moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podhalańczycy na torze napalmowym

Ogień, gryzący dym oraz śmiertelnie niebezpieczne gazy bojowe. W ćwiczeniach na torze napalmowym w Nowej Dębie wzięło udział 200 żołnierzy z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Szkolili się w prowadzeniu walki w mieście i w terenie skażonym. Ale nie tylko. – Testowali też swoją kondycję i oswajali się ze strachem przed ogniem – przyznaje kierownik ćwiczeń.

Zajęcia na torze napalmowym podhalańczycy odbywają co najmniej raz w roku. Tu przygotowują się do walki w mieście i uczą działań w rejonie skażonym. Aby wykonać zadania, muszą wykazać się nie tylko umiejętnościami, lecz także odpornością psychiczną. – Podczas biegu trzeba pokonać strach. Przeciskamy się przez płonący tunel i biegniemy nad ogniem, po bardzo śliskich podkładach kolejowych. W powietrzu jest gęsto od dymu, czuć fale gorąca, ciężko jest oddychać – opowiada szer. Marcin Bożek z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Żołnierze biegną przez tor indywidualnie lub w grupach. – W tym drugim przypadku drużyna piechoty organizuje ubezpieczenie za każdą przeszkodą. Taki sposób uczy działania zespołowego w terenie zurbanizowanym. Walka w mieście toczy się na trzech poziomach: w piwnicach, na piętrach oraz na dachach, dlatego przygotowane przez nas przeszkody odzwierciedlają te wszystkie warunki – tłumaczy por. Tomasz Daniec, dowódca kompanii logistycznej 5 Batalionu oraz kierownik zajęć.

Ponieważ napalm to substancja o stałej, bardzo lepkiej konsystencji, może palić się na powierzchniach pionowych, a nawet na powierzchni wody i piasku. Podczas ćwiczeń żołnierze muszą więc przedsięwziąć szczególne środki bezpieczeństwa. Tor należy przebiec w masce przeciwgazowej, co podczas wysiłku fizycznego znacząco zmniejsza dopływ tlenu do organizmu. – Trudnością jest także ograniczone pole widzenia. Obraz widziany przez szybę maski przeciwgazowej jest zdeformowany, dlatego bieg w masce nie należy do łatwych – przyznaje por. Daniec.

Szkolenie na torze napalmowym to także okazja do przećwiczenia umiejętności wykrywania skażeń chemicznych oraz biologicznych w warunkach bojowych. Żołnierze rozpoczynający służbę w sekcjach monitorowania i wykrywania skażeń uczyli się, jak używać przyrządu rozpoznania chemicznego PChR-54M. – Gdy dojdzie do skażenia, na posterunku obserwacyjnym wykonywany jest pomiar środka, który został rozproszony na przedpolu. Robimy to za pomocą rurek wskaźnikowych. Te w kolorze czerwonym służą do pomiaru substancji najbardziej niebezpiecznych, czyli sarinu, somanu i gazów V. Następnie za pomocą zielonych sprawdzamy, czy w powietrzu są obecne związki fosgenu, difosgenu, cyjanowodoru oraz chlorocyjanu. Na końcu żółtymi fiolkami wykrywamy iperyt – opowiada plut. Marcin Maciołek.

W skład pododdziału wykrywania skażeń wchodzi m.in. starszy i młodszy obserwator, wyposażeni w urządzenia pomiarowe i kombinezony ochronne. W warunkach bojowych to oni mają za zadanie zaalarmować kolegów o zagrożeniu i przekazać analizę skażenia głównemu chemikowi batalionu.

Ze względu na szczególne środki bezpieczeństwa przez cały czas szkolenia w Nowej Dębie obecny był ratownik medyczny oraz instruktorzy wyposażeni w gaśnice. W ubiegłym roku żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w zajęciach na torze napalmowym brali udział trzykrotnie.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
V Korpus z nowym dowódcą
Kurs z dzwonem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojsko inwestuje w Limanowej
Odstraszanie i obrona
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Hiszpański palimpsest
Jeśli nie Jastrząb, to…
Rakiety dla Jastrzębi
Weterani i bokser „Master”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mundury w linii... produkcyjnej
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
25 lat w NATO – serwis specjalny
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, epilog
Psiakrew, harmata!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część druga
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prawda o zbrodni katyńskiej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Święto wojskowego sportu
Cena wolności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO