moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca 23 Śląskiego Pułku Artylerii

14 listopada w Bolesławcu odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 23 Śląskiego Pułku Artylerii. Pułkownik Paweł Świtalski przekazał dowodzenie bolesławieckimi artylerzystami pułkownikowi Grzegorzowi Potrzuskiemu.

Uroczystość rozpoczęło złożenie meldunku dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej generałowi brygady Stanisławowi Czosnkowi przez dowódcę uroczystości ppłk Witolda Zawadzkiego. Następnie dowódca Czarnej Dywizji w asyście zdającego i obejmującego obowiązki dowódcy dokonał przeglądu pododdziałów 23 Śląskiego Pułku Artylerii.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – p.o. płk Zenon Wiśniewski, dowódcy jednostek Czarnej Dywizji, byli Szefowie Wojsk Rakietowych i Artylerii ŚOW na czele z gen. bryg. w st. spocz. Antonim Skibińskim, władze samorządowe, komendanci służb mundurowych i jednostek garnizonu bolesławieckiego, a także byli żołnierze pułku oraz dyrektorzy szkół i zaprzyjaźnionych zakładów pracy.

Po odczytaniu decyzji Ministra Obrony Narodowej o odwołaniu i wyznaczeniu na nowe stanowiska służbowe głos zabrał dowódca dywizji gen. bryg. Stanisław Czosnek. – Doświadczenie, spokój, opanowanie, umiejętność kierowania i dowodzenia podwładnymi wokół tych zadań, które stoją przed jednostką to przymioty, które oddają w pełni charakter pułkownika Pawła Świtalskiego. Pułk pod jego rozkazami od trzech lat pokazał że stanowi realną wartość bojową i jest nierozerwalnym elementem życia w ramach garnizonu i regionu – mówił generał Czosnek. Następnie dowódca Czarnej Dywizji podziękował ustępującemu dowódcy za osiągnięte wyniki i sukcesy szkoleniowe w trakcie dowodzenia jednostką oraz po przybliżeniu dotychczasowej służby pułkownika Grzegorza Potrzuskiego życzył nowemu dowódcy sukcesów w dowodzeniu pułkiem.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru jednostki oraz podpisanie protokołu między zdającym i obejmującym obowiązki służbowe, po czym złożyli meldunki Dowódcy 11 LDKPanc.

W swoim pożegnalnym przemówieniu pułkownik Paweł Świtalski podziękował żołnierzom i pracownikom jednostki za trud i wysiłek włożony w realizację zadań, podkreślając szczególną rolę przełożonych i wsparcie ze strony współpracujących jednostek i instytucji, na które jednostka zawsze mogła liczyć. W sposób szczegóły podziękował środowisku artylerzystów oraz współpracującym organizacjom pozarządowym. – Prawdziwym sprawdzianem dowódcy jest to, czy pozostawił po sobie ludzi, którzy gotowi są podjąć jego dzieło i doprowadzić je do końca. Dowodzenie 23 Śląskim Pułkiem Artylerii było dla mnie zaszczytem i przyniosło mi wiele osobistej satysfakcji. Jestem dumny, że dane mi było realizować zadania postawione przez przełożonych wspólnie z moimi żołnierzami. To dzięki Wam mogłem realizować się zawodowo, z wami wspólnie przeżywać sukcesy i niepowodzenia – mówił płk Świtalski.

Następnie głos zabrał pułkownik Grzegorz Potrzuski, nowy dowódca bolesławieckich artylerzystów, który zapewnił, że w swoim dowodzeniu będzie kontynuował pracę poprzedników. – Przyjmując sztandar Naszej jednostki jestem świadomy obowiązku jaki będzie od dziś na mnie spoczywał. Mam świadomość ogromu wysiłku jaki włożyli moi poprzednicy, aby pułk był postrzegany jako jednostka dobrze wyszkolona. Ze swojej strony mogę zapewnić, że dołożę wszelkich starań, aby taki poziom co najmniej utrzymać. Jestem wymagającym żołnierzem, ale wymagam również od siebie. W moim życiu szczególnie bliskie mi są słowa prymasa tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego „Od siebie trzeba wymagać najwięcej” - mówił płk Potrzuski.

Podziękowanie za wieloletnią współpracę na ręce płk Świtalskiego złożył także prezydent miasta Piotr Roman i wicestarosta bolesławiecki Tomasz Gabrysiak, którzy podkreślili osobisty wkład pracy żegnanego w kształtowanie dobrego wizerunku żołnierza – artylerzysty w środowisku lokalnym. Po przemówieniach zdający obowiązki dowódcy oraz mężowie zaufania oficerów i szeregowych uhonorowali dowódcę Czarnej Dywizji, nowego dowódcę pułku oraz Wiceprezes Stowarzyszenia Commando odznakami pamiątkowymi 23 pułku artylerii nadanymi przez kapitułę.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Wrocławia, po której uczestnicy uroczystości przeszli na Salę Tradycji 23 Pułku Artylerii.

Po pamiątkowym wpisie pułkownika Pawła Świtalskiego w Kronice Jednostki, nastąpiło wręczenie nowemu dowódcy symboli wyróżniających żołnierzy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Czarny beret wręczył pułkownikowi Potrzuskiemu dowódca Czarnej Dywizji generał Czosnek, natomiast pułkownik Świtalski wręczył następcy odznakę rozpoznawczą 23 Pułku Artylerii. Tę część pożegnania podsumował szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii po. płk Zenon Wiśniewski, który podziękował dotychczasowemu dowódcy pułku za wieloletnią współpracę podsumowując osiągnięcia i dorobek artyleryjski żegnanego. Na zakończenie zdający i obejmujący obowiązki dowódcy przyjęli życzenia z rąk licznie przybyłych gości, współpracowników i żołnierzy.

Tekst: kpt. Remigiusz Kwieciński

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wytropić zagrożenie
Święto stołecznego garnizonu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Szpej na miarę potrzeb
W Italii, za wolność waszą i naszą
Strażacy ruszają do akcji
Pod skrzydłami Kormoranów
Front przy biurku
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna na detale
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Rekordziści z WAT
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
SOR w Legionowie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
Kolejne FlyEye dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kadisz za bohaterów
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Gunner, nie runner
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO on Northern Track
Zachować właściwą kolejność działań
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO