moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień Kobiet w Pałacu Prezydenckim

250 kobiet w mundurach ze 115 jednostek z całego kraju uczestniczyło w spotkaniu, które z okazji Dnia Kobiet zorganizowała Agata Kornhauser-Duda. – Sprawy bezpieczeństwa przestały być domeną mężczyzn – mówiła w czwartek Pierwsza Dama. Życzenia kobietom-żołnierzom i funkcjonariuszkom złożył również prezydent Andrzej Duda. 

Na zaproszenie Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy, do Pałacu Prezydenckiego przyjechały dziś przedstawicielki Wojska Polskiego, Policji, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, a także Straży: Leśnej, Miejskiej i Marszałkowskiej.

– Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, ale spotykamy się także w bardzo wyjątkowym dla nas Polaków roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – mówiła Agata Kornhauser-Duda. – To świetna okazja, żeby zwrócić uwagę, wyróżnić, uhonorować te panie, które codzienną służbą, codzienną pracą dbają o bezpieczeństwo ojczyzny i naszych obywateli – dodała.

Pierwsza Dama podkreślała, iż z roku na rok we wszystkich formacjach mundurowych służy coraz więcej pań. – Kobiety wnoszą do zawodów postrzeganych jako męskie profesjonalizm, umiejętność podejmowania decyzji, gotowość do poświęceń, cierpliwość w działaniu, dokładność, a także typowo kobiecą empatię wobec drugiego człowieka. Dzięki silnej motywacji kobiet do podejmowania wyzwań, sprawy bezpieczeństwa przestały być domeną tylko i wyłącznie mężczyzn – przekonywała prezydentowa.

Agata Kornhauser-Duda przypomniała, że ,,ekspansja kobiet w demokratycznych krajach nastąpiła dopiero na przełomie XX i XXI wieku’’. W Polsce pierwszą służbą, która zaprosiła panie w swoje szeregi była Straż Więzienna. Dziś w tej formacji kobiety stanowią 18 procent zatrudnionych. Ale procentowo najwięcej pań służy w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i Straży Granicznej – jest to odpowiednio 30 i 25 procent. Natomiast jeśli chodzi o największą liczbę funkcjonariuszek, prym wiedzie Ochotnicza Straż Pożarna, w której jest aż 60 tys. pań.

– W Wojsku Polskim służy sześć tysięcy pań.  Myślę, że powinno być ich więcej – zauważyła Pierwsza Dama. Podkreśliła jednak, że panie służą we wszystkich rodzajach wojsk i coraz częściej są uczestniczkami operacji wojskowych poza granicami kraju. – W historii wojskowości polskiej mieliśmy do tej pory tylko dwie kobiety w randze generała brygady. Ale mam nadzieję i bardzo liczę na to, że w niedługim czasie kobieta znów dostanie nominację generalską – zaznaczyła.

Niespodzianka od prezydenta

Życzenia kobietom – żołnierzom i funkcjonariuszkom złożył także Andrzej Duda. W spocie przygotowanym z okazji 8 marca prezydent podziękował za ofiarność i zaangażowanie, jakie kobiety wkładają w swoją służbę. – Cieszy mnie rosnąca liczba kobiet noszących mundury. Sumienność i odwaga z jaką wypełniają panie powierzone zadania, zasługują na najwyższe uznanie i są kontynuacją wspaniałych tradycji kobiet walczących w wojnie polsko-bolszewickiej, Armii Krajowej i innych historycznych formacjach – mówił.
Niespodziewanie prezydent dołączył do pań pod koniec uroczystości, aby osobiście złożyć życzenia.

Specyfika służby

W Pałacu Prezydenckim odbyła się także debata, podczas której reprezentantki różnych jednostek i instytucji opowiadały o specyfice swojej służby. Siły Zbrojne RP reprezentowała kpt. Marta Bialik z 1 Brygady Pancernej z Wesołej. – Wiele osób decyduje się wstąpić w szeregi służb mundurowych ze względu na miłość do ojczyzny. Patriota to dobry obywatel, który płaci podatki i dba o środowisko. Patriotyzm ma wiele wymiarów, a służba w mundurze to najwyższy wymiar poświęcenia dla ojczyzny – przekonywała kpt. Bialik.

O wyzwaniach, motywacji i codziennych obowiązkach opowiadały także przedstawicielki Policji, Straży Pożarnej, Granicznej, SOP-u czy Służby Więziennej.

– W służbie w Straży najważniejsze jest zaufanie. Pracujemy w dwuosobowych zespołach i trzeba mieć pewność, że w każdej sytuacji można liczyć na partnera. Bo w naszej pracy żadna sytuacja nie zdarza się dwa razy. Każdy pożar czy wypadek jest inny – mówiła mł. bryg. Izabela Wojciechowska z Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie. – Życzę każdemu, żeby odczuł taką dumę, która nas rozpiera, kiedy w mundurze oddajemy honory podczas wciągania na maszt flagi państwowej – mówiła chor. sztab. Anna Mucha z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Spotkanie poprowadził dziennikarz Maciej Kurzajewski. Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Komendy Głównej Policji oraz zespołu Audio Feels.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Italii, za wolność waszą i naszą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
SOR w Legionowie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna na detale
Ramię w ramię z aliantami
Kadisz za bohaterów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strażacy ruszają do akcji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zachować właściwą kolejność działań
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
Kolejne FlyEle dla wojska
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO