moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzeum Historii Polski gotowe na wiosnę 2021

Ministerstwo kultury podpisało dziś z firmą Budimex umowę na budowę siedziby Muzeum Historii Polski. Gmach powstanie na warszawskiej Cytadeli. Placówka zostanie otwarta na początku 2021 roku. MHP ogłosiło także zwycięzców plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. Wśród nagrodzonych są inicjatywy związane z historią polskiej wojskowości. 

– Polska historia zasługuje na swoją siedzibę, dlatego budowa gmachu Muzeum Historii Polski to podstawowa inwestycja dla naszego kraju – mówił prof. Piotr Gliński, minister kultury w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie podczas uroczystości podpisania umowy na budowę gmachu muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej. Dokument podpisali Robert Kostro, dyrektor MHP, i Dariusz Blocher, prezes zarządu firmy Budimex SA, która wygrała przetarg na wykonanie robót budowlanych.

Cytadela muzeów

– To będzie jedna z największych polskich inwestycji w dziedzinie kultury – dodał minister Gliński. Dziękował jednocześnie obecnemu na spotkaniu Wojciechowi Skurkiewiczowi, wiceministrowi obrony, za współpracę przy realizacji projektu. Powstająca placówka będzie sąsiadować z nową siedzibą Muzeum Wojska Polskiego.

Minister kultury zapowiedział, że otwarcie Muzeum Historii Polski jest planowane na wczesną wiosnę 2021 roku. – Jesteśmy dumni, że nasza firma będzie realizować ten prestiżowy projekt. Mamy na niego 999 dni i obiecujemy, że terminu dotrzymamy – podkreślił prezes Budimexu.

– Wierzę, że gmach muzeum stanie się piękną wizytówką historii Polski – stwierdził dyrektor Kostro. Jak dodał, rolą muzeum będzie nie tylko zbieranie pamiątek, lecz także promowanie historii naszego kraju. Muzeum ma być jedną z najnowocześniejszych tego rodzaju placówek w Polsce i Europie.

Budynek MHP został zaprojektowany przez pracownię WXCA, która w 2009 roku wygrała konkurs na koncepcję architektoniczną kompleksu. Czterokondygnacyjny gmach będzie miał powierzchnię około 44 tys. m2. Wystawa stała placówki zajmie 7 tys. m2. Jest ona realizowana przez historyków MHP we współpracy z konsorcjum WWAA/ Platige Image, które wygrało konkurs na koncepcję plastyczną ekspozycji. Oprócz przestrzeni wystawowych w muzeum będą także sale edukacyjne i warsztatowe, projekcyjne, pracownie konserwatorskie i magazyny.

Promocja historii

Kontynuacją uroczystości w Pałacu Rzeczpospolitej była gala organizowanego przez MHP plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2017”, podczas której ogłoszono wyniki konkursu. Zwycięzców – w internetowym głosowaniu – wyłoniono w trzech kategoriach. Za najciekawsze „Wydarzenie” została uznana akcja „BohaterON – włącz historię!”. W ramach ogólnopolskiej kampanii organizowano w szkołach zajęcia na temat powstania warszawskiego, 1 sierpnia 2017 roku uruchomiono uaktualnioną wersję strony www.bohateron.pl zawierającą zdjęcia i biogramy powstańców, wysyłano także pocztówki do powstańców. Organizatorem kampanii były dwie fundacje Rosa i Sensoria. – Zależało nam na utworzeniu wspólnoty, która pamięta o polskich bohaterach nie tylko podczas rocznic, ale przez cały rok – mówili dziś organizatorzy akcji.

W kategorii „Wystawa” pierwsze miejsce zajęła ekspozycja Urzędu Miasta Poznania „Pogromcy Enigmy” poświęcona poznańskim kryptologom, którzy rozszyfrowali kod niemieckiej maszyny szyfrującej. – Teraz przygotowujemy stałe Centrum Szyfrów Enigma. Powstanie ono do końca 2019 roku – zapowiedział, odbierając nagrodę, Mariusz Wiśniewski z Urzędu Miasta Poznania.

W konkursie wyróżniono także (w kategorii „Edukacja i multimedia”) akcję edukacyjną „Światełko dla Czerwca '56", zorganizowaną przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Uczestnicy tego przedsięwzięcia m.in. odwiedzili na 15 cmentarzach w całej Polsce ponad 100 mogił osób związanych z wydarzeniami Czerwca ’56. Projektowi towarzyszyły prelekcje i wykłady w szkołach.

Zwycięzcy plebiscytu otrzymali z rąk ministra Glińskiego i dyrektora Kostro statuetki wykonane przez rzeźbiarza Macieja Zychowicza, a pozostali finaliści wyróżnienia. – Ten plebiscyt ma wymiar obywatelski, dotyczy bowiem pomysłów i inicjatyw oddolnych, które MHP potrafi docenić i wypromować – stwierdził minister Gliński.

Plebiscyt odbywa się od 11 lat. W tym roku wśród ponad 200 zgłoszonych inicjatyw znalazły się m.in. wystawy, akcje edukacyjne, spektakle teatralne, rekonstrukcje historyczne oraz filmy dokumentalne. Zgłaszały je muzea, wydawnictwa, fundacje, instytucje samorządowe, ambasady i szkoły. Komisja konkursowa wybrała 15 projektów w trzech kategoriach. O ostatecznych wynikach zadecydowali internauci, głosując na wybrane przez siebie projekty.

Krok po kroku

Muzeum Historii Polski zostało powołane w 2006 roku przez ówczesnego ministra kultury Kazimierza Ujazdowskiego. Władze Warszawy zaproponowały umieszczenie placówki nad Trasą Łazienkowską, koło Zamku Ujazdowskiego. W 2009 roku konkurs architektoniczny na projekt budynku w tym miejscu wygrała pracownia Paczowski et Fritsch z Luksemburga, jednak decyzja o finansowaniu budowy została wstrzymana. Wiosną 2015 roku rozpoczęły się rozmowy dotyczące lokalizacji MHP na terenie Cytadeli Warszawskiej, koło planowanej nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. W tym samym roku został przyjęty rządowy program finansowania MHP. Na początku 2016 roku dyrektor Robert Kostro oraz Szczepan Wroński, prezes pracowni architektonicznej WXCA, podpisali umowę wykonania projektu siedziby MHP. Niecały rok później zaprezentowano jej wizualizacje.

Ogłoszony na jesieni 2017 roku przetarg na wykonanie robót budowlanych został rozstrzygnięty 15 maja 2018 roku. Wygrała go firma Budimex SA.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Danuta Matloch, MHP

dodaj komentarz

komentarze

~obserwator
1641222540
Nie zupełnie zgadzam się z wypowiedzią Min KIDN ,że budowa MHP jest najważniejsza ,gdyż prawdopodobnie dla każdego co innego ważne ,np budowa nowej siedziby MWP, ,a dla kogoś innego będzie rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego ,tak więc nie można tak jednoznacznie stwierdzać. Tak więc ja stwierdzę ,że dla mnie będzie powiększenie i to znaczne Muzeum Narodowego ,jak zostanie przeniesione do Cytadeli MWP.
FD-84-E4-97

Rusza kwalifikacja wojskowa
 
Eurofightery znowu w Polsce
Palmiry – miejsce kaźni
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowoczesna łączność dla armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojna o porządek świata
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Offset dla „Wisły”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Polska przystań brytyjskich jeńców
Lista trupich główek
Dobrowolsi – czas start!
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Mocny sygnał od NATO
Wielki test w West Point coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pierwszy skok
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowy szef CWCR
Wojenny bohater na szubienicy
Abramsy pod dobrą opieką
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Bruksela przed szczytem
Zimowy sprawdzian podchorążych
Tajna misja polskiej agentki
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Którą drogą do armii?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zamiana po włosku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO