moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojusz polsko-brytyjski

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson odwiedzili brytyjskich żołnierzy, którzy w ramach Batalionowej Grupy Bojowej stacjonują w Polsce. – Dziękujemy za waszą służbę, jesteśmy z was dumni. Pokój jest rzeczą bezcenną, a wy nam go gwarantujecie – zwrócił się do wojskowych minister Macierewicz.

Świąteczne spotkanie przedstawicieli rządów Polski i Wielkiej Brytanii odbyło się w Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim, gdzie swoją bazę ma Batalionowa Grupa Bojowa. – Spotykamy się tu z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii, aby potwierdzić siłę naszego sojuszu i determinację obrony przed jakimkolwiek zagrożeniem – mówił minister Antoni Macierewicz. – Obecność w tym miejscu wojsk brytyjskich potwierdza, że Polska może być bezpieczna i że będziemy wspólnie bronić nie tylko granic Polski, ale i całej wschodniej flanki NATO – dodał.

Gavin Williamson, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii, potwierdził, iż polsko-brytyjska wizyta w jednostce, w której stacjonują żołnierze BGB, to „symbol jedności i solidarności naszych narodów”. – Razem współpracujemy, razem działamy, razem ćwiczymy i jeżeli zajdzie taka potrzeba, również razem z naszymi partnerami z NATO będziemy walczyć – mówił.

Przedstawiciele resortów obrony odnieśli się także do traktatu, który został zawarty między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Dokument ten dotyczy współpracy obu państw dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. – Sojusz brytyjsko-polski został potwierdzony. Ma on głębokie korzenie historyczne i jest jedną z gwarancji bezpieczeństwa Polski i Europy – mówił o dokumencie Antoni Macierewicz. – Podpisane porozumienie jest istotnym krokiem naprzód, ponieważ pozwoli nam stawić czoła wszelkim wyzwaniom pochodzącym ze strony coraz bardziej niebezpiecznej Rosji – dodał Gavin Williamson. Traktat został zawarty wczoraj, podczas polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego oraz premier Wielkiej Brytanii Theresy May.

Podczas spotkania premier May podkreślała, że polscy lotnicy mieli olbrzymie zasługi podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej. – Nad niebem południowej Anglii Dywizjon 303 zestrzelił więcej wrogich samolotów niż jakikolwiek inny dywizjon w ramach sojuszniczych wojsk lotniczych – mówiła. Natomiast Mateusz Morawiecki zaznaczył, że „w wielu kwestiach, przede wszystkim tych dotyczących obronności, przedstawiciele obu rządów mówią jednym głosem”. – Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale nie Europę. Będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w NATO i w ramach struktur zapewniających bezpieczeństwo – zapewnił szef rządu.

Decyzja o rozlokowaniu na wschodniej flance żołnierzy NATO zapadła podczas szczytu NATO, który w lipcu ubiegłego roku odbył się w Warszawie. Na mocy podjętych wówczas decyzji, w Polsce stacjonuje prawie 1000 żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz Chorwacji. Oprócz Polski, natowskie wojska stacjonują także na Litwie, Łotwie, a także w Estonii i Rumunii. W Rumunii i na Łotwie służbę w nich pełnią żołnierze Wojska Polskiego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 15 BZ, por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~PIO
1514540880
No pan minister wyglada bojowo w tym stroju. Ciekawe czy poswieca czas na sztuke samoobrony? To jest potrzebne dla rozwiniecia mentalnego wojownika i wodza.
31-14-03-27

Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Gry wojenne w szkoleniu
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wioślarze i triatlonistka na podium
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Flota Bayraktarów w komplecie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Bohater odtrącony
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Orzeł dla bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
W obronie wschodniej flanki NATO
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO