moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jeden pokład, wiele mundurów

Prezentacja wybranych jednostek polskiej armii, ale też analiza rosyjskiego ćwiczenia „Zapad” oraz potencjału i rozmieszczenia wojsk, które stacjonują w Obwodzie Kaliningradzkim – na pokładzie okrętu ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” trwa kurs szkoleniowo-metodyczny. Biorą w nim udział żołnierze marynarki wojennej, sił powietrznych i wojsk lądowych. 

ORP „Czernicki” to okręt dowodzenia należący do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W poniedziałek wyruszył w dwutygodniowy rejs dla uczczenia 100-lecia polskiej marynarki i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Załoga, a także przedstawiciele flotylli odwiedzą porty w Tallinie, Helsinkach oraz Sztokholmie. Jednak rejs prócz dyplomatycznego, ma również wymiar szkoleniowy. Na pokładzie „Czernickiego” odbywa się kurs szkoleniowo-metodyczny dla dowódców jednostek, które podlegają 8 FOW. – Organizujemy go co roku – mówi kmdr por. Bogdan Chmiel, szef wydziału planowania i analiz w świnoujskiej flotylli. – Dowódcy mają okazję, by porozmawiać o najnowszych planach flotylli, o szkoleniu i sposobach, w jakich powinny być prowadzone – wylicza. Tegoroczny kurs jest jednak wyjątkowy. – Po raz pierwszy uczestniczą w nim przedstawiciele jednostek spoza flotylli, a nawet marynarki wojennej, które jednak regularnie z nami współpracują – wyjaśnia kmdr por. Chmiel.

Na pokładzie „Czernickiego” goszczą między innymi oficerowie z 7 Brygady Obrony Wybrzeża, 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Centrum Operacji Morskich, czy Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Dla większości żołnierzy, którzy na co dzień nie noszą marynarskiego munduru, to pierwsza okazja, by spędzić tak długi czas na pokładzie okrętu. – Rzeczywiście, wcześniej trochę żeglowałem, ale w takim rejsie jeszcze nie brałem udziału – przyznaje płk Tomasz Kozyra, szef szkolenia z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Jako pilot odrzutowca okręty obserwuje często, tyle że zwykle z góry. Współpracę swojej jednostki z marynarką określa jako ścisłą. – Z załogami okrętów trenujemy podczas ćwiczeń na Bałtyku – tłumaczy. Samoloty prowadzą symulowane ataki, które marynarze muszą odpierać. – Współdziałamy też z przeciwlotnikami marynarki wojennej. Kurs to doskonała okazja, by lepiej się poznać, wymienić doświadczenia, przedstawić możliwości i potrzeby swoich jednostek – dodaje płk Kozyra.

W podobnym tonie wypowiada się płk Rafał Ostrowski, dowódca 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. – Nasi żołnierze bardzo często ćwiczą z należącymi do 8 Flotylli okrętami transportowo-minowymi. Regularnie prowadzimy załadunek sprzętu na ich pokłady, by następnie trenować operacje desantowe – mówi płk Ostrowski. Na tym jednak nie koniec. – Wraz ze specjalistami z obydwu polskich flotylli współdziałamy przy okazji ćwiczeń dowódczo-sztabowych. W tym roku mogliśmy też sprawdzić swoje siły podczas wspomaganego komputerowo ćwiczenia dowódczo-sztabowego, w którym uczestniczyli marynarze z 3 Flotylli. A w przyszłym roku czeka nas podobne przedsięwzięcie, tyle że z kolegami ze Świnoujścia – wylicza płk Ostrowski. – Mimo wszystko jednak rzadko mamy możliwość, by na spokojnie, „od kuchni” przyjrzeć się innym rodzajom wojsk. Teraz taka okazja się nadarzyła i grzechem byłoby z niej nie skorzystać – zauważa.

Uczestnicy kursu przeprowadzili prezentacje swoich jednostek. Podczas wykładów została przedstawiona też analiza rosyjskiego ćwiczenia „Zapad”, a także potencjału i rozmieszczenia wojsk w Obwodzie Kaliningradzkim. Żołnierze mieli okazję poznać „Czernickiego” oraz obejrzeć pokaz symulowanej walki z atakiem terrorystycznym i pożarem na pokładzie, który przeprowadziła dla nich załoga okrętu.

Łukasz Zalesiński z pokładu ORP „Czernicki”

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


Zapomniana Legia Cudzoziemska
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kurs z dzwonem
Głos z katyńskich mogił
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mundury w linii... produkcyjnej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
V Korpus z nowym dowódcą
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Animus Fortis, czyli mężny duch
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Przygotowania czas zacząć
Psiakrew, harmata!
Weterani i bokser „Master”
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, część druga
Rakiety dla Jastrzębi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zbrodnia made in ZSRS
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prawda o zbrodni katyńskiej
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cena wolności
Hiszpański palimpsest
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto wojskowego sportu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO