moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykański desant z „Krakowa”

Żołnierze US Army będą desantować się z pokładu ORP „Kraków”, używając polskich transporterów pływających PTS-M. Operacje zostaną przeprowadzone w okolicach Kłajpedy i Ustki. To element międzynarodowych ćwiczeń „Baltops 2018”, które właśnie się rozpoczęły na Litwie.  Po raz pierwszy w historii manewrów z okrętów mają desantować się należące do US Army czołgi Abrams.

„Baltops” to największe i o najdłuższej tradycji ćwiczenia NATO organizowane na Bałtyku. Ich historia sięga 1972 roku. Tegoroczna edycja właśnie się rozpoczęła w litewskiej Kłajpedzie. Bierze w niej udział blisko 40 okrętów, a także kilkadziesiąt śmigłowców i samolotów. Reprezentują 14 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Szwecję. W sumie w manewry zaangażowanych jest prawie 4 tys. żołnierzy. Wśród nich także Polacy.

Do Kłajpedy zostały skierowane cztery trałowce: ORP „Dąbie”, ORP „Wicko”, ORP „Wdzydze” i ORP „Gopło” oraz okręt transportowo-minowy ORP „Kraków” z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Wyruszył tam również pododdział z Brzegowej Grupy Ratowniczej, która należy do 3 Flotylli Okrętów. Polscy marynarze zameldowali się na Litwie pod koniec ubiegłego tygodnia. W niedzielę rano, po dwudniowej fazie portowej, okręty opuściły Kłajpedę i rozpoczęły działania na Bałtyku. – Zostaliśmy podzieleni na zespoły składające się z okrętów o tym samym przeznaczeniu. My będziemy bezpośrednio współpracować z jednostkami przeciwminowymi z krajów bałtyckich oraz Niemiec – tłumaczy kpt. mar. Marcin Mortka, dowódca ORP „Wdzydze”. Trałowce i niszczyciele min przeszukają akweny w południowej części Bałtyku. Ich załogi będą musiały odnaleźć i wybrać różne rodzaje min ćwiczebnych i tym samym utorować drogę okrętom bojowym. – Wykonywanie swoich zadań rozpoczniemy jeszcze na wodach terytorialnych Litwy. Potem okręty biorące udział w ćwiczeniach będą przemieszczały się na zachód. Od fazy zgrywającej poszczególne jednostki i załogi przejdziemy już do realizowania właściwego scenariusza – zapowiada kpt. mar. Mortka. Nastąpi to między innymi w okolicach polskiego wybrzeża i Bornholmu.

Wśród najważniejszych przedsięwzięć „Baltopsu” znajdą się dwie operacje desantowe. Pierwsza zostanie przeprowadzona w okolicach Kłajpedy, zaraz na początku fazy morskiej ćwiczeń. Kolejna – na poligonie w okolicach Ustki. W obu weźmie udział polski okręt transportowo-minowy ORP „Kraków”. Dla jego załogi ćwiczenia rozpoczęły się właściwie tuż po opuszczeniu portu w macierzystym Świnoujściu. – Mamy na pokładzie dwa transportery pływające PTS-M należące do 8 Batalionu Saperów. Po drodze na Litwę zawiniemy na chwilę do Gdyni, skąd zabierzemy kolejne dwa tego typu pojazdy, tym razem należące do saperów z 43 Batalionu – relacjonował kpt. mar. Paweł Żal, dowódca ORP „Kraków”. W gdyńskim porcie na okręt weszli też marynarze z Brzegowej Grupy Ratowniczej wraz z przenośną komorą dekompresyjną i – co ciekawe – pluton rumuńskich żołnierzy. Ze swojego kraju wylecieli samolotem transportowym, który wylądował na wojskowym lotnisku w Gdyni-Babich Dołach. Stamtąd Rumuni pojechali do portu i na pokładzie polskiego okrętu zostali przerzuceni na Litwę. – Oni również wezmą udział w „Baltopsie”, ale w Kłajpedzie nasza współpraca się kończy. Rumuni zejdą z pokładu, a zastąpi ich 42 Amerykanów – tłumaczył kpt. mar. Żal. I to właśnie oni będą desantować się z pokładu ORP „Kraków” podczas ćwiczebnych operacji na Litwie i w Ustce. Pomogą im w tym polskie PTS-M-y. – W czasie „Baltopsu” będziemy też bezpośrednio współpracować z dwoma okrętami z USA: jednostką dowodzenia USS „Mount Whitney” oraz okrętem desantowym USS „Oak Hill” – zaznacza kpt. mar. Żal. Oddziały desantowe mają używać m.in. amfibii AAV-7 oraz poduszkowców LCAC. Po raz pierwszy w historii ćwiczeń „Baltops” z okrętów mają się desantować należące do US Army czołgi Abrams. W Polsce wybrzeża będą bronili żołnierze z 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu. Ćwiczenia potrwają do 16 czerwca. Zakończą się tradycyjnie w niemieckiej Kilonii.

„Baltops” to nie jedyne manewry, które w weekend rozpoczęły się na tzw. wschodniej flance NATO. W niedzielę na lądowych poligonach krajów bałtyckich i północnej Polski ruszyły ćwiczenia „Saber Strike 2018”. Bierze w nim udział 10 tysięcy żołnierzy z 22 państw. Najliczniej reprezentowani są Amerykanie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Tomasz Mielczarek

dodaj komentarz

komentarze


Strażacy ruszają do akcji
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, epilog
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Barwy walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Front przy biurku
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Ramię w ramię z aliantami
Sandhurst: końcowe odliczanie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO on Northern Track
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Charge of Dragon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Szpej na miarę potrzeb
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zachować właściwą kolejność działań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO