moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego

Dawne narzędzia chirurgiczne i sprzęt lekarski, archiwalne zdjęcia, dokumenty medyczne, mundury i uniformy – takie m.in. pamiątki można obejrzeć na wystawie poświęconej wojskowemu Szpitalowi Ujazdowskiemu. Historię tej nieistniejącej już placówki można poznać, zwiedzając ekspozycję w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, oddziale Muzeum Łazienki Królewskie.

– Szpital Ujazdowski w Warszawie był jedną z największych i najstarszych wojskowych placówek medycznych w Polsce. Przez lata służył rannym i chorym żołnierzom oraz kształcił przyszłych lekarzy – mówił prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, otwierając wystawę. Dzieje szpitala – jak podkreślał prof. Wawer – są nieodłącznie związane z historią Warszawy. Zapowiedział, że w przyszłości w jednym z pawilonów Łazienek zostanie otwarta stała wystawa poświęcona wojskowej służbie zdrowia.

 

Narzędzia i zdjęcia

Ekspozycja „Był taki szpital. Dzieje Szpitala Ujazdowskiego w latach 1918–1945” powstała we współpracy ze „Stowarzyszeniem dawny Szpital Ujazdowski”, które zbiera informacje i pamiątki związane z tą placówką. – Na wystawę złożyło się kilkaset przedmiotów, w większości pochodzących z naszych zbiorów, ale są także eksponaty wypożyczone m.in. z muzeów: Narodowego, Wojska Polskiego czy Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – wyliczał Krzysztof Królikowski, prezes Stowarzyszenia.

Zwiedzający wystawę obejrzą m.in. archiwalne zdjęcia szpitala, lekarzy i pacjentów, dokumenty medyczne, dawne narzędzia chirurgiczne i sprzęt lekarski, recepty, wyniki badań, mundury i uniformy, dyplomy lekarskie. Na ekspozycji są także pamiątki po lekarzach związanych ze szpitalem, np.: pudełko na narzędzia chirurgiczne Waleriana Kleckiego, który leczył w placówce w okresie Królestwa Polskiego, czy opaska PCK płk. dr. Stefana Tarnawskiego, który w powstaniu warszawskim służył w Sanitariacie Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej.

Wśród gości zaproszonych na uroczyste otwarcie wystawy, które odbyło się wczoraj wieczorem, był m.in. gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. – Historia Szpitala Ujazdowskiego jest nam bliska, WIM dziedziczy tradycje tamtej placówki – mówił gen. Gielerak. Dodał, że ma to nie tylko wymiar symboliczny, WIM stara się też upamiętniać dzieje szpitala. Między innymi kilka lat temu szpital przy Szaserów wydał wspomnienia „Jazdów” pod redakcją prof. Edwarda Rużyłły, lekarza Szpitala Ujazdowskiego.

Kuźnia wojskowych lekarzy

Początki Szpitala Ujazdowskiego sięgają 1784 roku, kiedy król Stanisław August Poniatowski przekazał władzom Warszawy Zamek Ujazdowski na cele wojskowe. Powstały koszary, a przy nich lazarety. W 1818 roku z tych palcówek utworzono Szpital Główny Wojskowy, który udzielał pomocy rannym i chorym żołnierzom. Od upadku powstania listopadowego do 1915 roku był to główny rosyjski szpital wojskowy w Warszawie. Po wkroczeniu Niemców szpital przeznaczono dla wojska niemieckiego. Pod polską komendę powrócił 11 listopada 1918 roku. Został włączony w struktury Oficerskiej Szkoły Podchorążych przemianowanej potem na Szkołę Podchorążych Sanitarnych. Od 1930 roku szpital działał w ramach Centrum Wyszkolenia Sanitarnego, najważniejszego wojskowego ośrodka naukowo-badawczego i szkoleniowego w Polsce.

Szpital pracował przez całą II wojnę. Udzielano tutaj pomocy rannym, chorym i ubogim, prowadzono też działalność konspiracyjną: ukrywano osoby pochodzenia żydowskiego i poszukiwane przez Gestapo, prowadzono tajne nauczanie studentów medycyny, szkolono kadry medyczne Armii Krajowej. Po wybuchu powstania warszawskiego szpital został ewakuowany do budynku przy ul. Chełmskiej, a następnie na Sadybę, a w styczniu 1945 roku został rozwiązany.

Wystawa w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddział Muzeum Łazienki Królewskie będzie czynna do 28 lutego 2019 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Gunner, nie runner
SOR w Legionowie
NATO on Northern Track
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kolejne FlyEle dla wojska
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Strażacy ruszają do akcji
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Szpej na miarę potrzeb
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna na detale
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przygotowania czas zacząć
Zachować właściwą kolejność działań
Zmiany w dodatkach stażowych
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Front przy biurku
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Pod skrzydłami Kormoranów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO