moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomoc dla bohaterów

Już po raz ósmy st. sierż. rez. Tomasz Sawicki organizuje bożonarodzeniową edycję „Paczki dla Bohatera”. W całej Polsce i na świecie zbierane są artykuły spożywcze, higieniczne, a także świąteczne kartki, które zostaną przekazane wyjątkowym ludziom – żołnierzom Armii Krajowej, powstańcom warszawskim i opozycjonistom z okresu stanu wojennego.


W akcję „Paczka dla Bohatera” zaangażowani byli także żonierze.

Kiedy kilka lat temu Tomasz Sawicki wystartował z pierwszą edycją „Paczki dla Bohatera” pomagał zaledwie 36 osobom. Wraz z nim działało... dwóch wolontariuszy. W tym roku mija osiem lat od startu akcji i... – Trochę się pozmieniało – uśmiecha się Sawicki. – W Paczce bierze udział około 500 wolontariuszy, a do obdarowania mamy ponad 1700 osób – mówi organizator akcji.

Wolontariusze przygotowują paczki dla podopiecznych dwa razy w roku: na Wielkanoc i Boże Narodzenie. Najpierw w całej Polsce i na świecie (w tym roku w Holandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech) przez kilkanaście dni zbierają produkty, następnie pakują je w paczki i rozwożą, odwiedzając jednocześnie kombatantów. Promują również akcję w mediach społecznościowych. – Nie mamy funduszów na marketing, więc promujemy się sami, jak tylko umiemy. Prowadzimy m.in. „Bazarek dla Bohatera”, na którym można wylicytować przeróżne przedmioty. Cały dochód przeznaczamy na organizowanie na przykład wakacji czy ferii dla bohatera – mówi Tomasz Sawicki.

Jak włączyć się w akcję „Paczka dla Bohatera”? Przede wszystkim można wziąć udział w zbiórce i przynieść lub przesłać produkty do wybranych punktów. Czego potrzebują bohaterowie? – Zbieramy produkty z długim terminem przydatności, jak herbata, kawa, słodkości, owoce i warzywa w puszkach, konfitury i dżemy, konserwy mięsne i rybne – wyjaśnia Tomasz Sawicki. Prócz tego zbierane są artykuły chemiczne i higieniczne, a także koce, prześcieradła i ręczniki. – Mam jednak wielką prośbę. Do produktów dołączcie kartki z życzeniami. Nasi bohaterowie właśnie na nie czekają najbardziej – przyznaje Sawicki.

Gdzie szukać punktów, w których zbierane są produkty na prezenty dla bohaterów? Lista wszystkich koordynatorów „Paczki dla Bohatera” wraz z numerami telefonów i adresami mailowymi znajduje się na stronie: VIII Bożonarodzeniowa „Paczka dla Bohatera”. Zbiórka potrwa do 14 grudnia.

W tym roku po raz pierwszy można również kupić specjalnie na tę okazję wydany kalendarz Ogólnopolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Grupa pań, które zajmują się rekonstrukcją historyczną przygotowały kalendarz ze zdjęciami, które przedstawiają kobiety w drodze do niepodległości. – Zaznaczyłyśmy w nim również wiele ciekawych dat ważnych dla polskiej niepodległości i rysy historyczne dotyczące każdego z przedstawionych wydarzeń. W kalendarzu znajduje się też kilka zdjęć i opowieści o naszych bohaterkach – mówi Natalia Bąk, członkini grupy. Znajduje się tam m.in. zdjęcie Wandy Thun oraz Janiny Ostrowskiej-Kin, które walczyły w powstaniu warszawskim. Kalendarz kosztuje 40 zł i można go zamówić tutaj.

Aby pomóc podopiecznym Tomasz Sawickiego, można też wziąć udział w licytacji przedmiotów, np. książek i wojskowych gadżetów, albo przekazać takie przedmioty na licytację.

Wszystkie zgromadzone środki są w całości przeznaczone na pomoc bohaterom. – To, co robimy wraz z wolontariuszami, jest działalnością charytatywną. Nie bierzemy za to żadnych pieniędzy – podkreśla Tomasz Sawicki.

Wszystkie paczki zostaną rozwiezione przez wolontariuszy 15 i 16 grudnia. – Mamy nadzieję, że wszystko się uda i nasz apel o pomoc, tak jak w latach poprzednich, nie pozostanie bez odpowiedzi. Liczymy na Wasze wsparcie! – zachęca do zaangażowania się w akcję Tomasz Sawicki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. sierż. Wiesław Wieczorek

dodaj komentarz

komentarze


Raki w Toruniu
 
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Kuźnie oficerskich kadr
Wspólny wysiłek
Jak wojsko walczy z pandemią
MON robi zakupy amunicji
Course on Diplomacy
Afganistan. Czas wracać do domu
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Co ze sprawdzianem z WF?
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Pomoc w walce z dezinformacją
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
„Czajka” po udanej operacji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Misje kształtują charakter
Specjalsi lądują w wodzie
BME pod znakiem „Miecznika”
Kto otrzyma Buzdygana?
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Walka z niewidzialnym wrogiem
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Sto sekund do zagłady
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Bój o czarną perłę w koronie
To było wyzwanie dla wszystkich
Kurs na dyplomację
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Nowe książeczki wojskowe
„Wolverine Strike” odpiera atak
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Szczepimy się
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Tygrysi zlot myśliwców
Kara śmierci za życie Zofii
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
„Defender” dotarł do Europy
Polska stawia na fregaty Miecznik
Nowy karabin z Tarnowa
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Rumuński „Scorpion Spring”
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
AFN znów w oktagonie
Nagroda nie tylko od dowódcy
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Śląskie salwy
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
WOT szkoli snajperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO