moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wiceminister Dworczyk o przyszłości klas mundurowych

Taki sam program nauczania dla wszystkich uczniów i identyczne mundury – wiceminister Michał Dworczyk mówił dziś o zmianach, jakie od 2019 roku będą obowiązywały certyfikowane wojskowe klasy mundurowe. – Chcemy, by w każdym powiecie działała jedna szkoła średnia, która prowadzi taką klasę – zapowiedział wiceszef MON podczas Ogólnopolskiego Forum Szkół.

Ogólnopolskie Forum Szkół „Edukacja Obronna Młodzieży” zostało zorganizowane po raz ósmy, a jego głównym tematem jest koncepcja funkcjonowania klas mundurowych. W Forum, które rozpoczęło się w poniedziałek i potrwa do jutra, biorą udział nauczyciele klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych, pracownicy kuratoriów, a także przedstawiciele m.in. resortu edukacji oraz obrony. Dziś w spotkaniu, które odbyło się w 7 Dywizjonie Lotniczym w Nowym Glinniku, uczestniczył wiceminister Michał Dworczyk. Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej mówił m.in. o programie szkół z certyfikowaną klasą mundurową. – Najważniejszym celem tego programu jest wspieranie tworzenia rezerw sił zbrojnych. Ale chcemy też, by w szkołach uczyli się chłopcy i dziewczęta, którzy w przyszłości zostaną żołnierzami wojsk operacyjnych czy wojsk obrony terytorialnej – podkreślał Michał Dworczyk.

Wiceminister przypomniał, że od kiedy w 2009 roku zniesiono obowiązkową służbę wojskową, rzadziej też przeprowadzano szkolenia rezerw. – W rezultacie w 2010 roku wyszkolonych rezerwistów było 10 razy mniej, niż potrzebują tego siły zbrojne – przypomniał Dworczyk. Program certyfikowanych klas wojskowych ma być jednym ze sposobów na odbudowanie rezerw. Zasilą je absolwenci szkół z certyfikowanymi klasami mundurowymi, którzy przejdą szkolenie wojskowe.

Jak Ministerstwo Obrony Narodowej wesprze klasy mundurowe? Po pierwsze, dofinansuje szkolenie i umundurowanie uczniów. – W tym roku 57 zakwalifikowanych do pilotażowego programu placówek otrzymało już 3 miliony złotych – przypomniał Michał Dworczyk. Po drugie, wojsko zapewni broń, z której będą korzystali uczniowie oraz kadra szkół podczas szkoleń. Wiceminister poinformował, że w przyszłym tygodniu w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o broni i amunicji. – Dzięki tym zmianom wojsko będzie mogło przekazać szkołom broń, ale wyłącznie na ogień pojedynczy, oraz amunicję – tłumaczył Dworczyk. – Oczywiście chodzi o szkoły, które spełniają ustawowe wymogi dotyczące posiadania odpowiednich zabezpieczeń oraz mają kadry z odpowiednimi uprawnieniami.
Resort obrony chce też, by absolwenci certyfikowanych klas mundurowych mieli możliwość udziału w dwutygodniowym szkoleniu poligonowym, po którym będą mogli zostać rezerwistami, oraz mieli pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie w szeregi armii zawodowej bądź obrony terytorialnej. Absolwenci otrzymają też dodatkowe punkty przy staraniach o indeks uczelni wojskowej.

Ponadto wiceminister Michał Dworczyk przedstawił najważniejsze założenia dotyczące certyfikowanych klas mundurowych. – Od 2019 roku we wszystkich licealnych klasach mundurowych będzie obowiązywał ten sam program nauki, ten sam podręcznik, te same lektury oraz ten sam program szkoleniowy, w tym obowiązkowe szkolenie strzeleckie – zapowiedział Dworczyk. – Chcemy też ujednolicić umundurowanie i nazewnictwo. To buduje poczucie wspólnoty – zauważył wiceminister. Wybrano już nakrycie głowy – granatowy beret i mundur wzór 2010. Szkoły mają również stopniowo odchodzić od współpracy z jednostkami operacyjnymi na rzecz współdziałania z kompaniami obrony terytorialnej. – Dzięki temu uczniowie nawiążą kontakt z żołnierzami, którzy są najbliżej społeczeństwa, a także zostaną odciążone same jednostki operacyjne, które w najbliższych latach będą podejmować wiele wyzwań w związku z rozwojem liczebnym wojska – powiedział wiceminister.

W tym roku do programu pilotażowego zakwalifikowało się 57 szkół, ale w przyszłym roku będzie ich o 150 więcej. – Namawiam was, abyście złożyli akces do tego programu – zachęcał wiceminister. 

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. szer. Agnieszka Grzelak

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Optyka dla żołnierzy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
SOR w Legionowie
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zbrodnia made in ZSRS
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szpej na miarę potrzeb
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Kadisz za bohaterów
Święto stołecznego garnizonu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szarża „Dragona”
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Strażacy ruszają do akcji
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Mundury w linii... produkcyjnej
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Front przy biurku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Barwy walki
NATO on Northern Track
Zachować właściwą kolejność działań
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO