moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prof. Fałkowski: Część serca zostawiłem w wojsku

Objęcie nowego stanowiska to w pewnej mierze powrót do mojej specjalności zawodowej historyka średniowiecza. Ale część serca zostawiam w armii – mówi były wiceszef MON prof. Wojciech Fałkowski. Kilka dni temu profesor został dyrektorem Zamku Królewskiego. Portalowi polska-zbrojna.pl zdradza swoje plany, na Zamku będą m.in. nowe wystawy, zacieśni się współpraca z wojskiem.

Przez ostatnie dwa lata profesor Wojciech Fałkowski był wiceministrem obrony odpowiedzialnym za wyższe szkolnictwo wojskowe oraz służbę zdrowia. – Praca w ekipie ministra Antoniego Macierewicza była zaszczytem i wielką przygodą, wiązała się też z poczuciem spełniania ważnych zadań dla państwa i wojska – podkreśla prof. Fałkowski. 

 

Szkoły i szpitale

Profesor podkreśla, że z MON odchodził z przeświadczeniem, że zmiany wprowadzone przez niego będą procentować w przyszłości. – Moim podstawowym celem w resorcie obrony było ustabilizowanie sytuacji podległych mi placówek, czyli szkół oficerskich i szpitali wojskowych, zapewnienie im odpowiedniego zaplecza do działania, a także podniesienie ich prestiżu oraz poziomu naukowego, medycznego i dydaktycznego – wymienia Fałkowski.

Podczas niedawnej konferencji prasowej kierownictwa resortu obrony podsumowującej dwuletni okres rządów wiceminister Fałkowski jako swoje osiągnięcia wymieniał: ustabilizowanie sytuacji szkół oficerskich, przywrócenie im wojskowego charakteru, dwukrotne zwiększenie naboru podchorążych na te uczelnie. – Powstała też Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, która będzie służyć podniesieniu jakości kształcenia najwyższych oficerów – mówił profesor.
Wspomniał też o inwestycjach w szpitalach wojskowych, m.in. o otwarciu nowoczesnego bloku operacyjnego w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu czy Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Rozwój naukowy

Podczas kadencji wiceministra Fałkowskiego resort obrony rozpoczął także kilka programów wspierających rozwój naukowy wojskowych placówek. Profesor był m.in. pomysłodawcą i koordynatorem programu MON „Nobliści”, realizowanego od końca 2016 roku. Zakłada on cykl spotkań z noblistami oraz światowej sławy naukowcami. Dużym powodzeniem cieszy się także program „Katedra ad hoc”. W ramach projektu wojskowe uczelnie, szpitale i instytuty medyczne zapraszają specjalistów z zagranicy do poprowadzenia wykładów i seminariów. Teraz kończy się nabór do II edycji programu, na który wpłynęło 37 zgłoszeń. Rozstrzygnięcie odbędzie się w styczniu 2018 roku.

Także na początku nowego roku zostanie rozstrzygnięty nabór do II edycji projektu „Kościuszko”. Jego celem jest zachęcanie młodych polskich naukowców pracujących za granicą do powrotu do kraju i prowadzenia badań w placówkach wojskowych. – W pierwszej edycji przyjęto sześć osób, do drugiej zgłosiło się dziewięciu naukowców – mówi profesor.

W przyszłym roku ruszają też dwa nowe projekty zainicjowane przez wiceministra Fałkowskiego. Zespoły naukowe pracujące w wojskowych klinikach i szpitalach będą mogły liczyć na granty, uruchomiona zostanie także baza danych monitorująca jakość usług i skuteczność zabiegów prowadzonych w wojskowych placówkach medycznych.

Zamek bliżej wojska

Prof. Fałkowski ma już pierwsze plany związane z nową funkcją. – Zamek Królewski spełnia trzy cele: jest ważną instytucją publiczną służącą m.in. najwyższym władzom w kraju, placówką muzealną oraz symbolem dążeń Polaków do niepodległości, i w każdej z tych dziedzin musi być rozwijany – podkreśla nowy dyrektor.

Planuje m.in. zakończenie budowy dolnych ogrodów zamkowych oraz przejęcie od miasta Bacciarellówki, czyli budynku, w którym mieści się teraz Pałac Ślubów. Prof. Fałkowski nie zapomina również o kontaktach z wojskiem i przewiduje m.in. organizowanie na dziedzińcu Zamku uroczystości wojskowych.

Profesor zdradził też plany dotyczące nowych wystaw na Zamku. W czerwcu 2018 roku ma zostać otwarta ekspozycja upamiętniająca 200-lecie śmierci Marcello Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Natomiast na jesieni w ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości powstanie we współpracy z MON wystawa „Znaki pamięci” ukazująca polskie dążenia do suwerenności od XIX wieku do czasów współczesnych. – W przyszłości we współdziałaniu z Muzeum Wojska Polskiego chciałbym przygotować też ekspozycję starej broni z okresu XVI–XVIII wieku – zapowiada prof. Fałkowski.

Historyk i minister

Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski jest historykiem, mediewistą, wykładał na wielu uczelniach, m.in. na paryskiej Sorbonie. W okresie PRL-u był działaczem opozycji demokratycznej, współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników i organizatorem podziemnych wydawnictw.

Następnie był m.in. sekretarzem generalnym Polskiego Komitetu ds. UNESCO i członkiem Rady Naukowej międzynarodowego programu UNESCO „Pamięć świata" dotyczącego ochrony najcenniejszych kolekcji archiwalnych i bibliotecznych. Przewodniczył też Stałemu Komitetowi Mediewistów Polskich, pracował jako doradca prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, m.in. jako szef zespołu szacującego straty miasta w czasie II wojny światowej.

Przez ostatnie dwa lata prof. Wojciech Fałkowski był wiceministrem obrony odpowiedzialnym za wyższe szkolnictwo wojskowe i wojskową służbę zdrowia. Tydzień temu z rąk prof. Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra kultury odebrał akt powołania na stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, zastąpił Przemysława Mrozowskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, WKiDN

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Odstraszanie i obrona
SOR w Legionowie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ocalały z transportu do Katynia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przygotowania czas zacząć
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Optyka dla żołnierzy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część druga
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strażacy ruszają do akcji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO on Northern Track
Mundury w linii... produkcyjnej
Front przy biurku
Kadisz za bohaterów
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Charge of Dragon
Kolejne FlyEle dla wojska
Głos z katyńskich mogił
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO na północnym szlaku
Zbrodnia made in ZSRS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
V Korpus z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO