moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Praktyczne szkolenie przyszłych oficerów

W poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w zajęciach poligonowych bierze udział 97 podchorążych Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia. Słuchacze kierunków: pancernego, zmechanizowanego, rozpoznania i wojsk aeromobilnych uczą się m.in. dowodzenia plutonami w działaniach taktycznych oraz ogniowych.

Kandydaci na oficerów, którzy już za pół roku zostaną promowani i obejmą pierwsze stanowiska dowódcze intensywnie przygotowują się do nowej roli. Pod okiem doświadczonych wykładowców oraz instruktorów cyklu ogniowego i taktyki poznańskiego CSWL, w dzień i w nocy, zdobywają doświadczenia na terenie Ośrodka Poligonowego w Biedrusku.

Przygotowanie do boju

– Szkolenie obejmuje działania taktyczne oraz ogniowe. Słuchacze AWL uczestniczą w nich przemiennie – jako żołnierze wchodzący w skład plutonów różnych specjalności i dowódcy tych pododdziałów – mówi kpt. Janusz Jarmużek, oficer prasowy CSWL.

Na czas szkolenia podchorążowie otrzymali sprzęt i uzbrojenie, jakim dysponuje armia. Słuchacze kierunku pancernego użytkują czołgi PT-91 i T-72. Zmechanizowani szkolą się na bojowych wozach piechoty oraz kołowych transporterach opancerzonych Rosomak. Przyszli dowódcy pododdziałów rozpoznawczych i aeromobilnych wykorzystują podczas ćwiczeń transportery BRDM oraz wielozadaniowe terenowe samochody Humvee.

Zajęcia mają przygotować przyszłych dowódców do kierowania pododdziałami w warunkach bojowych. W ramach działań taktycznych ćwiczone są więc przemarsze ubezpieczone, organizowanie przez pluton obrony i przechodzenie z niej do natarcia. – Uczymy podchorążych między innymi przygotowywania zasadzek – mówi mjr Paweł Chołody, kierownik cyklu taktyki CSWL. – Sprawdzamy, czy kandydat na dowódcę potrafi wybrać odpowiednie miejsce w terenie, dobrze rozmieścić swoich ludzi i wykorzystać posiadany potencjał ogniowy – dodaje.

Sprawdziany ogniowe

W czasie szkolenia podchorążowie dużo czasu spędzają na strzelnicach. – Jako przyszli dowódcy muszą umieć strzelać ze wszystkich rodzajów broni, jaka jest na wyposażeniu plutonów, którymi będą dowodzili – wyjaśnia kpt. Krzysztof Lewandowski, wykładowca cyklu szkolenia ogniowego. – Podczas szkolenia słuchacze AWL strzelają nie tylko z broni indywidualnej, ale także broni pokładowej oraz armat czołgów i transporterów, by poznać ich siłę ognia oraz skuteczny zasięg – podkreśla.

Potem podchorążowie występują już w charakterze dowódców plutonów i otrzymują możliwość kierowania ogniem całego pododdziału. Wówczas ważna jest komunikacja z dowódcami drużyn, szybkie wykrywanie celów oraz koordynowanie ognia pod względem kierunku i donośności, aby cele niszczyć szybko i skutecznie.

Kpt. Lewandowski zastrzega jednak, że zanim podchorążowie wyjadą na strzelnice, pasy taktyczne, i otrzymają amunicję bojową, muszą najpierw sprawdzić swoje umiejętności w salach wykładowych, na trenażerach i w symulatorach. Muszą się także wykazać znajomością budowy wszystkich rodzajów uzbrojenia i ich obsługi po strzelaniu.

Atrakcyjność i zaangażowanie

Każdy podchorąży jest oceniany. W przypadku ocen niedostatecznych, słuchacz będzie musiał ponownie zaliczyć któryś z tematów. Bez uzyskania pozytywnej oceny ze szkolenia praktycznego nie jest możliwe awansowanie podchorążego na stopień oficerski.

Praktyczne szkolenie podchorążych Akademii Wojsk Lądowych w poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych rozpoczęło się 10 lutego i zakończy 2 marca.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: kpr. Krzysztof Płaszczewski

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Psiakrew, harmata!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ogień w podziemiu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Kurs z dzwonem
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prawda o zbrodni katyńskiej
Odstraszanie i obrona
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Hiszpański palimpsest
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cena wolności
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojsko inwestuje w Limanowej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Rakiety dla Jastrzębi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Weterani i bokser „Master”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO