To nie jest pytanie „czy”, ale „kiedy” powstanie Agencja Uzbrojenia. Jesteśmy w takim momencie modernizacji sił zbrojnych, że musimy zrobić ten krok do przodu – mówił Michał Jach, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej na konferencji „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic”. Tematem przewodnim debaty był dylemat, jak skutecznie i szybko wdrażać zaawansowane technologie.
Konferencja połączona z wystawą pt. „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic” to jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce. Jest bowiem organizowana przez Zarząd Targów Warszawskich już od czternastu lat. Tematem przewodnim tegorocznej edycji, która odbyła się dzisiaj w Warszawie, były plany rządu dotyczące utworzenia Agencji Uzbrojenia.
Michał Jach, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej przekonywał, że Polska nie ma innego wyjścia. – To nie jest pytanie „czy”, ale „kiedy” powstanie Agencja Uzbrojenia. Jesteśmy w takim momencie modernizacji sił zbrojnych, że musimy zrobić ten krok do przodu – mówił. Poseł Prawa i Sprawiedliwości wyjaśniał, że Polska jest jednym z nielicznych krajów w NATO, który nie ma skonsolidowanej instytucji odpowiedzialnej za zakupu nowego sprzętu i uzbrojenia wojskowego, a szereg mniejszych i większych podmiotów w to zaangażowanych. – Inspektoraty, departamenty, oddziały, zespoły... Tego jest za dużo – przekonywał Michał Jach.
O tym jak można uprościć system pozyskiwania broni, pojazdów, statków powietrznych i wszystkich specjalistycznych urządzeń, przekonywali uczestników NT2018 reprezentanci instytucji „zakupowych” z innych krajów. Zachęcali oni jednak do zachowania dystansu w ferowaniu ocen i przed bezkrytycznym kopiowaniem zagranicznych rozwiązań. – Zawsze jest tak, że widzi się więcej pozytywów gdzie indziej. Tymczasem każdy kraj ma swoje specyficzne uwarunkowania – zaznaczył kontradmirał Bjørge Aase, zastępca szefa Norwegian Defense Material Agency.
O lokalnych uwarunkowaniach poza Norwegiem opowiadali m.in. Dan Ohlsson, zastępca dyrektora generalnego Swedish Defense Materiel Administration; Kusti Salm, dyrektor ds. uzbrojenia MON Estonii oraz płk Vasile Serbanescu, zastępca dyrektora Dyrekcji ds. technicznych zamówień Departamentu Uzbrojenia w MON Rumunii. – Zbudowanie systemu spełniającego narodowe oczekiwania i jednocześnie unijne wymogi jest bardzo trudne, bo te interesy często są ze sobą sprzeczne – komentował Serbanescu.
autor zdjęć: Bogusław Politowski
komentarze