moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ratownicy – zawsze na służbie

To było szczęście w nieszczęściu. Chociaż na drodze krajowej nr 21 doszło do karambolu, sytuacja mogła być znacznie gorsza, gdyby nie natychmiastowa interwencja jadących tą trasą wojskowych ratowników medycznych. Szer. Jakub Wróbel i szer. Monika Rant zabezpieczyli miejsce wypadku, udzielili pomocy poszkodowanym i odwieźli trójkę rannych dzieci do szpitala.

Ratownicy medyczni z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego zabezpieczają zgrupowanie, które odbywa się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Podczas ćwiczenia, jeden z żołnierzy źle się poczuł – odczuwał kłucie w klatce piersiowej, więc medycy zdecydowali, że powinien przejść specjalistyczne badania. Zawieźli go do szpitala w Słupsku. Kiedy wracali do obozowiska, zatrzymał ich karambol, do którego doszło niedaleko miejscowości Charnowo w województwie pomorskim. W zdarzeniu uczestniczyło sześć aut.

– To wyglądało strasznie. Pojazdy były rozbite, jeden z nich dachował, kolejny był w rowie. A między nimi cały czas przejeżdżały inne samochody, bo na miejscu nie było jeszcze służb ratowniczych ani porządkowych – opowiada szer. Jakub Wróbel, ratownik medyczny. – Od razu przystąpiliśmy do działania. Wstrzymaliśmy ruch, sprawdziliśmy też czy z pojazdów nie wydostaje się paliwo. Poprosiliśmy o wyłączenie silników. Na wszelki wypadek wyjęliśmy też kluczyki ze stacyjek. A co najważniejsze, udzieliliśmy pomocy poszkodowanym – relacjonuje.

Szer. Monika Rant przyznaje, że większość osób, które uczestniczyły w wypadku wydostała się z samochodów samodzielnie i nie wymagała specjalistycznej pomocy. – Najpoważniejszy był stan trójki dzieci. Miały stłuczenia klatki piersiowej, prawdopodobnie od pasów bezpieczeństwa, dodatkowo najmłodsza dziewczynka miała uraz czaszki, złamany nos i silny krwotok – mówi szer. Rant. Żołnierze udzieli poszkodowanym pomocy, a następnie, na prośbę funkcjonariuszy innych służb, zawieźli trójkę dzieci do szpitala.

Co dokładnie się wydarzyło? Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 21 w okolicach Charnowa. Jak poinformowała Komenda Miejska Policji ze Słupska, kierowca Opla Zafiry zjechał z niewiadomych przyczyn na lewy pas. Otarł się o trzy samochody i czołowo zderzył z czwartym. Auto obróciło się i uderzyło w kolejny pojazd, a samochód prowadzony przez sprawcę wypadku wpadł do rowu. – Dla każdego kto nosi mundur, bez względu jakiej służby, ratowanie ludzkiego życia jest najważniejsze. Żołnierze potwierdzili, że tak właśnie jest – ocenia nadkom. Robert Czerwiński, oficer prasowy słupskiej KMP.

Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku trafiło dwoje dorosłych i trójka dzieci. – Cztery osoby zostały już wypisane, na oddziale chirurgii przebywa jeszcze dziewczynka, ale jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – mówiła w czwartek wieczorem Monika Zacharzewska, rzecznik prasowy placówki.

Żołnierze, którzy uczestniczyli w akcji ratowniczej służą w 15 Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym. Szer. Jakub Wróbel jest ratownikiem medycznym od 2008 roku. Ten zawód wykonuje nie tylko w wojsku, ale także w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Szer. Monika Rant do armii wstąpiła pół roku temu. – Jesteśmy ratownikami i zrobiliśmy to, co do nas należało – mówi szer. Wróbel. – Po prostu znaleźliśmy się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie – dodaje szer. Rant.

Mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej, przekonuje, że ratownicy udowodnili, że żołnierzem jest się zawsze i wszędzie. – Ich zachowanie jest godne naśladowania, więc za swoją postawę zostaną wyróżnieni – podkreśla.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Policja Słupsk, 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
SOR w Legionowie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część druga
W Italii, za wolność waszą i naszą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Barwy walki
Wojna na detale
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Sandhurst: końcowe odliczanie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Pod skrzydłami Kormoranów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ramię w ramię z aliantami
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Charge of Dragon
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Święto stołecznego garnizonu
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gunner, nie runner
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Strażacy ruszają do akcji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kolejne FlyEle dla wojska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO