moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Z obiektywem na wojnę

Fotografuje wojnę, ale na jego zdjęciach nie ma drastycznych scen. – Nie trzeba pokazywać krwi, by odsłonić ludzkie emocje – mówi fotoreporter Michał Zieliński, współpracownik „Polski Zbrojnej”. O swojej pracy opowiadał na spotkaniu w Muzeum Powstania Warszawskiego. Z obiektywem dotarł do Syrii, na tereny kontrolowane przez Kurdów oraz siły prezydenta al-Asada. Był również w Kuwejcie, Libanie i Iraku.

28-letni Michał Zieliński unika określenia fotoreporter wojenny. Mówi, że jest dziennikarzem, którego pasją jest fotografia. Specjalizuje się w tematyce bliskowschodniej i dotyczącej państw postsowieckich. Jego zdjęcia opowiadają historie konfliktów zbrojnych oraz ludzi, którzy muszą żyć w krajach ogarniętych wojną. Podczas spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach cyklu poświęconego polskiej współczesnej fotografii wojennej opowiadał o wojnie domowej w Syrii.

Na tereny kontrolowane przez wojska prezydenta al-Asada Zieliński dotarł w ubiegłym roku jako jeden z pierwszych polskich fotoreporterów. Wjechał od strony libańskiej granicy. Kilkadziesiąt kilometrów do Damaszku pokonał w całkowitej ciemności, obawiając się zatrzymania przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego. – Naszą rolą jest pokazywanie tego, co się tam dzieje – mówił, pytany, po co jeździ na Bliski Wschód. – Na miejscu korzystałem z pomocy fixerów (miejscowych tłumaczy/przewodników), których najczęściej znajduję na własną rękę. Po stronie rządowej próbowano kontrolować moją pracę, ale nie ingerowano w nią. Udało mi się pracować nad tematami bez oficjalnego przewodnika, np. pokazać Palestyńczyków walczących w obozie Jarmuk – opowiadał.

Podczas spotkania fotoreporter zaprezentował najnowsze zdjęcia, które zrobił w czasie ostatniej wyprawy do Syrii. Na przełomie września i października tego roku fotografował walki w syryjskiej Ar-Rakce, nieformalnej stolicy tzw. Państwa Islamskiego. W mieście było wówczas jeszcze kilku dziennikarzy zachodnich mediów i dwóch z Polski.

Michał opowiadał o życiu, jakie toczy się w Syrii, ogarniętej od sześciu lat wojną domową. Niektóre miejscowości są całkowicie zniszczone. – Trudno wskazać linię frontu. Polem bitwy najczęściej są miasta. Strefy wpływów poszczególnych stron dzielą niewielkie odległości. W zeszłym roku pracując w okolicach Dara, jeździłem drogami kontrolowanymi przez siły rządowe. Pięćset metrów dalej, na przykład za niewielkim pagórkiem, władzę sprawowali terroryści powiązani z Al-Kaidą – mówił fotoreporter.

Jak dodawał, kilka lat temu w Syrii walczyło między sobą około 300 różnych ugrupowań. Obecnie układ sił także jest skomplikowany, np. niektórzy Palestyńczycy walczą po stronie prezydenta al-Asada, inni wspierają opozycję. Walczące ugrupowania jednego dnia ścierają się między sobą, a następnego zawierają sojusz, który trwa np. kilka dni. – Obok ludzie próbują prowadzić normalne życie, biorą śluby, chodzą do meczetów. Jednak zdecydowana większość Syryjczyków zmaga się na co dzień z brakiem wody, prądu i pracy. Wielu trudno jest zdobyć podstawowe środki do życia – opowiadał.

Zainteresowanie gości wzbudziły także zdjęcia Michała z bazy Ahmad al-Dżabir w Kuwejcie. Stacjonują w niej polscy piloci F-16, którzy latają nad Irakiem z misją rozpoznawczą w ramach operacji „Inherent Resolve” przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. – Starałem się pokazać, na czym polega służba pilotów i analityków – mówił dziennikarz.

Michał Zieliński jako fotoreporter wyjeżdżał m.in. na Ukrainę, do Palestyny, Libanu, Iraku i Syrii. Na kolejną wyprawę wybiera się do Birmy, gdzie będzie dokumentował prace Polskiej Misji Medycznej na południu tego kraju. Swoje prace publikuje m.in. w miesięczniku „Polska Zbrojna” i na portalu polska-zbrojna.pl, w serwisie „Wirtualna Polska” oraz innych ogólnopolskich portalach informacyjnych. Dwa lata temu jego zdjęcie, przedstawiające operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów, wygrało międzynarodowy konkurs NATO Photo Contest 2015. Fotografie Michała Zielińskiego zostały wyróżnione także w plebiscycie FUJIFILM X World Photo.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Zbigniew Furman, Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


SOR w Legionowie
 
Ocalały z transportu do Katynia
Święto stołecznego garnizonu
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część druga
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Charge of Dragon
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Barwy walki
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Głos z katyńskich mogił
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Front przy biurku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejne FlyEle dla wojska
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Sandhurst: końcowe odliczanie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zachować właściwą kolejność działań
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Odstraszanie i obrona
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO