moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Społeczeństwo a wojna – piąta edycja debaty naukowej

Czy istnieje szansa stworzenia Europy bez podziałów kulturowych, konfliktów i napięć? Jakie wyzwania i zagrożenia dla państw Europy niesie migracja z innych rejonów świata? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty naukowej, która odbyła się we Wrocławiu.

Organizatorami konferencji była kadra naukowo-dydaktyczna Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. To już piąta konferencja z cyklu „Społeczeństwo a wojna”. W tegorocznym spotkaniu oprócz naukowców z Polski wzięli udział ludzie nauki z Syrii, Francji, Turcji i Ruandy.

Głównym celem konferencji była wymiana poglądów na temat najistotniejszych problemów związanych z migracjami w Europie. Dyskutowano m.in. o ewentualnych zagrożeniach, jakie dla krajów europejskich wynikają z masowych przemieszczeń ludności, reakcji tutejszych społeczeństw na przybyszów z innych stron świata, a także o perspektywach przetrwania kultury europejskiej w obliczu masowego napływu przedstawicieli innych kręgów cywilizacyjnych.

Podczas sesji inauguracyjnej zagadnienia, które zostały poruszone w trakcie całej naukowej debaty, oraz potrzebę współpracy wojskowych i cywilnych znawców tematu omówił prof. dr hab. Zdzisław Winnicki, dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych – Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor zaznaczył, że zagadnienia bezpieczeństwa warunkują wszystkie inne aspekty życia społecznego każdego państwa. Odnosząc się do zjawisk wzmożonej migracji, stwierdził, że przed naukowcami stoi teraz bardzo ważne wyzwanie. – Nie jest przypadkiem, że nagle w jakiejś części świata milion ludzi porzuca wszystko i maszeruje w jakimś kierunku – argumentował prof. Winnicki. Dodał, że nie ulega wątpliwości, że ktoś to wymyślił, zaplanował i zaopatrzył tych ludzi logistycznie.

Zdaniem profesora, rzesze często młodych ludzi znalazły się w nowym dla siebie miejscu z jakiegoś powodu. – I temu musimy się przyglądać – apelował naukowiec. Wyjaśnił, że z jednej strony zjawisko to monitorują służby wielu państw, a z drugiej muszą robić to także naukowcy zajmujący się dziedziną stosunków międzynarodowych i metodologią zjawisk społecznych. Wrocławski naukowiec zaznaczył także, że jednym z celów konferencji jest, by wojskowi praktycy zajmujący się sprawami bezpieczeństwa zapoznali się z tym, co mają do powiedzenia naukowcy, a ci z kolei, by poznali stanowisko praktyków. – Chodzi o wypracowanie rozwiązania ważnego problemu migracji – powiedział prof. Winnicki.

Głos z Sorbony

W konferencji wziął udział między innymi prof. dr hab. Bruno Drwęski z Departamentu Europy Środkowo-Wschodniej paryskiej Sorbony. Polak z pochodzenia, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, uważa, że podejście do spraw migracji w każdym państwie Europy jest trochę inne. Wynika to z doświadczeń historycznych oraz względów kulturowych. – Uważam, że migracje różnią się od siebie. Są migracje z krajów, które miały porównywalną historię, i z krajów pozaeuropejskich, co obserwujemy obecnie, mających zupełnie inne doświadczenia historyczne. Nie może więc dziwić, że do każdej z nich podejście społeczeństwa europejskiego jest inne – powiedział naukowiec.

Przedstawiciel Sorbony dodał, że nastawienie do migracji w bogatszej części Europy jest inne niż w społeczeństwach Europy Wschodniej. Różnica stanowi pochodną m.in. warunków życia ludzi w danym państwie. Ostrzegał jednak, że zasobność nie może stać się pretekstem do negatywnego nastawienia do ludzi szukających pomocy.

Rezultaty naukowej debaty

Temat konferencji był zbieżny z zakresem tematycznym kierunków studiów realizowanych w Akademii Wojsk Lądowych. Z jej wyników i publikacji skorzystają głównie studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe. Zagadnienia poruszane podczas konferencji będą obszernie omawiane podczas wykładów z przedmiotów: kulturowe aspekty bezpieczeństwa, bezpieczeństwo społeczne i socjologia bezpieczeństwa. – Chodzi nam o to, aby nasi studenci na temat problemów migracyjnych mogli uzyskać większy zasób wiedzy niż tylko ta, którą zdobywają z mediów – wyjaśnił ppłk dr Marek Bodziany, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Publicznego na Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie AWL.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji dodał, że wiedzę z konferencji będą czerpali nie tylko studenci cywilni. W Akademii Wojsk Lądowych podchorążowie studiują co prawda na kierunkach zarządzanie lub inżynieria bezpieczeństwa, ale i tam jest pakiet nauk społecznych odnoszący się między innymi do psychologicznych aspektów bezpieczeństwa.

Wygłoszone w trakcie konferencji prelekcje zostaną później opublikowane w monografii, a także na łamach uznanych czasopism naukowych, m.in. „Wschodnioznawstwo” i „Doctrina”, a także w zeszytach naukowych wydawanych w AWL. Organizatorzy zapewnią również dostęp do tych wydawnictw w wersji elektronicznej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Filip Błażejowski/ Gazeta Polska/ Forum, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1512140160
Migracja ludzi z Afryki, Bliskiego Wschodu skończy się bardzo źle dla Europy i jej rodowitych mieszkańców. Przyszłość naszego kontynentu tak będzie wyglądała, czy się to komuś podoba czy nie, czy ktoś w to wierzy czy nie: https://www.mpolska24.pl/post/6737/holokaust-chrzescijan Przybysze to ludzie o innej mentalności i kulturze. Europejczycy nie zaznają spokoju. Kiedy już OBCY zaleją nasz kontynent, skutki będą fatalne. Czy Polskę i Polaków dotknie ten problem? Oczywiście, że tak! Nie uchronimy naszych dzieci i wnuków przed terrorem: http://echointernetu.pl/2017/11/10/imigranci-z-krajow-islamskich-juz-sa-w-polsce-te-dane-przerazaja/ ISLAMIZACJA Europy w toku. Islamizacja Europy jest już procesem nieodwracalnym. Muzułmanie zajmują Europę zasiedlając ją. Co zasiedlą to już jest ich.
BA-47-5C-F1

W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Głos z katyńskich mogił
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO na północnym szlaku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Mundury w linii... produkcyjnej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Charge of Dragon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strażacy ruszają do akcji
Rakiety dla Jastrzębi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ocalały z transportu do Katynia
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zbrodnia made in ZSRS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto wojskowego sportu
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO