moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rodzina „Orlika” odebrała jego Order Virtuti Militari

Był jednym z najwybitniejszych dowódców polskiego podziemia antykomunistycznego – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przekazując Order Virtuti Militari rodzinie mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”. Odznaczenie zostało nadane w 1945 roku przez polski rząd na uchodźstwie, jednak „Orlik” nie mógł go odebrać.

Mjr Marian Bernaciak „Orlik” to jeden z najdzielniejszych i najodważniejszych żołnierzy Polski Podziemnej i opozycji antykomunistycznej oraz jeden z największych rycerzy niepodległej Polski – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podczas uroczystości. W czasie spotkania w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie szef UdSKiOR wręczył w imieniu prezydenta RP siostrze żołnierza, Wandzie Piotrowskiej, Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari.

 

Pamięć o niezłomnych

Minister Kasprzyk przypomniał, że najwyższe polskie odznaczenie wojskowe zostało przyznane „Orlikowi” 1 czerwca 1945 roku przez polski rząd na uchodźstwie. – Był to wyraz wdzięczności wolnej Polski za jego heroiczną postawę i walkę z niemieckim i sowieckim okupantem – mówił Kasprzyk. Rok po nadaniu odznaczenia „Orlik” został zamordowany w komunistycznej obławie. – To, że dziś, 73 lata od nadania Orderu, przekazujemy go rodzinie żołnierza, jest dowodem na to, że Polska przywraca pamięć o niezłomnych i „Orliku”, jednym z najwybitniejszych dowódców polskiego podziemia antykomunistycznego – zaznaczył Kasprzyk.

Minister dodał, że pięciu uczestników obławy za zamordowanie Bernaciaka również zostało odznaczonych Virtuti Militari. – To była próba pohańbienia Orderu – mówił szef UdSKiOR. Zaapelował, by ci, którzy otrzymali Order za czyny haniebne, zostali tego odznaczenia pozbawieni. – Nie może być tak, że Order otrzymuje bohater narodowy i ci, którzy go zamordowali – tłumaczył.

W spotkaniu wzięła udział Alicja Kobus, bratanica i chrześnica „Orlika”. – Dzisiejsza uroczystość to dla nas wyraz zachowania przez polskie władze pamięci o stryju i jego żołnierzach oraz przywrócenie im należnej godności i szacunku za walkę, oddanie krwi i życia dla ratowania ojczyzny – mówiła. Zapowiedziała też, że 24 czerwca, w 72. rocznicę śmierci Bernaciaka, odznaczenie zostanie złożone jako wotum w kościele w Rykach. – Przez te wszystkie lata w naszej rodzinie pamięć o stryju była żywa – podkreślała Alicja Kobus. Wyraziła również nadzieję, że uda się odnaleźć szczątki stryja i godnie go pochować.

Celem była wolna Polska

Marian Bernaciak urodził się 6 marca 1917 roku w Zalesiu k. Ryk. Jako podporucznik rezerwy uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku i we Włodzimierzu Wołyńskim dostał się do sowieckiej niewoli. Uciekł z transportu wiozącego polskich oficerów do łagrów i rozpoczął działalność konspiracyjną. Był komendantem rejonu Ryki–Ułęż Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, a w grudniu 1943 roku został dowódcą oddziału leśnego na tym obszarze. Przeprowadził kilkadziesiąt akcji przeciwko Niemcom, a latem 1944 roku na czele oddziału wyruszył na pomoc walczącej Warszawie, jednak nie udało mu się przedostać do stolicy.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej „Orlik” pozostał w konspiracji. Od jesieni 1944 roku był dowódcą oddziałów partyzanckich na terenie Inspektoratu Puławskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a od wiosny 1945 roku także zastępcą komendanta Inspektoratu ds. Bezpieczeństwa. Potem został dowódcą Zgrupowania Oddziałów Partyzanckich tego Inspektoratu.

Jego oddziały walczyły z oddziałami sowieckimi, Ludowego Wojska Polskiego, Urzędu Bezpieczeństwa i milicji. Żołnierze „Orlika” m.in. rozbili grupę Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i UB w Woli Zadybskiej, zaatakowały Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Puławach i tym samym uwolniły ponad 100 więźniów, pokonały wraz z oddziałem ppor. Czesława Szlendaka „Maksa” w Lesie Stockim kilkusetosobową grupą sił KBW, UB i NKWD, a pod Bąkowcem uwolniły z transportu około 120 więźniów.

Komunistyczne władze do walki ze zgrupowaniem „Orlika” zmobilizowały kilkanaście tysięcy żołnierzy oraz funkcjonariuszy MO i UB. 24 czerwca 1946 roku „Orlik” z kilkoma ludźmi wracał z odprawy w Życzynie. Gdy zatrzymali się we wsi Piotrówek, tamtejszy sołtys doniósł na nich do UB. Zostali zaatakowani przez żołnierzy 1 Dywizji Piechoty oraz funkcjonariuszy UB i MO. „Orlik” zginął podczas próby wydostania się z okrążenia.

Po jego śmierci Franciszek Jaskulski „Zagończyk”, komendant Związku Zbrojnej Konspiracji, napisał: „Odszedł od nas żołnierz, który całe swe życie, całą swą wolność poświęcił tej, którą ukochał nad wszystko. Polska wolna i silna była mu ideą, była mu celem”. Ubecy zabrali ciało partyzanta do Warszawy i pogrzebali je w nieznanym miejscu. W 2009 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Mariana Bernaciaka Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: UdSKiOR, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy skok
 
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wojna o porządek świata
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Tajna misja polskiej agentki
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojenny bohater na szubienicy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Bruksela przed szczytem
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Którą drogą do armii?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Zimowy sprawdzian podchorążych
Palmiry – miejsce kaźni
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowy szef CWCR
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Polska przystań brytyjskich jeńców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Offset dla „Wisły”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowoczesna łączność dla armii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Mocny sygnał od NATO
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zamiana po włosku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lista trupich główek
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Abramsy pod dobrą opieką
Dobrowolsi – czas start!
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO