moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Cieszę się, że obejmuję dowództwo Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w przededniu jubileuszu ważnego dla wszystkich misjonarzy. W przyszłym roku minie dokładnie 65 lat od chwili, gdy pierwsi polscy żołnierze wyjechali, by pełnić misję pokojową. Ten jubileusz to dowód, jak ważna jest dla mnie i moich żołnierzy tradycja. Ale równie ważne jest patrzenie w przyszłość. Dlatego będę dokładał wszelkich starań, by Centrum było jednostką gotową do realizowania zadań na miarę XXI wieku - powiedział w swoim przemówieniu nowy komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych pułkownik Paweł Chabielski.

20 listopada 2017 roku zgodnie z ceremoniałem wojskowym na placu apelowym CPdMZ w Kielcach odbyła się uroczystość przekazania obowiązków komendanta Centrum przez ppłk Grzegorza Wtykło nowemu komendantowi płk Pawłowi Chabielskiemu.

Oprócz kadry, pracowników resortu obrony narodowej w uroczystości wzięli udział między innymi: przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej pan senator Jarosław Rusiecki, pan senator Krzysztof Słoń, szef sztabu DG RSZ płk Roman Ćwikliński, byli komendanci Centrum, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawiciele instytucji wojskowych jak również, Policji, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej, oświaty, młodzież szkolna szkół współpracujących z CPdMZ

Ceremonię objęcia obowiązków poprzedziło wejście pododdziałów CPdMZ oraz pododdziałów honorowych z pocztami sztandarowymi Niepublicznego Technikum im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach i Zespołu szkół Mechanicznych im. Gen. Sikorskiego w Kielcach a także wojskowej asysty honorowej. O godz. 11.00 meldunek o gotowości pododdziałów szefowi sztabu DG RSZ płk Romanowi Ćwiklińskiemu, któremu towarzyszyli płk Paweł Chabielski oraz ppłk Grzegorz Wtykło złożył dowódca uroczystości ppłk Kazimierz Lesiak.

Po przywitaniu się ze sztandarem CPdMZ w akompaniamencie hymnu narodowego wciągnięto flagę Rzeczypospolitej Polskiej na maszt. - Czy to nowa karta dla tej jednostki? Biorąc pod uwagę wyzwania, jakie stoją przed Centrum oraz osobę pana pułkownika Chabielskiego, zakładam, że tak. Zmieniają się siły zbrojne i będą też wzrastały wymagania w stosunku do Centrum. Jestem przekonany, że podołacie tym zadaniom – zaznaczył w swoim wystąpieniu szef sztabu DG RSZ płk Roman Ćwikliński.

Jednym z głównych elementów uroczystości było odczytanie decyzji ministra obrony narodowej o zmianie na stanowisku komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz przekazanie sztandaru nowemu dowódcy. Nowo mianowany komendant został także awansowany do stopnia pułkownika. - Choć stałem na tym placu apelowym już wielokrotnie, dzisiejsza zbiórka jest jedną z najważniejszych w moim wojskowym życiu. Po raz pierwszy obejmuję bowiem stanowisko dowódcy jednostki wojskowej. Jako żołnierz jestem związany z kielecką Bukówką i stacjonującą tutaj jednostką wojskową od 2004 roku. Były to lata pełne wyzwań i trudnej służby. Ale jednocześnie takiej, która dawała mi poczucie spełnienia i satysfakcji. Pełniąc misje zagraniczne byłem nie tylko ambasadorem Polski, Wojska Polskiego, ale także ziemi kieleckiej. To dla mnie szczególnie ważne, gdyż jako kielczanin cieszy mnie, że dziś mogę stanąć na czele jednostki, która jest dumą naszego regionu – powiedział płk Paweł Chabielski w swoim pierwszym przemówieniu w roli komendanta Centrum.

Ostatnim elementem uroczystości było odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada wojskowa, której akompaniowała Orkiestra Wojskowa z Radomia.

Pułkownik Paweł Chabielski urodził się 25 września 1973 roku w Kielcach. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1996 roku na stanowisku dowódcy plutonu szkolnego w 20 Brygadzie Zmechanizowanej w Bartoszycach po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i promocji na pierwszy stopień oficerski podporucznik. W Bartoszycach służył do 2004 roku gdzie zdobywał kolejne stopnie oficerskie do stopnia kapitana.

W 2004 roku objął stanowisko szefa sekcji logistyki w Jednostce Ogólnego Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej na kieleckiej Bukówce. Z jednostką w Kielcach płk Paweł Chabielski związany jest do dziś. W 2007 roku awansował na stopień majora będąc oficerem Grupy Wyższej Gotowości Bojowej HRF. W 2015 roku objął obowiązki szefa Wydziału szkolenia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach awansując na stopień podpułkownika.

W trakcie swojej służby zdobył bogate doświadczenie zawodowe po za granicami kraju, biorąc udział w 5 misjach zagranicznych: w Iraku, trzykrotnie w Afganistanie oraz Republice Środkowej Afryki. Pułkownik Paweł Chabielski był także uczestnikiem licznych ćwiczeń oraz konferencji międzynarodowych. Biegle włada językiem angielskim.

W trakcie swojej służby podnosił swoje wykształcenie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie kończąc studia magisterskie uzupełniające oraz następnie ukończył studia podyplomowe na Akademii Świętokrzyskiej im. J. Kochanowskiego w Kielcach na kierunku zarządzanie kryzysowe. W październiku 2017 roku otworzył przewód doktorski „Współpraca cywilno-wojskowa w kształtowaniu wizerunku Polski na arenie międzynarodowej”

Tekst: kpt. Kamila Kreis-Tomczak

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Kamila Kreis-Tomczak

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szybki marsz, trudny odwrót
SOR w Legionowie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gunner, nie runner
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod skrzydłami Kormoranów
Sprawa katyńska à la española
Front przy biurku
Wojna na detale
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto stołecznego garnizonu
Ramię w ramię z aliantami
Kolejne FlyEye dla wojska
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wytropić zagrożenie
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Na straży wschodniej flanki NATO
Rekordziści z WAT
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Posłowie dyskutowali o WOT
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO