moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Saperzy szkolą się przed misją

Trzy sekcje rozminowania z 5 Kresowego Batalionu Saperów rozpoczną w czerwcu misję w Afganistanie. Pierwszy sprawdzian przed wyjazdem żołnierze mają już za sobą. Musieli udowodnić, że potrafią wykryć zamaskowany ładunek wybuchowy, znają metody konstruowania i detonowania min pułapek przez terrorystów, a nawet, że – w razie potrzeby – mogą zastąpić obsługę granatnika.

Sprawdzian z wiedzy minerskiej zorganizowano w jednostce w Krośnie Odrzańskim. Saperzy, którzy go zdadzą, zostaną włączeni w skład przygotowujących się do misji plutonów ochrony, jeden z 17 Brygady Zmechanizowanej, dwa – z 34 Brygady Kawalerii Pancernej.   

– Najbardziej skrupulatnie sprawdzaliśmy, czy członkowie sekcji znają zasady Counter-IED, czyli przeciwdziałania atakom z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych – mówi mjr Krzysztof Wojtas, zastępca dowódcy – szef sztabu 5 Batalionu Saperów. 

Czujne wąsy

Jedno z zadań przygotowanych dla żołnierzy brzmiało: przeprowadzić procedurę 5/25. Chodzi o sprawdzenie miejsca w strefie niebezpiecznej, w którym zatrzyma się wojskowy pojazd. Taką kontrolę saperską wykonuje się według ustalonych zasad, zaczynając od miejsc pod pojazdem z sukcesywnym rozszerzaniem strefy sprawdzania do 5 metrów wokół wozu, następnie 25 metrów dookoła miejsca zatrzymania.

Żołnierze musieli udowodnić, że potrafią wykryć w strefie zdarzenia dobrze zamaskowany ładunek wybuchowy i wdrożyć niezbędną w tej sytuacji procedurę 4C. Polega ona m.in. na rozpoznaniu rodzaju ładunku, poinformowaniu przełożonych o znalezisku i zabezpieczeniu okolicy, aby ewentualna detonacja nie wyrządziła nikomu krzywdy.

To podstawowe zadania saperów na misji. Podczas patrolu to właśnie minerzy pieszo torują drogę kolegom. Dwaj z nich, idąc po obu stronach drogi, wypatrują podejrzanych pakunków, anten radiowych detonatorów, kabli wyprowadzających elementy zapalników poza zasięg zagłuszarek zamontowanych na transporterach. Takie działanie nazywa się w żołnierskim żargonie wystawianiem wąsów. Żołnierze w ten sposób sprawdzają nie tylko trasę, lecz także jej pobocze, mosty i przepusty. Są narażeni na bezpośredni ostrzał i ryzyko, że ulokowany w pobliżu ładunek wybuchowy zostanie zdalnie zdetonowany przez terrorystów.

– Mamy świadomość zagrożenia. Dlatego w składzie mojego zespołu są ludzie doświadczeni, którzy byli uczestnikami wielu misji zagranicznych – mówi st. sierż. Tomasz Tatara, dowódca sekcji rozminowania, która wejdzie w skład plutonu ochrony z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Nie tylko zdolności saperskie

Podczas certyfikacji sprawdzano także wiedzę żołnierzy o nowych metodach budowy ładunków przez afgańskich terrorystów, sposobach ich podkładania i detonowania. Informacje na ten temat saperzy na bieżąco otrzymują od kolegów przebywających na misji.

Żołnierze musieli się wykazać również umiejętnością udzielania pierwszej pomocy, maskowania, nawiązywania łączności, działania w terenie skażonym.

Poza trzema czteroosobowymi zespołami w certyfikacji wzięło udział dodatkowo trzech saperów, którzy w razie potrzeby będą pełnić rolę zmienników. Sekcja st. sierż. Tomasza Tatary z zadaniami poradziła sobie dobrze – żołnierze dostali czwórkę z plusem.

Służba sapera na misji nie kończy się jednak na umiejętnościach minerskich. Podkomendni st. sierż. Tatary przeszli m.in. kurs obsługi granatnika Mk 19, mogą też w razie potrzeby pełnić funkcję tzw. gunera – celowniczego obsługującego wielkokalibrowy karabin maszynowy w wieżyczce transportera.

Saperzy z Krosna Odrzańskiego nadal będą ćwiczyć wojskowe umiejętności, tym razem już szkoląc się przed wyjazdem do Afganistanu w ramach plutonów ochrony.

W czerwcu żołnierze wyjadą do Afganistanu razem z VIII zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego. NATO-wska misja „Resolute Support” ma charakter doradczo-szkoleniowy.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: szer. Katarzyna Pac-Nowak

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Front przy biurku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
SOR w Legionowie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Sandhurst: końcowe odliczanie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Rekordziści z WAT
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna na detale
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gunner, nie runner
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Strażacy ruszają do akcji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO on Northern Track
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Pod skrzydłami Kormoranów
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto stołecznego garnizonu
Kolejne FlyEye dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Zachować właściwą kolejność działań
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wytropić zagrożenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO