moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pożegnanie z mundurem

Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych w obecności kierowniczej kadry DKWS i podległych jednostek wojsk specjalnych oraz licznie przybyłych gości pożegnał generała dywizji Piotra Patalonga, który decyzją ministra obrony narodowej z dniem 31 stycznia br. został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy. 

29 stycznia w Sali Tradycji Wojsk Specjalnych mieszczącej się w kompleksie krakowskiego DKWS podczas uroczystego pożegnania generał bryg. Wojciech Marchwica dziękował odchodzącemu do rezerwy generałowi Patalongowi za czas jego służby. Podkreślił, iż wraz z jego osobą z rodziny wojsk specjalnych odchodzi kawał historii tej formacji. Dowódca Komponentu zaznaczył, iż gen. Patalong należał do tych nietuzinkowych dowódców, którzy całe swoje życie podporządkowali bezwarunkowo dobru służby i wiele dla niej poświęcili.

W czasie uroczystości odczytano także list dowódcy amerykańskich sił specjalnych (USSOCOM) gen. Raymonda Thomasa. Następnie głos zabrał uczestniczący osobiście w uroczystości gen. dyw. w st. spocz. Michael Repasss, który do połowy 2013 roku dowodził amerykańskimi wojskami specjalnymi w Europie (Special Operation Command Europe). Amerykańscy dowódcy podkreślali zasługi generała dyw. Piotra Patalonga dla rozwoju i umocnienia współpracy wojskowej sił specjalnych USA i Polski.

 

Gen. Patalong w swoim wystąpieniu dziękował zebranym za wspólne lata służby. Podkreślił, iż niezwykle ceni sobie fakt, iż może żegnać się z mundurem w miejscu, gdzie bije serce wojsk specjalnych, czyli w jego krakowskim dowództwie i że dzieje się to w asyście pocztów sztandarowych wszystkich jednostek wojsk specjalnych oraz 18 bdsz i 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej.

Uroczystość zakończyła się wykonaniem pamiątkowych zdjęć i wpisem do księgi pamiątkowej DKWS.

Generał dywizji Piotr Patalong jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1985 r.), Akademii Obrony Narodowej (1996 r.), Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Londynie (2009 r.), ukończył również Kurs Oficerów Operacyjnych NATO na Akademii Obrony Sił Zbrojnych Holandii (1996 r.), Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne na Akademii Obrony Narodowej (2005 r.), oraz kurs RANGER, PATHFINDER, JUMPASTER w Stanach Zjednoczonych.
Służbę rozpoczął jako dowódca plutonu rozpoznawczego w 12 Dywizji Zmechanizowanej. W tej samej dywizji zajmował stanowiska: dowódca grupy specjalnej 12 Kompanii Specjalnej, dowódca plutonu specjalnego 56 Kompanii Specjalnej, dowódca zespołu kadrowego 56 Kompanii Specjalnej.
Po ukończeniu studiów na AON w 1996 r. został przeniesiony do 6 Brygady Desantowo-Szturmowej, gdzie objął stanowisko starszego oficera wydziału rozpoznawczego w sztabie 6BDSz. W latach 1997-2002 skierowany został do służby w 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej, tam obejmował kolejno stanowiska: zastępca szefa szkolenia 25DKPow., szef szkolenia 1 Pułku Kawalerii Powietrznej, dowódca 7 batalionu Kawalerii Powietrznej. W styczniu 2002 roku powrócił do 6BDSz na stanowisko dowódcy 18 Batalionu Desantowo-Szturmowego, którym dowodził do 2004 r. Następnie w 2005 roku otrzymał rozkaz objęcia obowiązków dowódcy 1 Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu.
W czerwcu 2006 roku został dowódcą Jednostki Wojskowej GROM. W marcu 2008 roku po raz drugi wyznaczony został przez ministra Obrony Narodowej na dowódcę 18bdsz.
Od października 2008 roku pełnił obowiązki szefa sztabu w Dowództwie Wojsk Specjalnych, a od 15 sierpnia 2010 roku - Dowódcy Wojsk Specjalnych. W styczniu 2014 roku został wyznaczony na stanowisko Inspektora Wojsk Specjalnych.
Generał Patalong uczestniczył w kilku misjach poza granicami kraju, m.in. na stanowiskach: oficer operacyjny (UNPROFOR), szef sztabu - zastępca dowódcy PKW w Bośni i Hercegowinie (SFOR), dowódca Grupy bojowej w PKW Irak. Posiada uprawnienia instruktora spadochronowego klasy mistrzowskiej.

Tekst: Wydział Komunikacji Społecznej DKWS

red. PZ

autor zdjęć: Wydział Komunikacji Społecznej DKWS

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prawda o zbrodni katyńskiej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Hiszpański palimpsest
Szpej na miarę potrzeb
V Korpus z nowym dowódcą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Psiakrew, harmata!
Rakiety dla Jastrzębi
Weterani i bokser „Master”
Święto wojskowego sportu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ogień w podziemiu
Kurs z dzwonem
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Odstraszanie i obrona
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część druga
Cena wolności
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zapomniana Legia Cudzoziemska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO