moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Intensywny rok terytorialsów

Niemal 70 szkoleń podstawowych i wyrównawczych oraz blisko 190 rotacyjnych – tak przedstawia się plan szkoleniowy terytorialsów na 2018 rok. Po raz pierwszy prowadzone będą również szkolenia zintegrowane, organizowane przez dwa tygodnie w warunkach poligonowych. W sumie, w bieżącym roku zaplanowano 21 takich przedsięwzięć.

Szkolenie zintegrowane to dwutygodniowe ćwiczenia poligonowe. Przeprowadzane są tylko raz w każdym roku służby i przechodzi je każdy żołnierz wojsk obrony terytorialnej. – Taka forma szkolenia w istotny sposób je urealni i bardzo pozytywnie wpłynie na zgranie pododdziału – mówi gen. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej. – Umożliwia przeprowadzenie szkoleń w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywiste odległości czy też zespołowych strzelań sytuacyjnych – dodaje gen. Kukuła.

Jako pierwszy na poligon wyjedzie 21 Batalion Lekkiej Piechoty z Lublina. Lubelski pododdział będzie ćwiczył na poligonie w Wędrzynie. – W szkoleniu poligonowym weźmie udział cały batalion i dowództwo sztabu brygady. Będą to żołnierze z najdłuższym stażem w brygadzie, bo szkolenie podstawowe przeszli w maju i lipcu ubiegłego roku – mówi płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze wyruszą na poligon w sobotę i przez dwa tygodnie przejdą szereg szkoleń, których nie da się przeprowadzić w warunkach garnizonowych. Będą pracować m.in. pod okiem byłych żołnierzy jednostek specjalnych z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych. – Są tu zupełnie inne strzelnice i obiekty, dzięki którym nasi terytorialsi z pewnością dużo się nauczą. Jest to przecież teren, na którym do misji pokojowych czy stabilizacyjnych przygotowywali się żołnierze wojsk operacyjnych – przyznaje ppłk Artur Chapski, dowódca 21 Batalionu Lekkiej Piechoty 2 LBOT.

Poligon w Wędrzynie nie został wybrany przypadkowo. Ideą wojsk obrony terytorialnej jest bowiem, by żołnierze szkolili się w warunkach możliwie zbliżonych do tych, w których będą później służyć. – Wybrałem ten ośrodek, ponieważ są tam jedyne w Polsce warunki do szkolenia w terenie zurbanizowanym, a przecież 21 Batalion jest pododdziałem typowo miejskim – wyjaśnia płk Nastarowicz. Oprócz szkolenia w ośrodku zurbanizowanym, żołnierze terytorialnej służby wojskowej będą ćwiczyli również strzelania sytuacyjne, przemarsze, zakładanie punktów obserwacyjnych i kontrolnych. – Na pewno wykorzystamy możliwości obiektów w Trzemesznie i tamtejszego pasa taktycznego, gdzie będziemy mogli m.in. strzelać w wąwozie, a także przećwiczyć obronę i utrzymanie campu, czyli ważnego obiektu – zdradza ppłk Artur Chapski.

Żołnierze z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty sprawdzą się także na torze psychologicznym, czyli w długim i ciemnym labiryncie, w którym będą musieli pokonać różne przeszkody. – Przechodzi go każdy żołnierz wojsk operacyjnych. Dla naszych terytorialsów będzie to na pewno spore wyzwanie, ale jestem pewien, że sobie z nim poradzą – zapewnia ppłk Chapski. – Dla żołnierzy TSW jest to pierwszy poligon i pierwszy poważniejszy sprawdzian nie tylko ich zdolności czy umiejętności, ale również tego, czy są rzeczywiście w stanie wyjechać na dwa tygodnie na szkolenie, godząc to z czasem prywatnym – zaznacza dowódca 2 LBOT.

Szkolenie zintegrowane to nie pierwsze w tym roku przedsięwzięcie szkoleniowe w wojskach obrony terytorialnej. W połowie stycznia pododdziały 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszły szkolenia rotacyjne. W sumie, w tym roku w trzech sformowanych już brygadach zaplanowano aż 112 takich ćwiczeń. W jednostkach z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia przeprowadzonych zostanie również 17 szkoleń podstawowych, 11 wyrównawczych i 13 zintegrowanych. Plany szkoleniowe poznali też żołnierze terytorialnej służby wojskowej w trzech brygadach sformowanych w drugim etapie, czyli na Mazowszu oraz Warmii i Mazurach. Tu zaplanowane zostały 22 szkolenia podstawowe, 17 wyrównawczych, 72 rotacyjne i 8 zintegrowanych.

W połowie roku rozpoczną się też pierwsze szkolenia specjalistyczne dla żołnierzy, którzy zakończą roczny cykl szkolenia indywidualnego. Jako pierwsi wezmą w nich udział właśnie żołnierze z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lublinie. – Prowadzone będzie przez cały drugi rok służby i ukierunkowane na te specjalności, które są przewidziane w 12-osobowej sekcji piechoty. Żołnierze przejdą szereg kursów i szkoleń, których paleta jest bardzo bogata i, co istotne, stale poszerzana – przyznaje ppłk Artur Chapski, dowódca 21 blp.

W tej chwili w Polsce funkcjonuje sześć brygad obrony terytorialnej, w których służy 6,3 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i 1,5 tys. żołnierzy zawodowych. W ciągu najbliższych miesięcy ma zostać sformowanych kolejnych siedem – w centralnej części kraju. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zakłada, że pod koniec 2018 roku wojska obrony terytorialnej będą liczyły 20 tys. żołnierzy, z czego 17 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
 
Na straży wschodniej flanki NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szarża „Dragona”
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mundury w linii... produkcyjnej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Odstraszanie i obrona
Kurs z dzwonem
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto wojskowego sportu
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki
Wojsko inwestuje w Limanowej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Optyka dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zbrodnia made in ZSRS
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO