moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy piloci wracają z Kuwejtu

Pokazaliście, że dbamy nie tylko o bezpieczeństwo własne i najbliższego sąsiedztwa, lecz także angażujemy się w innych regionach – mówił wiceminister Tomasz Szatkowski podczas pożegnania czwartej i ostatniej zmiany PKW OIR w Kuwejcie. Głównym zadaniem polskich żołnierzy było wykonywanie lotów rozpoznawczych nad terytorium Iraku.  

– Na samym początku naszej misji wiele rzeczy było nieznanych, ale jedno możemy powiedzieć – udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie współpracować z koalicją, jesteśmy do tego przygotowani i znamy swoje mocne strony – mówił ppłk pil. Przemysław Struj, dowódca czwartej zmiany PKW OIR. Uroczyste pożegnanie ostatniej zmiany odbyło się 17 czerwca w bazie lotniczej w Al-Jaber z udziałem m.in. wiceministra obrony Tomasza Szatkowskiego i gen. bryg. pil. Tadeusza Mikutela, zastępcy dowódcy DORSZ.

Wiceszef MON podkreślał, że służba polskich żołnierzy w Kuwejcie przyczyniła się do pokonania tzw. Państwa Islamskiego. – Wasz udział w międzynarodowej misji był ważny z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na interesy Polski. Pokazaliście, że dbamy nie tylko o bezpieczeństwo własne i najbliższego sąsiedztwa, lecz także angażujemy się w innych strategicznych regionach – podkreślał wiceminister Szatkowski. Dodał, że udział w międzynarodowej misji był szansą na rozwój polskich sił powietrznych. – Dziękuję za wasze poświęcenie. Chcę podziękować także waszym rodzinom za wielką wyrozumiałość – mówił wiceminister obrony.

Polskim lotnikom podziękował także przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Michał Jach (PiS). – Jako były żołnierz doskonale rozumiem trudy tej służby, szczególnie w takich warunkach bojowych oraz klimatycznych – mówił. – Wasza grupa, choć stosunkowo nieliczna, wykonała zadanie niezwykle ważne dla pokoju światowego oraz dla Polski. Jest z was dumna cała Polska. Mogę zagwarantować, że wasze poświęcenie wykorzystamy dla dobra Rzeczypospolitej i wzmocnienia jej bezpieczeństwa – zapewniał Michał Jach.

W Kuwejcie był również obecny zastępca dowódcy DORSZ, gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel. Podczas swojego przemówienia zwrócił uwagę na fakt, że jest to pierwsza misja zagraniczna lotnictwa taktycznego od czasów drugiej wojny światowej. – Oczywiście żołnierze służą swojej ojczyźnie, ale to służba dla wszystkich Polaków i wszyscy powinniśmy być wam wdzięczni. Jest ona dowodem na to, że jesteśmy w stanie bronić nie tylko granic naszego kraju – zauważył gen. Tadeusz Mikutel. Podziękował także koalicjantom z Kuwejtu, Stanów Zjednoczonych oraz Włoch za gościnność oraz wkład w funkcjonowanie misji.

Polacy przystąpili do międzynarodowej operacji „Inherent Resolve”, której celem jest walka z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego, w czerwcu 2016 roku. Misje prowadzone przez polskich pilotów polegały na fotografowaniu celów wyznaczonych przez koalicjantów. W ten sposób określano pozycję bojowników tzw. Państwa Islamskiego, a następnie weryfikowano skuteczność przeprowadzanych nalotów. Zadania te wykonywano za pomocą nowoczesnych zasobników rozpoznawczych DB-110 oraz Sniper XR. Polacy brali udział w najważniejszych operacjach prowadzonych w Iraku m.in. w czasie bitwy o Mosul oraz Tal Afar. Przez cztery zmiany PKW OIR Polacy spędzili w powietrzu około 3600 godzin.

Na przebieg misji nieoceniony wpływ mieli także polscy analitycy. To właśnie oni opracowywali zebrane przez lotników materiały. W bazie lotniczej Al-Jaber służyli także mechanicy oraz logistycy

Na czwartej zmianie PKW OIR w Kuwejcie służy 132 żołnierzy dysponujących czterema wielozadaniowymi F-16. Trzon tych sił wydzielono z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Przez cztery zmiany PKW OIR Polacy spędzili w powietrzu około 3600 godzin. Ostatni lot bojowy wykonali 16 czerwca. Misja zakończy się 30 czerwca 2018 roku.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński, st. chor. szt. Waldemar Młynarczyk / Combat Camera

dodaj komentarz

komentarze

~kasamisiu
1529428800
Kto fundował?
32-C8-B5-AB

Spadochroniarze na warcie w UE
 
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Czujemy się tu jak w rodzinie
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Szpital u „Troski”
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Nie wierzę panu, mister Karski!
Wracajcie z medalami!
Feniks – następca Mangusty?
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
The Suwałki Gap in the Game
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Formoza. Za kulisami
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Jak usprawnić działania służb na granicy
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Prezydent Zełenski w Warszawie
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Olimp gotowy na igrzyska!
Jaki będzie czołg przyszłości?
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
„Operacja borelioza”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Oczy na Kijów
Pancerniacy trenują cywilów
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Roczny dyżur spadochroniarzy
Pancerny sznyt
Włoski Centauro na paryskim salonie
Partyzanci z republiki
Na ratunek… komandos
Lato pod wodą
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Za zdrowie utracone na służbie
International Test
Z parlamentu do wojska
„Armia mistrzów” – sporty walki
Polsko-litewskie konsultacje
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
RBN przed szczytem NATO
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO