moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani na rajdzie w Beskidzie Śląskim

Kilkunastu żołnierzy poszkodowanych na misjach dostało rowery w ramach akcji promującej sport i integrującej środowisko weteranów. Wydarzenie połączono z pierwszym w tym roku rajdem – 35 wojskowych, którzy ucierpieli na misjach, pokonywało górskie trasy. Niektórzy ze względu na stan zdrowia – na rowerach specjalistycznych.

– Namawiamy weteranów poszkodowanych do uprawiania sportu, to szczególnie ważne w procesie rehabilitacji. Rowery im w tym pomagają, nie tylko zachęcają do aktywności fizycznej, lecz także ułatwiają codzienne funkcjonowanie – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Od 2014 roku dzięki akcji „Rower dla weterana”, jaką przy wsparciu sponsorów organizuje Stowarzyszenie, żołnierze poszkodowani na misjach (członkowie Stowarzyszenia) otrzymali już prawie 60 rowerów: lekkich trekkingowych, ze wspomaganiem elektrycznym oraz trzykołowych o napędzie ręcznym, tzw. handbike.

Akcję „Rower dla weterana” wsparły Korpus Szeregowych Zawodowych Wojsk Lądowych oraz Korpus Podoficerów Wojsk Lądowych. – Nie zapominamy o naszych kolegach poszkodowanych na misjach – zapewnia st. szer. Jacek Cichy, dziekan Korpusu Szeregowych Zawodowych Wojsk Lądowych. W jednostkach przeprowadzono zbiórkę funduszy na zakup rowerów, zebrano kilkanaście tysięcy złotych. Pieniądze przekazali także sponsorzy i samo Stowarzyszenie, dzięki temu kupiono 12 rowerów. Żołnierze, którzy ucierpieli na misjach, otrzymali je pierwszego dnia rajdu rowerowego. Taką imprezę w Beskidzie Śląskim w okolicach Cieszyna zorganizowało Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. – Na rajd wyruszyło 35 weteranów poszkodowanych, wśród nas ratownik medyczny. Codzienne pokonywaliśmy trasę 30–40 kilometrów po terenie górzystym – mówi Marek Rzodkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia.

Kilkudziesięcioosobowa grupa rowerzystów wzbudzała zainteresowanie Ślązaków i górali beskidzkich. Jedni weterani jechali z przyczepionymi do rowerów polskimi flagami, inni znakami rozpoznawczymi swoich jednostek, m.in. 20 Brygady Zmechanizowanej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Niektórzy jechali na specjalistycznych rowerach ze wspomaganiem elektrycznym. Są one przeznaczone przede wszystkim dla weteranów, którzy przeszli amputację lub doznali podczas misji poważnych urazów kończyn dolnych lub kręgosłupa.

Taki specjalistyczny rower dostał m.in. Jacek Piątek. – Zostałem ranny w 2005 roku na misji w Bośni. Ze względu na niedowład w nogach oraz silne bóle kręgosłupa – trudno mi jeździć na zwykłym rowerze – mówi były żołnierz 6 Brygady Powietrznodesantowej. Jednak biorąc udział w rajdzie, chce udowodnić, że także on może uprawiać sport. Zapewnia, że będzie korzystał z roweru także na co dzień.

Tradycyjne dwukołowe rowery z systemem przerzutek dostali weterani po lżejszych urazach narządu ruchu, którzy wciąż wymagają rehabilitacji. Na takim jednośladzie wyruszył na rajd Witold Kortyka, były żołnierz 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu, uczestnik misji w Iraku, Afganistanie i Kosowie. – To doskonała terapia. Długodystansowa podróż rowerem poprawia kondycję i wzmacnia sprawność fizyczną, a nie przeciąża stawów skokowych i kolanowych oraz kręgosłupa – mówi. Podkreśla, że takie wyprawy integrują, są okazją do spotkania kolegów, odnowienia kontaktów.

– Nadal będziemy szukać sponsorów, aby kontynuować akcję „Rower dla weterana”– zapowiada Tomasz Kloc. Stowarzyszenie liczy na większe zaangażowanie i wsparcie, zwłaszcza firm, które produkują i sprzedają sprzęt oraz uzbrojenie dla polskiej armii.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Przemysław Kowalski

dodaj komentarz

komentarze


Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
W Italii, za wolność waszą i naszą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
SOR w Legionowie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Charge of Dragon
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna na detale

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO