moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Patagonia: Polacy biegną po zwycięstwo

Drużyna Spirit of Poland jest już gotowa do startu. Za kilkanaście godzin Polacy pobiegną w ekstremalnym rajdzie w Patagonii. W 10 dni mają pokonać 560 km. Trasa wiedzie przez góry, tereny piaszczyste, ale też rzeki i grzęzawiska. – Jesteśmy dobrze przygotowani i skupieni na zadaniu. Trzymajcie kciuki – mówi Rafał, były żołnierz GROM-u i kapitan zespołu.

Rafał, Robert, Piotr i Marta, czyli drużyna Spirit of Poland po wielu miesiącach morderczych treningów jest już w Chile. Polacy jutro o 6 rano wystartują w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie. Podczas 13. edycji „Patagonian Expedition Race” w zaledwie 10 dni będą musieli pokonać 560 km. Ścigać się będą z 10 innymi zespołami.

– Czujemy się dobrze, stresu wielkiego nie ma. Staramy się do wyzwania podejść na spokojnie, zwłaszcza że już pierwszy etap wyścigu zapowiada się bardzo ciężko – mówi na kilkanaście godzin przed startem Rafał, kapitan polskiej drużyny. – Nastroje mamy dobre, kondycja jest, sprzęt także świetny. Potrzeba nam tylko trochę szczęścia – dodaje.

Zgodnie z regulaminem imprezy, trasa ekstremalnego rajdu utrzymywana jest niemal do końca w tajemnicy. Dopiero 24 godziny przed rozpoczęciem rajdu kapitanowie drużyn otrzymują od organizatorów mapy z wyznaczoną trasą. – Wiemy już, że pierwszy etap – 55 km, pokonamy po górach, gdzie leży śnieg. Nie pomoże nam także chilijska pogoda. Średnia prędkość wiatru dochodzi do 40 km/h – relacjonuje Rafał z Punta Arenas. – Wczoraj wybraliśmy się na trening. Wsiedliśmy na rowery z 10-kilogramowymi plecakami, ale wiatr był tak silny, że spychał nas z drogi – dodaje.

Kapitan polskiej drużyny zdradza także, że jednym z bardziej wymagających etapów wyprawy będzie także 100-kilometrowy trekking w trudnym terenie. Przed Polakami jeszcze wiosłowanie w kajakach i jazda na rowerach.

Przygotowania do tak dużego wyzwania trwały wiele miesięcy. Członkowie zespołu Spirit of Poland trenowali indywidualnie i zespołowo, m.in. brali udział w różnego rodzaju biegach (maratonach i ultramaratonach), pływali kajakami, ćwiczyli trekking w górach i jazdę na rowerach.

Kim są śmiałkowie, którym ekstremalny rajd niestraszny? Rafał, były żołnierz GROM-u. W 2016 roku razem z kolegami wyruszył do Patagonii, ale niestety polskiej drużynie nie udało się w wyznaczonym czasie ukończyć wyścigu. Piotr jest żołnierzem wojsk specjalnych, triathlonistą i uczestnikiem biegów Ironman. Z kolei Robert to utytułowany zawodnik judo, nurek, maratończyk i skoczek spadochronowy. Trzy miesiące temu do zespołu dołączyła Marta, trenerka narciarstwa, międzynarodowy przewodnik górski, Mistrzyni Polski Amatorów w biegach narciarskich z 2015 roku.

Drużyna Spirit of Poland będzie walczyć nie tylko o podium wyścigu w Patagonii. Zawodnicy chcą pomóc choremu dziecku weterana misji. – Chcemy przy okazji zebrać środki finansowe dla 12-letniego Jakuba, który w wieku 7 miesięcy w wyniku komplikacji pooperacyjnych na otwartym sercu przeszedł amputację nogi. Od 2. roku życia Jakub porusza się z pomocą protezy. Ale jego organizm ciągle rośnie, a to wymaga ciągłej i systematycznej rehabilitacji – informują zawodnicy. Więcej informacji na ten temat i nr konta znaleźć można na stronie patagonia2018.pl

Patagonian Expedition Race jest organizowany w Chile od 2004 roku (z przerwami). Biorą w nim udział drużyny z całego świata. Biegacze uznają go za niezwykle trudny ze względu na skomplikowaną trasę, morderczy dystans i zmienność pogody. Zdarza się bowiem, że zawodnicy część trasy pokonują w słońcu, a część w śniegu. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak nawigacja i odnalezienie się w terenie, zwłaszcza że nie można korzystać z GPS-u, a jedynie z kompasu.

Patagonia to wietrzna kraina położona w Ameryce Południowej, pomiędzy oceanami Atlantyckim a Spokojnym, na terenie Chile oraz Argentyny. Krajobraz Patagonii jest zdominowany przez Andy, lodowce, jeziora, wyspy i rzeki, które, płynąc przez wyżyny, uformowały głębokie wąwozy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Patagonian Expedition Team of Poland

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO on Northern Track
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Barwy walki
NATO na północnym szlaku
Szarża „Dragona”
Zbrodnia made in ZSRS
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Front przy biurku
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rakiety dla Jastrzębi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
Na straży wschodniej flanki NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
V Korpus z nowym dowódcą
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO