moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Czernicki” w Sztokholmie

Pamięć polskich podwodniaków, których okręty podczas II wojny światowej zostały internowane w Szwecji, uczcili marynarze z ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” podczas wizyty w Sztokholmie. Był to trzeci, a zarazem ostatni przystanek jednostki w rejsie dla uczczenia stulecia Marynarki Wojennej RP oraz setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Po wizytach w Tallinie i Helsinkach we wtorek rano ORP „Czernicki” zameldował się w Szwecji. Zanim jednak dotarł do Sztokholmu, musiał pokonać trudny nawigacyjnie akwen. Przez kilkadziesiąt kilometrów płynął pośród szkierów – niewielkich skalistych wysepek, które występują przy szwedzki wybrzeżu. Wreszcie rzucił cumy w samym sercu stolicy, niemal dokładnie naprzeciwko Zamku Królewskiego. – To jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Sztokholmu, odwiedzane przez rzesze turystów. Postój okrętu w tym miejscu zasugerowała strona szwedzka – przyznaje Łukasz Zieliński, chargé d’affaires polskiej ambasady w Szwecji. Wspomina, że okręt pod biało-czerwoną banderą po raz ostatni pojawił się w Sztokholmie w 2013 roku. – Nasze jednostki zawijają do szwedzkich portów przede wszystkim przy okazji różnego rodzaju ćwiczeń. Ta wizyta ma jednak wyjątkowy charakter, bo wiąże się z setnymi rocznicami: odzyskania przez Polskę niepodległości i utworzenia polskiej marynarki. Zapewne okręt stanie się atrakcją, szczególnie dla miejscowej Polonii. A Polaków w Szwecji jest ponad 100 tysięcy – podkreślał Zieliński i się nie pomylił. Kiedy załoga „Czernickiego” na kilka godzin otworzyła pokład, przewinęło się przez niego przeszło tysiąc zwiedzających.

Tymczasem oficerowie z dowództwa 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, do której należy okręt, złożyli wizytę w polskiej ambasadzie, a podczas organizowanego na pokładzie przyjęcia dyplomatycznego mieli okazję rozmawiać między innymi z przedstawicielami szwedzkiej marynarki. – Choć Szwecja nie należy do NATO, nasze kontakty są bardzo bliskie – przypomina kmdr Zygmunt Białogłowski, zastępca dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – Nasze marynarki współpracują w ramach „Partnerstwa dla pokoju”, a okręty biorą udział we wspólnych ćwiczeniach na Bałtyku – dodaje. Jednym z takich przedsięwzięć jest Baltops. Dwa lata temu elementem manewrów stał się desant w szwedzkim Utö, podobna operacja co roku przeprowadzana jest także w okolicach Ustki.

Marynarze i zaokrętowani na „Czernickim” żołnierze z innych rodzajów wojsk odwiedzili też miejscowość Mariefred. Znajduje się tam cmentarz, na którym zostali pochowani członkowie załóg polskich okrętów podwodnych. We wrześniu 1939 roku ORP „Sęp”, ORP „Żbik” i ORP „Ryś” wzięły udział w wojnie obronnej przeciwko Niemcom. Kiedy szala zwycięstwa ostatecznie przechyliła się na stronę nieprzyjaciela, zgodnie z wytycznymi dowództwa jeden po drugim zaczęły się kierować do neutralnej Szwecji. Tam, w myśl międzynarodowego prawa, zostały wraz z załogami internowane. Po wojnie wszystkie jednostki wróciły do kraju. – Nie wszyscy marynarze tego jednak doczekali – wyjaśnia kmdr Białogłowski. – Wielu zmagało się ze szkorbutem. Do tego u schyłku wojny w tym regionie panował głód. Pewna część naszych marynarzy zmarła. Na cmentarzu znajduje się sporo polskich grobów. Jest także pamiątkowa płyta, a przed wejściem na nekropolię tablica w językach polskim, szwedzkim i angielskim – dodaje.

Delegacja z „Czernickiego” złożyła na cmentarzu wieńce i kwiaty. Ale na tym polskie ślady w tym rejonie Szwecji się nie kończą. – W Mariefred mieliśmy okazję zobaczyć rezydencję szwedzkich królów, zamek Gripsholm. Tam właśnie urodził się przyszły władca Polski, Zygmunt III Waza – zauważa kmdr Białogłowski. ORP „Czernicki” opuści Sztokholm w środę po południu.

Rejs z okazji 100-lecia polskiej marynarki i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczął się w ubiegły poniedziałek. Jest on połączony z kursem szkoleniowo-metodycznym dla przedstawicieli różnych jednostek marynarki wojennej oraz żołnierzy wojsk lądowych i sił powietrznych. Rejs powinien zakończyć się w sobotę.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: MW

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Ryś” z laserem
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Grand Quadriga ‘24”
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
They Will Check The Training Results in Combat
Cień atomowej zagłady
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Układ nerwowy Mieczników
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Po śladach polskich bohaterów
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO