moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Air Show w Radomiu

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show odbędą się w sierpniu w Radomiu. Na niebie zaprezentują się odrzutowce, myśliwce, transportowce i śmigłowce. – Rozmach pokazów będzie nieporównywalnie większy niż rok temu. Już mamy deklarację udziału od 12 państw – mówi płk Kazimierz Dyński, dyrektor biura organizacyjnego Air Show.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show to jedna z największych imprez lotniczych w Europie. Organizatorzy zapewniają, że tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, a pokazy wpiszą się w cykl przedsięwzięć uświetniających setną rocznicę lotnictwa wojskowego. – Pokazy będą jednym z trzech kluczowych wydarzeń związanych z rocznicą. Uroczystości zostaną zapoczątkowane 23 i 24 sierpnia w Dęblinie w czasie centralnych obchodów 100-lecia lotnictwa wojskowego, w których udział wezmą najwyższe władze państwowe. Następnie w Radomiu odbędą się pokazy Air Show – informuje mjr Dariusz Kurowski z wydziału prasowego Dowództwa Generalnego RSZ. – Ostatnim wydarzeniem będą zaplanowane na 28 sierpnia uroczystości w Warszawie. Odsłonięty zostanie wówczas pomnik „Chwała Lotnikom Polskim” na Cmentarzu Powązkowskim. Każde z wymienionych przedsięwzięć wpisuje się w program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i jest prowadzone pod hasłem „Służymy Niepodległej” – dodaje rzecznik.

Air Show w Radomiu odbędzie się w ostatni weekend wakacji, czyli 25 i 26 sierpnia. – Rozmach tegorocznych MPL Air Show będzie nieporównywalnie większy niż w roku ubiegłym. Już otrzymaliśmy deklaracje udziału w pokazach od 12 państw. Nadal prowadzimy rozmowy z partnerami zagranicznymi, którzy mogliby przylecieć do Radomia – przyznaje płk Kazimierz Dyński, dyr. biura organizacyjnego pokazów. Obecnie deklaracje udziału w Air Show złożyły: Chorwacja, Czechy, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Jordania, Pakistan, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Turcja i Ukraina. – Wśród zadeklarowanych do udziału w pokazach załóg i sprzętu przewidujemy obecność kilku renomowanych zespołów akrobacyjnych, między innymi „Wings of Storm” z Chorwacji, „Patrulla Aguila” z Hiszpanii, „Royal Jordanian Falcons” z Jordanii, „Pride of Pakistan” z Pakistanu, „Patrouille de Suisse” ze Szwajcarii i oczywiście naszych dwóch zespołów, czyli „Biało-Czerwonych Iskier” i „Orlika” – wymienia płk Dyński.

Pokazy podniebnych akrobacji to nie jedyna atrakcja, jaką przygotowują organizatorzy. W planach jest także statyczna wystawa sprzętu polskich sił zbrojnych oraz atrakcje dla najmłodszych sympatyków lotnictwa w specjalnie dla nich przygotowanych strefach tematycznych. – Z naszego ubiegłorocznego doświadczenia wynika, że strefy historyczne i edukacyjne były atrakcyjną ofertą nie tylko dla dzieci. Planujemy udział w pokazach przedstawicieli polskiego i zagranicznego przemysłu, by zaprezentować najnowocześniejsze technologie oraz doskonały sprzęt. Przygotowujemy także miejsce, w którym zaprezentujemy osiągnięcia naszych instytutów badawczych i uczelni – zapowiada dyr. MPL Air Show.

W ubiegłym roku podczas XV Międzynarodowych Pokazów Lotniczych, przez dwa dni widzom zaprezentowało się w sumie ponad 100 maszyn – wojskowych i cywilnych samolotów i śmigłowców. Głównym punktem pokazów był blok wojskowy. Widzowie mogli podziwiać podniebną defiladę 65 maszyn służących w barwach polskich sił powietrznych. W szyku znalazły się m.in. myśliwce F-16 oraz MiG-29, samoloty myśliwsko-bombowe Su-22, a także śmigłowce Mi-24 i samoloty transportowe Hercules. Widzowie podziwiali także pokazy akrobacji polskich MiG-29 i F-16, Orlików i Iskier oraz jedynych cywilnych śmigłowców akrobatycznych na świecie BO-105 w barwach Red Bulla.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Wojtek
1523283120
Zapowiada się solidne lotnicze święto nieporównywalne do tego sprzed roku, które w moim mniemaniu było dość słabe. Chwała lotnikom!
B8-88-A4-1B

Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Front przy biurku
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sprawa katyńska à la española
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna na detale
Ramię w ramię z aliantami
Kolejne FlyEle dla wojska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
SOR w Legionowie
Głos z katyńskich mogił
Szarża „Dragona”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Na straży wschodniej flanki NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Strażacy ruszają do akcji
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Barwy walki
Charge of Dragon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO