moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie z mundurem

Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych w obecności kierowniczej kadry DKWS i podległych jednostek wojsk specjalnych oraz licznie przybyłych gości pożegnał generała dywizji Piotra Patalonga, który decyzją ministra obrony narodowej z dniem 31 stycznia br. został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy. 

29 stycznia w Sali Tradycji Wojsk Specjalnych mieszczącej się w kompleksie krakowskiego DKWS podczas uroczystego pożegnania generał bryg. Wojciech Marchwica dziękował odchodzącemu do rezerwy generałowi Patalongowi za czas jego służby. Podkreślił, iż wraz z jego osobą z rodziny wojsk specjalnych odchodzi kawał historii tej formacji. Dowódca Komponentu zaznaczył, iż gen. Patalong należał do tych nietuzinkowych dowódców, którzy całe swoje życie podporządkowali bezwarunkowo dobru służby i wiele dla niej poświęcili.

W czasie uroczystości odczytano także list dowódcy amerykańskich sił specjalnych (USSOCOM) gen. Raymonda Thomasa. Następnie głos zabrał uczestniczący osobiście w uroczystości gen. dyw. w st. spocz. Michael Repasss, który do połowy 2013 roku dowodził amerykańskimi wojskami specjalnymi w Europie (Special Operation Command Europe). Amerykańscy dowódcy podkreślali zasługi generała dyw. Piotra Patalonga dla rozwoju i umocnienia współpracy wojskowej sił specjalnych USA i Polski.

 

Gen. Patalong w swoim wystąpieniu dziękował zebranym za wspólne lata służby. Podkreślił, iż niezwykle ceni sobie fakt, iż może żegnać się z mundurem w miejscu, gdzie bije serce wojsk specjalnych, czyli w jego krakowskim dowództwie i że dzieje się to w asyście pocztów sztandarowych wszystkich jednostek wojsk specjalnych oraz 18 bdsz i 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej.

Uroczystość zakończyła się wykonaniem pamiątkowych zdjęć i wpisem do księgi pamiątkowej DKWS.

Generał dywizji Piotr Patalong jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1985 r.), Akademii Obrony Narodowej (1996 r.), Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Londynie (2009 r.), ukończył również Kurs Oficerów Operacyjnych NATO na Akademii Obrony Sił Zbrojnych Holandii (1996 r.), Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne na Akademii Obrony Narodowej (2005 r.), oraz kurs RANGER, PATHFINDER, JUMPASTER w Stanach Zjednoczonych.
Służbę rozpoczął jako dowódca plutonu rozpoznawczego w 12 Dywizji Zmechanizowanej. W tej samej dywizji zajmował stanowiska: dowódca grupy specjalnej 12 Kompanii Specjalnej, dowódca plutonu specjalnego 56 Kompanii Specjalnej, dowódca zespołu kadrowego 56 Kompanii Specjalnej.
Po ukończeniu studiów na AON w 1996 r. został przeniesiony do 6 Brygady Desantowo-Szturmowej, gdzie objął stanowisko starszego oficera wydziału rozpoznawczego w sztabie 6BDSz. W latach 1997-2002 skierowany został do służby w 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej, tam obejmował kolejno stanowiska: zastępca szefa szkolenia 25DKPow., szef szkolenia 1 Pułku Kawalerii Powietrznej, dowódca 7 batalionu Kawalerii Powietrznej. W styczniu 2002 roku powrócił do 6BDSz na stanowisko dowódcy 18 Batalionu Desantowo-Szturmowego, którym dowodził do 2004 r. Następnie w 2005 roku otrzymał rozkaz objęcia obowiązków dowódcy 1 Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu.
W czerwcu 2006 roku został dowódcą Jednostki Wojskowej GROM. W marcu 2008 roku po raz drugi wyznaczony został przez ministra Obrony Narodowej na dowódcę 18bdsz.
Od października 2008 roku pełnił obowiązki szefa sztabu w Dowództwie Wojsk Specjalnych, a od 15 sierpnia 2010 roku - Dowódcy Wojsk Specjalnych. W styczniu 2014 roku został wyznaczony na stanowisko Inspektora Wojsk Specjalnych.
Generał Patalong uczestniczył w kilku misjach poza granicami kraju, m.in. na stanowiskach: oficer operacyjny (UNPROFOR), szef sztabu - zastępca dowódcy PKW w Bośni i Hercegowinie (SFOR), dowódca Grupy bojowej w PKW Irak. Posiada uprawnienia instruktora spadochronowego klasy mistrzowskiej.

Tekst: Wydział Komunikacji Społecznej DKWS

red. PZ

autor zdjęć: Wydział Komunikacji Społecznej DKWS

dodaj komentarz

komentarze


Po wojnie będę szczęśliwy
 
Celne oko strzelców CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na ratunek „Rudemu”
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Śladem profesjonalistów
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Garnizon US Army na stałe
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Nowatorskie manewry Marszałka
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Wspólne zakupy amunicji
Wojna w świecie popkultury
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
NATO patrzy na wschód
O pomocy dla Ukrainy
Air Policing piątej generacji
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Słowo czekisty
To dobra ustawa dla wojska
Biały Dom o polskich MiG-ach
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Na trasie legendarnego biegu
Pod okiem rangersów
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Milion Grotów dla sił zbrojnych
NATO podsumowało 2022 rok
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
VIS na misję
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Karą mogła być tylko śmierć
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Młot na dyktatora
Cegiełka na morzu
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO