moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sprawdź się na „Speed Selekcji”

Sprawdzian z taktyki i obserwacji, testy psychologiczne i pytania o historię Polski – uczestnicy „Speed Selekcji” będą mieli tylko 48 godzin, by pokonać własne słabości i konkurentów. – Na podium może stanąć tylko jedna osoba – mówi mjr rez. Arkadiusz Kups, organizator i pomysłodawca ekstremalnej gry terenowej. Udział w „Speed Selekcji” jest bezpłatny, zgłoszenia można wysyłać do 16 czerwca.

Selekcja odbywa się od 20 lat. – Przewinęło się przez nią mnóstwo osób, dziś wiele z nich służy w elitarnych jednostkach Wojska Polskiego, są żołnierzami wojsk specjalnych albo kawalerii powietrznej – mówi mjr rez. Arkadiusz Kups, były komandos, twórca systemu taktycznego Combat ‘56 (system walki wręcz opracowany dla sił specjalnych). Po dwóch dekadach nadszedł jednak czas na zmianę formuły wydarzenia. Tegoroczna „Speed Selekcja” odbędzie się co prawda tradycyjnie w Drawsku Pomorskim, będzie jednak krótsza niż poprzednie edycje – kilka dni zamieniono na 48 godzin gry terenowej, od 21 do 23 czerwca. – Otwieramy się na tych, którzy pracują zawodowo i nie mogą pozwolić sobie na tygodniowy urlop po to, by wziąć udział w selekcji – mówi organizator.

Drugą nowością jest wprowadzenie rywalizacji między zawodnikami. Do tej pory działali oni w grupie i sami wycofywali się, jeśli nie dawali rady. Teraz po każdej konkurencji instruktorzy wykluczą najsłabsze ogniwo, czyli osobę, która miała najgorszy czas albo zdobyła najmniej punktów. – Zwycięzca będzie tylko jeden – podkreśla mjr rez. Kups.

„Speed Selekcja” została podzielona na dwa etapy. Pierwszy ma wyłonić piętnastu najlepszych zawodników. – Najpierw wszyscy będą musieli wykonać serię ćwiczeń, na przykład pajacyki z obciążeniem czy przysiady z obciążeniem na barkach. Następnie przebiegną 15 kilometrów trasą z wieloma przeszkodami. Pierwszych piętnaście osób na mecie przechodzi do kolejnego etapu – mówi mjr rez. Kups – Wszystkie ćwiczenia, które trzeba będzie wykonać, opisane są na stronie https://combat56.pl/speed-selekcja-2018. W ten sposób dajemy szansę kandydatom, by się dobrze przygotowali.

Na tym etapie zawodnicy zmierzą się też z pytaniami dotyczącymi 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które przygotowała redakcja „Polski Zbrojnej”! Postaraliśmy się, żeby nie było łatwo! Do tego zadania możecie się przygotować, regularnie odwiedzając nasz portal. Odpowiedzi na wszystkie zagadnienia znajdziecie w kolejnych artykułach cyklu „Drogi do Niepodległości".

Podczas drugiej części zawodników czeka tor psychologiczny, tu będą sprawdzani z umiejętności taktycznych i przejdą test na spostrzegawczość. – Będzie też okazja do współpracy z załogą śmigłowca, ale nie zdradzę szczegółów – zapowiada mjr rez. Kups.

Weterani ekstremalnej gry mogą być spokojni – w scenariuszu nie wszystko się zmieni. Od dwudziestu lat impreza była związana z wojskiem i tak już zostanie. Nad przebiegiem konkurencji będą nadal czuwali byli i obecni żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów oraz oddziału specjalnego Żandarmerii Wojskowej. „Speed Selekcja” będzie, jak do tej pory, odbywała się na poligonie w Drawsku, a zawodnicy poznają od podszewki wojskowy sprzęt, m.in. czołgi oraz śmigłowce.

Jak co roku, udział w „Speed Selekcji” jest bezpłatny, zgłoszenia można wysyłać do 16 czerwca na adres: d.kups@combat56.pl (w zgłoszeniu musi znaleźć się imię, nazwisko oraz data urodzenia). Zanim wyślecie dane, pamiętajcie, że podczas „Speed Selekcji” trzeba mieć na sobie mundur (krój i kamuflaż dowolny). Obowiązkowy jest również nóż, nie można za to zabrać ze sobą na przykład namiotu. Wszystkie informacje na temat tego, co wolno przywieźć na poligon w Drawsku, znajdziecie na stronie organizatora. W imprezie mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.

„Polska Zbrojna” objęła wydarzenie patronatem.

KE

autor zdjęć: Danuta Kups

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barwy walki
Kurs z dzwonem
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szarża „Dragona”
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Święto wojskowego sportu
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zbrodnia made in ZSRS
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
V Korpus z nowym dowódcą
Ogień w podziemiu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży wschodniej flanki NATO
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO