moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przysięga w WAT

Niemal 700 podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej złożyło dziś przysięgę wojskową. – Ślubując „krwi własnej ani życia nie szczędzić”, wyrażacie dojrzałość i gotowość do poświęceń, dajecie wyraz swojego patriotyzmu i głębokiego poczucia obowiązku wobec ojczyzny – mówił podczas uroczystości rektor-komendant uczelni płk Tadeusz Szczurek.

– Uroczystość złożenia przysięgi wojskowej jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu Wojskowej Akademii Technicznej, ponieważ jest to symbol wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego – mówi Ewa Jankiewicz, rzeczniczka prasowa WAT. W tym roku słowa roty wypowiedziało 688 podchorążych, wśród nich 124 kobiety. Na sztandar uczelni przysięgało czterech wyróżnionych żołnierzy: szer. pchor. Paweł Adamkiewicz, szer. pchor. Marek Koplin, szer. pchor. Dawid Przybyła i szer. pchor. Paweł Prusik. – Gratuluję wam i stojącym tu waszym rodzinom. Absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej spotykamy wszędzie tam, gdzie niezbędna jest ekspercka wiedza o współczesnym polu walki, gdzie potrzebne są wyjątkowe zdolności i umiejętności oraz znajomość nowoczesnych technologii. Podjęliście dobrą decyzję, gdy postanowiliście związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim, oddać wasz talent i umiejętności ojczyźnie. Za to chylę przed wami czoła – mówił obecny na uroczystości Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w MON.

 

List do podchorążych skierował premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił wyjątkowość tegorocznej przysięgi: „Składacie ją w czasie szczególnym, bo w roku ogólnonarodowych obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Jestem przekonany, że z godnością i zaangażowaniem będziecie wypełniać służbę, że będziecie pamiętać o chlubnych kartach w dziejach polskiego oręża”. O obowiązkach, które dziś przyjęli podchorążowie, przypomniał w liście skierowanym do nich minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „To obowiązek kontynuowania wielkich tradycji Wojska Polskiego, jak i tworzenia jego nowego oblicza. Budowania nowoczesnych sił zbrojnych zdolnych do odpowiedzi na wyzwania stojące przez bezpieczeństwem naszej ojczyzny”, napisał minister Błaszczak. W liście podkreślił, że wkrótce będą oni odpowiedzialni za kształt wojska: „To właśnie wy – dzisiejsi studenci Wojskowej Akademii Technicznej, a już niedługo inżynierowie, dowódcy i kadra techniczna Sił Zbrojnych RP będziecie decydować o charakterze naszego wojska. O uzyskiwaniu potrzebnych zdolności operacyjnych, o wyposażeniu i uzbrojeniu, wreszcie o potencjale naukowym i eksperckim. Już niedługo wasza wiedza i wasze umiejętności będą mieć realny wpływ na najważniejsze elementy procesu modernizacji naszych sił zbrojnych”.

Młodych podchorążych powitał na uczelni jej rektor-komendant płk Tadeusz Szczurek, który zwrócił uwagę, że WAT to coś znacznie więcej niż uczelnia. – Wybór Wojskowej Akademii Technicznej to wybór drogi życia. Wyzwanie dla umysłu, dążenie do rozwoju, przekraczania kolejnych progów w nauce i szkoleniu, zdobywania wiedzy i doświadczeń. To gwarancja sprostania wymaganiom Wojska Polskiego i naszych sojuszników – mówił płk Szczurek. – Tylko od was zależy, jak wykorzystacie daną wam szansę. Uczelnia otwiera przed wami wiele możliwości. Możecie szeroko rozwinąć skrzydła. Kształcić się i realizować na najwyższym światowym poziomie.

Na uroczystość przysięgi podchorążych przybyli również ich najbliżsi. – Serdeczne pozdrowienia i wyrazy szacunku kieruję do waszych rodziców i bliskich. Mają dzisiaj uzasadniony powód do dumy i satysfakcji – tymi słowami powitał ich płk Szczurek.Przed złożeniem przysięgi podchorążowie przeszli podstawowe szkolenie wojskowe, obowiązkowe dla wszystkich zaczynających studia mundurowe. Szkolenie trwało ponad miesiąc i obejmowało zarówno zajęcia w terenie, jak i teorię. Brali udział m.in. w zajęciach taktycznych, poznawali metody maskowania i poruszania się w terenie oraz pokonywania zapór inżynieryjnych. Trenowali na strzelnicy – strzelali z karabinków AK i Beryl oraz pistoletów.

Studia w tym roku akademickim rozpocznie w Akademii 750 podchorążych (część złożyła przysięgę wojskową wcześniej), w tym: 187 na Wydziale Cybernetyki, 163 na Wydziale Elektroniki, 155 na Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa, 109 na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji, 60 na Wydziale Logistyki, 56 na Wydziale Mechanicznym i 20 na Wydziale Nowych Technologii i Chemii.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Grzegorz Rosiński

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
V Korpus z nowym dowódcą
NATO on Northern Track
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zbrodnia made in ZSRS
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Optyka dla żołnierzy
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Szarża „Dragona”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kurs z dzwonem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strażacy ruszają do akcji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Barwy walki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Święto wojskowego sportu
Front przy biurku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO