moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pancerniacy szkolą uczniów

Były wybuchy, serie z karabinków i dym, który zasłaniał przed wzrokiem przeciwnika – na poligonie w Świętoszowie odbyło się szkolenie uczniów klasy mundurowej z Kamiennej Góry. Instruktorami byli doświadczeni żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. – Mogliśmy poczuć się jak na prawdziwym polu walki – mówili młodzi uczestnicy zajęć.

W 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej stawiło się 26 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z Kamiennej Góry. Byli wśród nich zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Wszyscy ubrani w mundury. Uczniowie otrzymali od żołnierzy broń, wojskowe wyposażenie i razem ze zwiadowcami z plutonu rozpoznawczego wyruszyli na poligon. Szkolenie rozpoczęło się od rozpoznania drogi, którą miał się poruszać pododdział. Podczas marszu uczniowie poznawali zasady działania szperaczy, czyli żołnierzy, którzy idąc przed pododdziałem, sprawdzają teren: czy przeciwnik nie przygotował jakiś pułapek, czy nie ma zagrożenia minowego. Uczyli się zachowania na wypadek wejścia w obszar, na którym przeciwnik mógł ukryć improwizowane ładunki wybuchowe. Młodzież zapoznawała się także z zasadami organizowania i odpowiedniego maskowania punktów obserwacyjnych.

W zasadzce...

Jednak najwięcej wrażeń dostarczył uczniom epizod, gdy ich pododdział… wpadł w zasadzkę. Instruktorzy odpowiedzieli wtedy ogniem i ich pododdział musiał się wycofać, wzajemnie osłaniając (tzw. rolowanie). Wszystkie działania były prowadzone z użyciem środków pozoracji pola walki. Były więc wybuchy, serie z karabinków i dym, który miał zasłonić wycofujących się przed wzrokiem przeciwnika. – Wszystko było bardzo efektowne i przez chwilę mogliśmy się poczuć jak na prawdziwym polu walki – mówi Patryk Jesionka, jeden z uczestników szkolenia. Dodaje, że choć na poligonie było zimno, nikt nie odczuwał chłodu, bo zajęcia wszystkich rozgrzały.

Podobnego zdania była Małgorzata Cedzidło, wychowawczyni uczniów. – Jak zawsze, zajęcia zostały przygotowane profesjonalnie. Młodzież była zachwycona – ocenia. Według nauczycielki to zasługa tego, że szkolenie praktyczne prowadzą doświadczeni żołnierze.

Program poznawania wojska

– Do zajęć z uczniami zawsze staram się dobrze przygotować – mówi ppor. Wioletta Wójciak, dowódca plutonu chemicznego, koordynująca szkolenia uczniów klas mundurowych w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Dodaje, że tego rodzaju zajęcia odbywają się według specjalnego programu. Młodzież uczy się najpierw podstawowych umiejętności żołnierskich, takich jak regulaminy wojskowe, musztra, nawiązywanie łączności, udzielanie pierwszej pomocy. Dopiero później bierze udział w trudniejszych zajęciach prowadzonych w terenie.

– Staramy się przekazać uczniom jak najwięcej wiedzy o żołnierskiej służbie. Mamy świadomość, że dzięki takim szkoleniom wielu z dzisiejszych 18-latków, w przyszłości może chcieć zostać żołnierzami zawodowymi naszej brygady – zauważa ppor. Wójciak.

Szkolenie, które odbyło się w czwartek, było kolejnym z przeprowadzanych w ramach umowy podpisanej przez resort obrony i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zgodnie z tym porozumieniem uczniowie klasy mundurowej wybranej szkoły odbywają zajęcia z żołnierzami raz w miesiącu. Uczniowie III klasy Technikum Logistycznego o profilu mundurowym ZSZiO z Kamiennej Góry, którzy ćwiczyli w Świętoszowie, reprezentowali jedną z 50 szkół w całej Polsce objętych takim programem. Szkolenie jest prowadzone w ramach przedmiotu edukacja wojskowa. Na zajęcia praktyczne z tego przedmiotu przewidziano w roku szkolnym łącznie 180 godzin. Oprócz comiesięcznych jednodniowych szkoleń uczniowie biorą udział także w tygodniowym obozie wojskowym, organizowanym w czerwcu w warunkach poligonowych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka, szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Front przy biurku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Święto stołecznego garnizonu
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kadisz za bohaterów
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zmiany w dodatkach stażowych
Gunner, nie runner
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
NATO on Northern Track
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Barwy walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
SOR w Legionowie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEle dla wojska
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna na detale
Strażacy ruszają do akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO