moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rajd Pamięci przez USA

W 44 dni zamierzają przejechać na rowerach ponad 5600 kilometrów. Trasa będzie wiodła z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych na wschodnie. Pokonując ją, weterani chcą uczcić 44 polskich żołnierzy, którzy polegli na misji w Afganistanie. Po drodze będą odwiedzać groby amerykańskich wojskowych. Rajd rusza w czerwcu przyszłego roku.

„One team, one mission” – takie hasło przyświecało żołnierzom pełniącym służbę w PKW Afganistan. W ciągu trwającej 13 lat misji ISAF (International Security Assistance Force) poległo 44 polskich żołnierzy. Aby ich upamiętnić, trzech weteranów planuje zorganizowanie latem 2018 roku rajdu rowerowego. Na taki pomysł wpadł plut. Michał Paćko, który sam służył na misjach. Podoficer w 2010 roku został ranny w Afganistanie, gdy pod pojazdem, którym dowodził w czasie patrolu, wybuchła mina pułapka. Miał uszkodzony kręgosłup, a przez kilka lat po powrocie do kraju zmagał się z PTSD (zespół stresu pourazowego). – Pomogła mi wówczas jazda na rowerze. Złe emocje znajdywały ujście w sporcie – przyznaje plutonowy, który dziś służy w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych na stanowisku „zdolny z ograniczeniami”. W ramach walki ze słabościami dwa lata temu przejechał 1300 kilometrów z Nicei do Barcelony wzdłuż Lazurowego Wybrzeża. W ubiegłym roku namówił żonę na rowerową eskapadę z północnych Włoch na Sycylię – 1640 kilometrów.

Teraz plut. Paćko razem z dwoma kolegami, także weteranami misji w Afganistanie: st. kpr. Sebastianem Stępniakiem oraz por. Mariuszem Bębnem, chcą przez sport uczcić żołnierzy, którzy nie wrócili z misji.

Wybrali trasę przez Stany Zjednoczone. Od Los Angeles do Nowego Jorku weterani mają do przebycia 5600 kilometrów. Każdego dnia muszą przejechać 130 kilometrów. Najbardziej wyczerpujące będą odcinki przez pustynię (ok. 2 tys. km) oraz wysoko w górach – na 3 tys. m. n.p.m.

Każdy dzień jazdy poświęcą jednemu żołnierzowi, który zginął w Afganistanie. W internecie na specjalnym blogu zamieszczą sylwetkę poległego kolegi i fotorelację z rajdu. – Nasza inicjatywa ma także dodatkowy cel – dodaje plut. Michał Paćko – Chcemy pokazać, że sport i aktywność fizyczna pozytywnie wpływają na proces rehabilitacji.

Żołnierze będą nocować pod namiotem lub w domach weterana w okolicznych miejscowościach. Mogą liczyć na wsparcie amerykańskich weteranów, niektórzy planują dołączyć do polskiego teamu na poszczególnych etapach rajdu. Podczas przejazdu przez miejscowości, gdzie spoczywają polegli amerykańscy żołnierze, Polacy będą odwiedzać ich groby i zapalać znicze. – Chcemy pokazać, że jesteśmy solidarni, że razem walczyliśmy, razem ginęliśmy i o tym pamiętamy – podkreśla plut. Paćko.

Porucznik Mariusz Bęben szczególnie chce oddać hołd kolegom z jednostki, którzy polegli w Afganistanie: kpr. Michałowi Kołkowi i st. chor. Jankowi Kiepurze.

– Zawsze, gdy biorę udział w rajdzie organizowanym z okazji Dnia Weterana, myślę właśnie o nich – mówi oficer z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, członek honorowy Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. On również jest miłośnikiem jazdy rowerowej. – To moja pasja. Polskę zjeździłem na dwóch kółkach wzdłuż i wszerz – dodaje oficer.

Pomysł rajdu weteranów popiera Dowództwo Generalne RSZ, które włączyło się w organizację wyprawy. – Poległym w Afganistanie oddajemy w ten sposób cześć i podkreślamy, że żyją w naszej pamięci – mówi płk Janusz Zając, pełnomocnik dowódcy generalnego RSZ ds. weteranów i poszkodowanych. Pułkownik zamierza zaangażować w to przedsięwzięcie także rodziny poległych żołnierzy. Ich przedstawiciele pojadą do Nowego Jorku na uroczyste zakończenie rajdu, a syn jednego z poległych żołnierzy będzie towarzyszył weteranom podczas ostatniego etapu.

Najbliższe miesiące weterani spędzą na przygotowaniach do wyprawy. Michał Paćko już trenuje, codziennie dojeżdżając do pracy w Dowództwie z podwarszawskiej miejscowości – 40 kilometrów w jedną stronę.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. organizatora

dodaj komentarz

komentarze

~Matt
1526209020
Witam. Wspaniały pomysł. Zapraszam serdecznie do uwzględnienia miasta New Britain CT podczas układania trasy przejazdu. Bedziemy zaszczyceni majac możliwość ugoszczenia was. Prosze o kontakt na prywatnym massenger . Matt Konferowicz
9E-F9-96-66

Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejne FlyEle dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Front przy biurku
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Strażacy ruszają do akcji
Zachować właściwą kolejność działań
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szarża „Dragona”
SOR w Legionowie
Kadisz za bohaterów
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ocalały z transportu do Katynia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto stołecznego garnizonu
Sandhurst: końcowe odliczanie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
W Italii, za wolność waszą i naszą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO