moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego

Żołnierze, naukowcy, politycy, wychowawcy, malarze i pisarze znaleźli się w grupie 25 wybitnych Polaków, których prezydent Andrzej Duda odznaczył dziś pośmiertnie najwyższym polskim odznaczeniem Orderem Orła Białego. – To oni przez ostatnie stulecie w wyjątkowy sposób przysłużyli się Rzeczpospolitej – mówił prezydent podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.

– Byli niezwykłymi Polakami, którzy przez ostatnie sto lat odegrali ogromną rolę w polskim życiu publicznym. Dziś Polska o nich pamięta i docenia ich wielkie dzieło – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pośmiertnego nadania Orderów Orła Białego 25 wybitnym Polakom zasłużonym dla polskiej niepodległości.

Prezydent zaznaczył, że uroczystość na Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się w wyjątkowym dniu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – Taka była moja propozycja dla Kapituły Orderu Orła Białego, aby przyznać to najwyższe polskie odznaczenie tym, którzy przez ostatnie stulecie w wyjątkowy sposób przysłużyli się Rzeczpospolitej, a tego Orderu nie dostali, choć każdemu z nich się należał – zaznaczył Duda. Dodał jednocześnie, że cieszy się, iż dziś Polska może ten brak uzupełnić, podkreślając rolę, jaką uhonorowani odegrali w życiu naukowym, kulturalnym, społecznym i w budowaniu polskiego państwa. Prezydent podkreślił także, że wśród odznaczonych są przedstawiciele różnych grup społecznych, wyznaniowych i narodowych, ale wszyscy oni czuli się Polakami. – Każdy z całą pewnością był polskim patriotą – mówił Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że część z nadanych dziś orderów będzie eksponowana w muzeach. – Odwiedzający je będą widzieli, że Polska pamięta o odznaczonych i docenia ich wielkie dzieła – dodał Duda.

Polityka i armia

Ordery Orła Białego prezydent pośmiertnie nadał m.in. żołnierzom i osobom związanym z wojskiem. Jednym z nich jest gen. Stanisław Sosabowski, organizator i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która wzięła udział w największej w II wojnie światowej operacji powietrznodesantowej sprzymierzonych pod Arnhem. Order otrzymali też: mjr Jędrzej Moraczewski, żołnierz 1 Brygady Legionów Polskich, działacz niepodległościowy, premier i minister w rządzie II Rzeczypospolitej, a także dwóch naczelnych kapelanów wojskowych: Baruch Steinberg, naczelny rabin Wojska Polskiego oraz ks. Szymon Fedorońko, naczelny kapelan wyznania prawosławnego. Obaj zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu w 1940 roku.

Wśród odznaczonych znalazło się też dwóch innych duchownych: bp Juliusz Bursche, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, który podczas II wojny odrzucił niemieckie propozycje wyrzeczenia się polskości i został zamęczony w czasie przesłuchań, oraz abp Antoni Baraniak, sekretarz prymasów Polski Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. Więziony i torturowany po wojnie przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa nie zdradził tajemnic prymasa Wyszyńskiego.

Prezydent Duda odznaczył również polityków i działaczy społecznych: Ignacego Daszyńskiego, działacza niepodległościowego, premiera Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w 1918 roku (tzw. rządu lubelskiego), Romana Dmowskiego, współzałożyciela i przywódcę polskiego ruchu narodowego, Stanisława Mierzwę, działacza ruchu ludowego, Macieja Rataja, marszałka Sejmu dwukrotnie zastępującego prezydenta RP, zamordowanego przez Niemców w Palmirach, oraz Leona Kryczyńskiego (Mirza Najman), prawnika, historyka, wybitnego przedstawiciela społeczności Tatarów w Polsce, zamordowanego przez hitlerowców w Piaśnicy koło Wejherowa.

Na liście osób pośmiertnie wyróżnionych jest też kilku wybitnych polskich naukowców: prof. Stefan Banach, matematyk i twórca lwowskiej szkoły matematycznej, Hilary Koprowski, lekarz, wirusolog i immunolog, twórca szczepionki przeciwko wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego-Medina, Maria Skłodowska-Curie, fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, oraz prof. Leon Petrażycki, prawnik, socjolog prawa i filozof.

Piórem i pędzlem

Pośmiertnie prezydent Duda uhonorował również polskich artystów. Znaleźli się wśród nich pisarze: Stefan Żeromski, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski, nazywany „sumieniem narodu” ze względu na swoje zaangażowanie społeczne, Władysław Reymont, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za powieść „Chłopi”, Kornel Makuszyński, jeden z najpoczytniejszych pisarzy okresu międzywojennego i autor książek dla młodzieży, oraz Zofia Kossak-Szczucka, powieściopisarka i współzałożycielka Rady Pomocy Żydom Żegota, odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.


Film: prezydent.pl

Order pośmiertnie otrzymał także jej wuj Wojciech Kossak, jeden z najbardziej cenionych malarzy historycznych i batalistycznych, współautor z Janem Styką „Bitwy pod Racławicami”, oraz Karol Szymanowski, kompozytor, pianista i pedagog, rektor Konserwatorium Muzycznego w Warszawie.

Wśród odznaczonych wybitnych postaci polskiego życia publicznego znalazł się też Janusz Korczak (Henryk Goldszmit), polsko-żydowski pisarz, pedagog, lekarz, orędownik praw dziecka i ofiara Holocaustu, małżeństwo Olga Drahonowska-Małkowska i Andrzej Małkowski, twórcy polskiego harcerstwa, oraz Halina Konopacka, lekkoatletka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska z 1928 roku w rzucie dyskiem. We wrześniu 1939 roku towarzyszyła mężowi Ignacemu Matuszewskiemu przy ewakuacji z kraju złota Banku Polskiego.

Ordery odebrały rodziny odznaczonych lub przedstawiciele wyznaczonych instytucji: Muzeum Historii Polski, Muzeum Miasta Stołecznego Warszawy i Muzeum Narodowego w Kielcach.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
SOR w Legionowie
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ramię w ramię z aliantami
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Kadisz za bohaterów
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO on Northern Track
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna na detale
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Front przy biurku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sandhurst: końcowe odliczanie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO