moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pożegnanie generała Surawskiego

Pełniąc najwyższe stanowiska w armii, sprostał pan wszystkim wyzwaniom. Dziś dziękuję panu za wieloletnią służbę w Wojsku Polskim – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas uroczystego pożegnania generała Leszka Surawskiego. Były szef Sztabu Generalnego odchodzi z armii po 38 latach służby.

Uroczystość pożegnania generała Surawskiego odbyła się dziś w sali im. gen Franciszka Gągora w Sztabie Generalnym. 31 stycznia oficer kończy zawodową służbę wojskową. – Osiągnął pan najwyższe możliwe do osiągnięcia w Wojsku Polskim stanowiska, odchodzi pan mając najwyższy możliwy stopień. W pełni pan na to zasłużył. Dziękuję za wieloletnią służbę w Wojsku Polskim – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON przyznał, że współpracując z generałem Surawskim zawsze widział jego ogromne zaangażowanie i poświęcenie, a także klasę. – Wszystko, co pan robił, było na bardzo wysokim poziomie. To niezwykle istotne, bo przecież dowódca to ktoś, na kogo patrzą jego podwładni, to także, w przypadku bycia szefem sztabu, ktoś, przez kogo postrzega się również całe siły zbrojne i ojczyznę. Sprostał pan wszystkim wyzwaniom – dodawał minister. Były szef Sztabu Generalnego otrzymał z rąk ministra Szablę Honorową Wojska Polskiego.

Odchodzącemu z armii generałowi podziękował również gen. Andrzejczak, obecny szef Sztabu Generalnego. „Pierwszy żołnierz” przekazał też generałowi Surawskiemu miniaturę proporca Sztabu Generalnego. – Pozwolę sobie podziękować małżonce pana generała. Nie ma bowiem wątpliwości, że ta długa lista stanowisk, z takimi dobrymi recenzjami, jakie wystawił minister, to także zasługa najbliższych. Niewielu ma świadomość, jak wiele znaczą bliscy, gdy pełni się to najwyższe stanowisko związane z ogromem obowiązków i odpowiedzialności – przekonywał gen. Andrzejczak.

Generał Surawski wspomniał początki swojej służby. Podkreślał, że na każdym pełnionym stanowisku starał się osiągać postawione cele. – Kiedy się odchodzi ze służby, pojawiają się różne myśli i pytania. Jak było przez okres tych prawie 40 lat? Dziś mogę powiedzieć: było ciężko, ale dobrze było. I było warto – mówił gen. Surawski.

Generał Surawski służył w wojsku przez 38 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Obrony Narodowej. Na tej ostatniej ukończył Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne oraz Podyplomowe Studia Polityki Obronnej. Jest także absolwentem studiów podyplomowych z dziedziny służby cywilnej, administracji publicznej, zarządzania jednostkami terenowymi oraz rozwoju regionalnego i lokalnego w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. Do Sztabu Generalnego trafił w 2010 roku, rok później został szefem Zarządu Planowania Operacyjnego – P3. Następnie dowodził 16 Dywizją Zmechanizowaną w Elblągu. Był też inspektorem wojsk lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W styczniu 2017 roku został szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Zastąpił na tym stanowisku generała Mieczysława Gocuła.

W lipcu 2018 roku generał Surawski ustąpił ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego. Akt mianowania na „pierwszego żołnierza” odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy generał broni Rajmund T. Andrzejczak. Podczas lipcowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim generał Surawski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Sztab Generalny to najstarsza instytucja Wojska Polskiego, która powstała 25 października 1918 roku. Po reformie systemu kierowania i dowodzenia armią w 2013 roku Sztab stał się organem doradczym i planistycznym, a część kompetencji szefa SGWP przejęli dowódcy: generalny i operacyjny. Pod koniec ubiegłego roku weszła w życie kolejna reforma, wprowadzająca zmiany w istniejącym systemie kierowania i dowodzenia. Zgodnie z założeniami przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego na czele armii ponownie stanął szef Sztabu Generalnego WP. Podlegają mu dowódca generalny oraz operacyjny oraz szef Inspektoratu Wsparcia. Po osiągnięciu gotowości w podporządkowanie „pierwszego żołnierza” wejdzie także dowódca wojsk obrony terytorialnej.

Zmiany wprowadzone nowelizacją ustaw o urzędzie ministra obrony narodowej oraz o powszechnym obowiązku obrony RP mają uprościć system kierowania armią, a struktury organizacyjne w czasie pokoju mają być maksymalnie zbliżone do tych przygotowanych na czas wojny.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Antoni Szubiński/ SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
 
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Honor weteranom misji!
„Grand Quadriga ‘24”
By Polska była bezpieczna
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
Pokazali bojowego ducha
„Pierwsza Drużyna” na start
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Cień atomowej zagłady
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wszystkie misje AWACS-a
Przysięga w Limanowej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Podróż po AWACS-ie
They Will Check The Training Results in Combat
Po śladach polskich bohaterów
WAM wraca po latach
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Flota Bayraktarów w komplecie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
NATO on Northern Track
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Mobilne dowodzenie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Piedimonte – samobójcza misja
Centrum Szkolenia WOT świętuje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO