moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGZ przyzna stypendia studentom ASzWoj

Średnia powyżej 4,0, dorobek naukowy, nagrody za wyniki – to tylko kilka warunków, które musi spełnić student Akademii Sztuki Wojennej, aby otrzymać stypendium naukowe ufundowane przez Polską Grupę Zbrojeniową. 1000 zł netto miesięcznie przez cały rok akademicki dostanie 10 osób z najlepszymi wynikami w nauce. Wnioski można składać do 17 listopada.

Studenci w większości uczelni mają prawo do stypendium naukowego za dobre wyniki lub socjalnego, które wypłaca szkoła. Podobnie jest w Akademii Sztuki Wojennej. Teraz jednak studiujący w warszawskim Rembertowie mają szansę na dodatkowe wsparcie. Stypendia dla najlepszych postanowił ufundować największy w kraju koncern zbrojeniowy. Program stypendialny Polskiej Grupy Zbrojeniowej został ogłoszony podczas rozpoczęcia roku akademickiego.

– Jednym z naszych celów jest budowa bazy przyszłych kadr dla sektora obrony. Chcemy pokazać utalentowanym, młodym ludziom, że mogą realizować swoje plany zawodowe w kraju i czerpać z tego wiele satysfakcji – mówi Małgorzata Konopacka, dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi w PGZ. Dodaje, że obecnie dla większości pracodawców dużym wyzwaniem jest znalezienie kandydatów o specjalistycznych kwalifikacjach. A PGZ chce konkurować w zatrudnianiu wysoko wykwalifikowanych pracowników z firmami na rynku zagranicznym. – Zależy nam, by polskiemu kapitałowi intelektualnemu stworzyć w krajowym sektorze obrony warunki rozwoju porównywalne do tych za granicą. Współpraca z uczelniami wyższymi jest właśnie tego typu inwestycją. Chcemy zapewnić rozwój najlepszych ekspertów, którzy potem zechcą związać się z grupą PGZ na długo – dodaje dyrektor Biura.

Kto może liczyć na pieniądze?

Oferta PGZ kierowana jest do najlepszych studentów studiów stacjonarnych: drugiego lub trzeciego roku I stopnia (licencjackich) oraz pierwszego i drugiego roku studiów II stopnia (magisterskich). – Osoba zainteresowana stypendium powinna złożyć na uczelni wniosek. Musi jednak spełniać kilka warunków. Jednym z nich jest średnia ocen z ostatniego roku powyżej 4,0 – mówi dr Monika Lewińska, rzecznik prasowy ASzWoj. We wniosku należy podać oceny zdobyte w ostatnim roku akademickim oraz wszelkie osiągnięcia naukowe i wyróżnienia. Czas na składanie dokumentów upływa 17 listopada.

Potem wszystkie aplikacje rozpatrzy Społeczna Rada Stypendialna PGZ. W jej skład, poza przedstawicielami firmy zbrojeniowej, wejdą też przedstawiciele Akademii. Oprócz osiągnięć naukowych pod uwagę będzie brana także sytuacja socjalna studenta. Poza tym każdy starający się o stypendium będzie musiał pisemnie odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego mam zostać jednym z dziesięciu stypendystów programu stypendialnego PGZ.

Na podstawie oceny Rady powstanie lista rankingowa. Wsparcie finansowe zostanie przyznane dziesięciu studentom, którzy zbiorą największą liczbę punktów. – Każdy z nich otrzyma ufundowane przez PGZ stypendium o wartości 9 tys. zł netto. Będzie ono wypłacane w ratach, co miesiąc, w ciągu trwającego roku akademickiego – mówi dr Lewińska.

Warto jednak pamiętać, że Regulamin Programu Stypendialnego nie wyklucza również sytuacji skreślenia z listy stypendystów. Takie przypadki mogą mieć miejsce np. z powodu nagannego zachowania naruszającego dobro przedsiębiorstwa PGZ. Student pobierający stypendium straci je także, gdy w ciągu roku akademickiego zatrudni się lub podejmie współpracę z firmą konkurencyjną wobec koncernu.

Pracownicy PGZ w Akademii

Program stypendialny to drugi wspólny projekt Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Akademii Sztuki Wojennej (pierwszym było uruchomienie studiów podyplomowych o kierunku zarządzanie przedsiębiorstwem w branży zbrojeniowej. Koncern chce rozwijać współpracę z uczelnią. W planach jest m.in. zaangażowanie pracowników PGZ w pracę dydaktyczną ze studentami oraz prowadzenie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. – Połączenie wiedzy akademickiej z doświadczeniem praktyków ułatwi młodym ludziom start w życie zawodowe. Zadowoleni będą także pracodawcy, do których będą trafiać lepiej wykwalifikowani kandydaci na stanowiska – mówi Małgorzata Konopacka.

Polska Grupa Zbrojeniowa SA jest liderem polskiego przemysłu i jednym z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek działających w branżach: zbrojeniowej, stoczniowej i nowych technologii. Zatrudnia w sumie 17,5 tys. specjalistów. Roczne obroty PGZ to 5 mld zł.

Akademia Sztuki Wojennej jest publiczną uczelnią kształcącą kadry oficerskie i osoby cywilne. Powstała 1 października ubiegłego roku w wyniku przeformowania Akademii Obrony Narodowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Optyka dla żołnierzy
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Święto wojskowego sportu
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Jeśli nie Jastrząb, to…
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ramię w ramię z aliantami
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Na straży wschodniej flanki NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Charge of Dragon
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kurs z dzwonem
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
V Korpus z nowym dowódcą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zbrodnia made in ZSRS
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO