moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Liceum im. Milewicza wyróżnione Medalem „Pro Patria”

Ponad 70 uczniów klas wojskowych z Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza w Warszawie złożyło w piątek przed Grobem Nieznanego Żołnierza ślubowanie na sztandar szkoły. Za swoją działalność patriotyczną i proobronną szkoła została odznaczona przez Jana Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Medalem „Pro Patria”.

– Jesteście spadkobiercami naszych przodków, którzy sto lat temu wywalczyli dla Polski niepodległość – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych do uczniów klas wojskowych z CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza w Warszawie, zgromadzonych przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W piątek Jan Józef Kasprzyk odznaczył szkołę Medalem „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej. – Jesteście jedną z najlepszych szkół w Polsce, która nie tylko kształci, lecz także wychowuje uczniów do dojrzałego obywatelstwa – dodał szef Urzędu i podkreślił, że nadany medal to wyraz wdzięczności między innymi dla uczniów klas wojskowych za to, że chcą być godnymi kontynuatorami tradycji niepodległościowych.

Uroczystości wręczenia medalu towarzyszyło złożenie przez uczniów – kadetów pierwszego rocznika Liceum ślubowania na jego sztandar. Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz w liście skierowanym do uczestników uroczystości dziękował szkole za wychowanie młodzieży na prawdziwych patriotów oddanych ojczyźnie oraz gratulował uczniom klas wojskowych wyboru drogi życiowej. – Nauka w klasie wojskowej to pierwszy krok na waszej drodze do przyszłej służby – zaznaczył Waldemar Zubek, dyrektor Biura do spraw Proobronnych MON.

Marzenie o wojsku

Jak podkreślił Jerzy Soliński, dyrektor szkoły, złożenie ślubowania w szczególnym dla każdego Polaka miejscu oraz medal przyznany Liceum jako jedynej szkole w Polsce to zaszczyt dla niej i jej uczniów. – Będziemy się starali udowodnić, że zasłużyliśmy na to wyróżnienie, będąc wiernymi takim wartościom, jak patriotyzm, umiłowanie wolności i szacunek do drugiego człowieka – dodał dyrektor.

Oprawę ślubowania na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie zapewniła Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych oraz Orkiestra Wojsk Lądowych, a uroczystość zakończyło złożenie wieńca na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów wojskowych i uczniowskich.

– Marzyłam o wojsku od dawna i to jest pierwszy krok na drodze do armii – mówiła po ślubowaniu Karolina, uczennica pierwszej klasy wojskowej, która myśli o służbie w wojskach zmechanizowanych. Natomiast jej kolega Jan chciałby zostać saperem i wyjechać na misje. – Wybrałem szkołę imienia Milewicza, bo słyszałem o niej wiele dobrego, także o poziomie jej klas wojskowych – tłumaczy uczeń.

Także ich starsi koledzy, uczniowie trzeciej klasy Sebastian i Mikołaj, idąc do klasy wojskowej, chcieli poznać wojsko od kuchni i przygotować się do przyszłej służby. Pierwszy z nich chce po maturze studiować w Wojskowej Akademii Technicznej, drugi wybrał kierunek bezpieczeństwo narodowe w Akademii Sztuki Wojennej.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo

Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza prowadzi klasy mundurowe od 2006 roku. Jednostką patronacką szkoły jest Batalion Dowodzenia Wojsk Lądowych z Białobrzegów. Placówka współpracuje także m.in. z Wojskową Akademią Techniczną, Dowództwem Garnizonu Warszawa oraz środowiskami kombatanckimi. Oprócz zwykłych lekcji uczniowie klas wojskowych mają dodatkowe zajęcia, m.in. z podstaw wojskowości, strzelectwa, musztry i ceremoniału wojskowego. Podczas wakacji kadeci biorą udział w poligonowym obozie szkoleniowym. Uczestniczą także w najważniejszych uroczystościach państwowych i spotykają się z kombatantami.

– Chcemy wpoić naszym uczniom poczucie odpowiedzialności za państwo i jego bezpieczeństwo – mówi Piotr Goruk-Górski, koordynator klas wojskowych w Liceum. Co roku kilkoro absolwentów trafia do szkół wojskowych lub zasila szeregi wojsk obrony terytorialnej. Wielu innych odnajduje się w zawodach zajmujących się bezpieczeństwem, m.in. w straży pożarnej czy policji.

Od września 2017 roku szkoła bierze udział w pilotażowym programie MON dla klas mundurowych. Służy on ujednoliceniu nauczania z zakresu wojskowości w tych klasach oraz budowaniu rezerw dla armii. Obecnie w dwóch edycjach programu uczestniczy 105 szkół z całej Polski. Nauka uczniów w ramach przedmiotu edukacja wojskowa obejmuje 185 godzin lekcyjnych, teoretycznych i praktycznych. Zajęcia są organizowane przy wsparciu między innymi jednostek wojskowych i centrów szkolenia.

Placówki biorące udział w programie mają łatwiejszy dostęp do obiektów i sprzętu wojskowego, a także otrzymują wsparcie finansowe MON na zakup sprzętu i wyposażenia oraz pomoc instruktorów wojskowych w prowadzeniu zajęć. Natomiast absolwenci certyfikowanych przez MON klas mundurowych, którzy ukończą dwuletni program, mogą liczyć na przywileje w rozpoczęciu służby wojskowej. Zgodnie z założeniami zyskają między innymi pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej i terytorialnej służby wojskowej oraz ułatwienia w trakcie egzaminów wstępnych do uczelni wojskowych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Głos z katyńskich mogił
 
Front przy biurku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”
Wojna na detale
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sandhurst: końcowe odliczanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Charge of Dragon
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Sprawa katyńska à la española
Święto stołecznego garnizonu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kolejne FlyEle dla wojska
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kadisz za bohaterów
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
W Italii, za wolność waszą i naszą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zachować właściwą kolejność działań
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
SOR w Legionowie
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morze Czarne pod rakietowym parasolem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO