moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Projekt Wojownik”: przystanek Kraków

W Krakowie odbyło się dziewiąte i ostatnie w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Projekt Wojownik”. Żołnierzy trenował zawodnik MMA Tomasz „Gorilla” Drwal. – W przyszłym roku ruszamy z nową siłą i nowymi pomysłami. „Projekt Wojownik” będzie się rozwijał nie tylko w Polsce, ale i za granicą, tam, gdzie służą polscy żołnierze – mówi płk Szczepan Głuszczak z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

Weterani trenowali już w Warszawie, Giżycku, Gdyni, Szczecinie, Wrocławiu, Łasku, Świętoszowie, a także bazie wojskowej Adazi na Łotwie. Dziewiąte i ostatnie w tym roku spotkanie żołnierzy na macie w ramach „Projektu Wojownik” odbyło się w Krakowie. Tym razem żołnierzy trenowała gwiazda MMA Tomasz „Gorilla” Drwal.

Na treningu w Krakowie zameldowało się 52 żołnierzy, w tym 39 weteranów misji zagranicznych. Na macie ćwiczyli głównie żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej, ale także żołnierze wojsk specjalnych i sił powietrznych. – Oni tu są, bo chcą, a nie dlatego, że muszą. Czuję od nich pozytywne emocje, widać ich zaangażowanie. Niektórym brakuje umiejętności technicznych, ale ambicje mają ogromne – mówił Tomasz Drwal, obserwując zmagania żołnierzy. Drwal trenował karate, kick-boxing i brazylijskie jiu-jitsu. W mieszanych sztukach walki zadebiutował w 2004 roku. W 2007 roku podpisał kontrakt z UFC – największą organizacją MMA na świecie. Jest pierwszym Polakiem, który stoczył walkę dla tej organizacji. Jego zawodowy rekord to 27 walk, z których 21 razy wyszedł zwycięsko. – Z wielką radością przyjąłem zaproszenie do udziału w „Projekcie Wojownik”, zawsze byłem blisko wojska, nawet kiedyś chciałem zostać żołnierzem – mówi. – Spędziłem trochę czasu w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. trenowałem pod okiem żołnierzy Navy SEALs. Podobało mi się, jakim szacunkiem Amerykanie obdarzają żołnierzy – dodaje sportowiec.

Zawodnik MMA z żołnierzami spotkał się po raz drugi w ramach „Projektu Wojownik”. Niedawno gościł u żołnierzy w PKW na Łotwie. – Planując spotkania na ten rok nie zakładaliśmy wizyty w PKW. Ale to sami żołnierze zwrócili się do mnie z prośbą, by przyjechać do nich z projektem. I sami zabiegali o to, by gwiazdą spotkania był właśnie Tomek Drwal – mówi płk Głuszczak. – Tomek bardzo pomógł mi w organizacji całego przedsięwzięcia. Pomógł urzeczywistnić niektóre pomysły, kontaktował z gwiazdami sportu – dodaje.

Pierwszy raz w „Projekcie Wojownik” wzięła udział wdowa po poległym na misji żołnierzu – Marzena Zielke ze Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”. – Cieszę się, że zostałam zaproszona. Mam nadzieję, że dam radę – mówiła tuż przed rozpoczęciem treningu. – Razem ze mną miały być jeszcze dwie wdowy, ale niestety nie mogły dojechać. Możliwość przebywania w takim gronie, wśród weteranów, którzy być może służyli z moim mężem, jest dla mnie bardzo ważna – dodaje. Podkreśla, że docenia wagę tego projektu, zaznacza, że żołnierze integrują się przez sport, zdobywają nowe umiejętności, ale i wyładowują negatywne emocje. – Mój mąż, kpr. Andrzej Zielke zginął w czasie drugiej zmiany PKW w Iraku. Od jego śmierci minęło już 14 lat, ale ja nadal czuję taką potrzebę, by być blisko wojska i żołnierzy – podkreśla Marzena Zielke.

Krakowska edycja „Projektu Wojownik” nie zamyka inicjatywy organizowanej przez WCEO. Płk Szczepan Głuszczak zapowiada, że w przyszłym roku formuła spotkań będzie nieco zmieniona. Zajęcia będą dwudniowe, a w treningach uczestniczyć będą mogły rodziny poległych: żony i dzieci. – „Projekt Wojownik” będzie się rozwijał. Planujemy treningi w Polsce, ale nie ukrywam, że chciałbym dotrzeć z gwiazdami sportów walki do polskich kontyngentów wojskowych – podsumowuje płk Głuszczak.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
„Grand Quadriga ‘24”
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po śladach polskich bohaterów
Polki pobiegły po srebro!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ryś” z laserem
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Mobilne dowodzenie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Piedimonte – samobójcza misja
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nie szpital, a instytut
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
They Will Check The Training Results in Combat
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Serwis K9 w Polsce
By Polska była bezpieczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO