moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Promocja oficerska na ORP „Błyskawicy”

40 studentów Akademii Marynarki Wojennej weszło na pokład ORP „Błyskawicy” jako podchorążowie, a opuścili go jako oficerowie – podporucznicy. Jak podkreślił rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej, kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, to wyjątkowa promocja, bo odbywa się w tak ważnym roku – stulecia odzyskania niepodległości i utworzenia marynarki wojennej.

– Pamiętajcie ostatnie słowa waszej przysięgi: „Nigdy cię nie zawiodę ojczyzno”. Życzę wam szczęścia i przysłowiowej wody pod kilem – zakończył wystąpienie kmdr Szubrycht.

Uroczystość promowania podchorążych najstarszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte na pierwsze stopnie oficerskie odbyła się dziś, przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Promowanym towarzyszył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Na pewno zapamiętacie to wydarzenie na całe życie. To, że zostaliście oficerami marynarki wojennej to wielka radość, ale i wielkie zobowiązanie. Stanowicie elitę. To ważne, byście mieli poczucie służby ojczyźnie – mówił Mariusz Błaszczak podczas promocji oficerskiej.

Uroczystość tradycyjnie odbyła się na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Do promocji oficerskiej stanęło 40 podchorążych gdyńskiej Akademii. 27 spośród nich to absolwenci Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego (WNiUO), pozostali ukończyli Wydział Mechaniczno-Elektryczny (WME).

Ceremonia przeprowadzona została zgodnie z ceremoniałem wojskowym, nawiązującym do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza. W tym roku poprowadził ją gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP. Każdy z absolwentów przyklękał przed nim na jedno kolano, on zaś dotykał szablą jego lewego ramienia, promując go w ten sposób na oficera.

Jako pierwszy szlify oficerskie otrzymał tegoroczny prymus – bosman podchorąży Błażej Koreike (średnia 4,77). Otrzymał on też nagrodę Prezydenta RP. Broń białą – pałasz honorowy marynarki wojennej. Absolwenci, którzy zajęli drugą i trzecią lokatę otrzymali wyróżnienia.

Każdy podporucznik z rąk kmdr. Tomasza Szubrychta, rektora-komendanta AMW otrzymał też kordzik oficerski. Stanie się on teraz nieodłącznym elementem oficerskiego stroju galowego. – To dla nas wszystkich wielki dzień, gratuluję wszystkim kolegom i życzę powodzenia w dalszej służbie. Moim marzeniem było ukończenie Akademii i służba na polskich okrętach, ale nawet nie marzyłem, że ukończę studia z pierwsza lokatą – mówił ppor. mar. Błażej Koreiko. Dodaje, że choć dziś kończy swoją przygodę ze studiami w AMW to zachęca innych do podjęcia nauki właśnie w murach gdyńskiej Akademii. – To studia trudne i wymagające. Trzeba być zdeterminowanym, by łączyć obowiązki studenta i żołnierza. Jednak wymaganie od siebie samego procentuje i na pewno warto podjąć ten wysiłek – dodał. Jako prymus ma możliwość wyboru miejsca swojej pracy. Świeżo upieczony oficer wybrał służbę na ORP „Grom”. Będzie tam dowódcą działu elektromechanicznego.

Zgodnie ze zwyczajem, tuż po promocji nowi oficerowie marynarki wojennej, schodząc z okrętu byli po raz pierwsi żegnani świstem trapowym, czyli sygnałem gwizdka bosmańskiego. Wkrótce nowi oficerowie obejmą swoje pierwsze stanowiska na okrętach.

W uroczystościach asystowała Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna MW, a w ubiorach historycznych wystąpiła Kompania Historyczna Akademii Marynarki Wojennej. Promocję zakończyła defilada wszystkich pododdziałów wraz z grupą nowych oficerów.

Dzień wcześniej, w Bibliotece Głównej AMW im. Lecha Kaczyńskiego, absolwenci gdyńskiej uczelni otrzymali dyplomy ukończenia studiów wojskowych. Po uroczystości została odsłonięta tablica pamiątkowa „Promocja 2018”. Obok niej znajdują się tablice wszystkich promowanych roczników od początku powstania uczelni. Gen. broni Andrzejczak wręczył też podchorążym patenty oficerskie.

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte to jedyna wojskowa uczelnia w kraju, która kształci przyszłych oficerów morskiego rodzaju sił zbrojnych. Wojskowe studia prowadzone są na trzech wydziałach: Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego (WNiUO), Dowodzenia i Operacji Morskich (WDiOM) oraz Mechaniczno-Elektrycznym (WME). Od roku 1996 uczelnia kształci również specjalistów cywilnych. Gdyńska uczelnia kształci oficerów marynarki wojennej nieprzerwanie od 1922 r. W ostatnich latach średnio w ciągu roku akademickiego w uczelni kształciło się oraz szkoliło do 8 tys. studentów, kursantów i oficerów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch, MON

dodaj komentarz

komentarze


Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
 
„Ryś” z laserem
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ostatnia droga Pileckiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Zawsze gotowi do pomocy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nie szpital, a instytut
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Pływacy i maratończycy na medal
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Krwawa noc pośród puszczy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojna w świętym mieście, epilog
Po śladach polskich bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
By Polska była bezpieczna
Bohater odtrącony
They Will Check The Training Results in Combat
Ameryka daje wsparcie
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO