać mięśnie na siłowni. Zawsze w planie treningowym powinny się znaleźć wyjazdy w góry.

Ile kilometrów pokonują kandydaci podczas jednego dnia selekcji?

JW Agat: Średnio na górskich szlakach i bezdrożach pokonują 30 kilometrów dziennie.

Ile godzin na dobę śpią kandydaci w czasie selekcji?

JW Agat: Wszystko zależy od dnia sprawdzianu i zadań, jakie mają wykonywać. Zdarza się, że są to tylko trzy godziny.

Jaką pojemność płuc trzeba mieć, żeby przejść test w górach?

JW Agat: Tu nie chodzi o mierzenie pojemności płuc kandydatów, lecz o ich sprawność fizyczną, o to żeby byli przygotowani do bardzo wytężonego wysiłku fizycznego i długodystansowych marszów.

Z jakiego materiału powinno się wybrać kurtkę na selekcję?

JW Agat: Na rynku są dostępne różnego rodzaju artykuły – odzież techniczna dla alpinistów lub militarna. Przeważają tu tkaniny typu goreteks. Trzeba uważać na wypełnienie, raczej nie wybierać puchu, który nie nadaje się na deszcz. Ale nie ma gotowych rozwiązań, wszystko trzeba na sobie sprawdzić.

Jakie wyposażenie warto zabrać na selekcję?

JW Agat: Sprawdzone. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji. Jeden do spania będzie potrzebował namiotu, inny „norki”, a jeszcze innemu wystarczy ponczo. Tak jest z każdym sprzętem. Najważniejsze to zabrać cały sprzęt w góry przed selekcją i bardzo dokładnie go sprawdzić, testować jak najwięcej, na przykład spędzić kilka nocy w lesie w namiocie i śpiworze. Tylko tak można najlepiej ocenić, co jest dla nas dobre. Obserwujemy kandydatów i widzimy, że całkiem dobrze dobierają, np. buty czy kurki. Mają jednak problemy z wyborem plecaka, który musi być wygodny, bo to właśnie w nim przez pięć dni będzie się dźwigać ponad 20 kilogramów.

Ilu kandydatów zwykle odpada z selekcji?

JW Agat: Trudno podać średnią, bo każdy kurs selekcyjny jest inny. Z jednego odpada 90 procent, z innego 10. Przyjmijmy jednak, że najczęściej jest to około 30 procent kandydatów.

Jeśli podczas ostatniego zadania na selekcji, czyli nocnego maratonu, jeden z kandydatów będzie miał kontuzję, a drugi zdecyduje się mu pomóc, przez co obaj nie wykonają zadania na czas, to czy zaliczą sprawdzian? Jaką decyzję podejmą instruktorzy?

JW Agat: Fajnie, że w trudnej sytuacji można liczyć na pomoc, jednak w przypadku maratonu, który jest zadaniem indywidualnym, ważne jest to, by wykonać zadanie w wyznaczonym czasie. W razie takiej hipotetycznej sytuacji obaj kandydaci nie ukończyliby kursu selekcyjnego.

Jak instruktorzy JW Agat przygotowywali się do selekcji?

JW Agat: Wszyscy budowaliśmy swoją kondycję w górach. Dużo chodziliśmy z obciążeniem po szlakach, trenowaliśmy wytrzymałość, wykonując setki pompek i przysiadów z obciążeniem. Pracowaliśmy na wojskowych mapach, maszerowaliśmy na azymut. Trenowaliśmy też rozpakowywanie i pakowanie plecaka.

Czy służba w JW Agat jest wymagająca? Czy bardzo cierpi na tym życie rodzinne?

JW Agat: Tak. Służba w wojskach specjalnych to ogromne wyzwanie nie tylko dla żołnierza, lecz także dla jego bliskich. Nie jest tajemnicą, że wśród żołnierzy wojsk specjalnych jest wielu rozwodników, bo nie zawsze udaje się pogodzić pasję zawodową ze szczęśliwym życiem rodzinnym. Ale nie jest to regułą, są tu także osoby, które mają sukcesy zawodowe i osobiste.

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak

autor zdjęć: Roco

dodaj komentarz

komentarze

~OLa
1565127480
E tam.... Wpadnie specnaz puści bąka..... I wszyscy uciekną :)
A2-39-3A-88

Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
NATO on Northern Track
Na straży nieba
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Śladami ojca
Po przeprawie ruszyli do walki
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Krwawa noc pośród puszczy
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pytania o europejską tarczę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Orzeł dla bohaterów
Abramsy w pętli
Nowe zadania szefa SKW
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
W obronie wschodniej flanki NATO
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO