moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kwalifikacja wojskowa już za tydzień

4 lutego rozpocznie się coroczna kwalifikacja wojskowa. Przed komisjami lekarskimi będzie się musiało stawić w sumie około 220 tysięcy młodych ludzi, przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2000 roku. Armia czeka też na ochotników, którzy ukończyli 18 lat, a nie mają określonej zdolności do służby wojskowej. Kwalifikacja potrwa do 26 kwietnia.

Kwalifikacja wojskowa odbywa się corocznie, od dziesięciu lat. Jej celem jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Wojsko wzywa młodych ludzi do stawienia się przed komisjami lekarskimi, by sprawdzić, kto w razie zagrożenia byłby zdolny podjąć służbę.

Co roku obowiązek stawiennictwa dotyczy innej grupy wiekowej. Jakiej? Szczegółowo określa to przygotowywane corocznie rozporządzenie ministrów: spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej. Zgodnie z tegorocznym dokumentem w tym roku do kwalifikacji będzie musiało stanąć około 220 tysięcy młodych ludzi, przede wszystkim dziewiętnastolatkowie – mężczyźni urodzeni w 2000 roku.

Nie tylko mężczyźni

Przed komisję będą musieli stawić się także mężczyźni w wieku 20–24 lat, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby z roczników 1998 i 1999, które wcześniej otrzymały kategorię zdolności „B” ( czasowo niezdolny do czynnej służby). Zgodnie z przepisami, nie mając uregulowanego stosunku do powszechnego obowiązku obrony, takie osoby nie mogą zostać przeniesione do rezerwy. Stąd obowiązek ponownego stawienia się przed komisję i poddania badaniom lekarskim.

Przed komisjami muszą się też stawić niektóre kobiety. Dotyczy to głównie pań urodzonych w latach 1995–2000, które mają wykształcenie przydatne w służbie wojskowej lub tych, które w tym roku kończą naukę w określonych specjalnościach. Chodzi m.in. o kierunki: lekarski, farmację, pielęgniarstwo, psychologię, ratownictwo medyczne i weterynarię.

Do kwalifikacji mogą także zgłosić się ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat, a nie mają jeszcze przydzielonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. – Co roku zdarzają nam się tacy ochotnicy, którzy chcą przejść kwalifikację i pytają o możliwość wstąpienia do armii. Najczęściej to kobiety, które chciałyby na przykład odbyć służbę przygotowawczą i już na tym etapie chcą zgłosić swój akces – mówi mjr Ireneusz Wiliński z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze.

Ale podczas kwalifikacji będzie też można dowiedzieć się o różnych innych formach służby. Dla wszystkich zainteresowanych zielonogórski sztab wystawi bowiem stoisko informacyjno-promocyjne w ramach kampanii resortu obrony narodowej „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. – Żołnierze z jednostek wojskowych stacjonujących na naszym terenie będą udzielali informacji na temat zasad naboru do armii, zarówno do szkół wojskowych, służby przygotowawczej, jak i terytorialnej służby wojskowej – dodaje mjr Wiliński.

Kwalifikacja w całej Polsce

Kwalifikacja odbędzie się na terenie wszystkich 16 województw. Za jej przeprowadzenie będą odpowiedzialni wojewodowie z szefami 16 wojewódzkich sztabów wojskowych oraz wójtowie, starostowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Udział w kwalifikacji wezmą przedstawiciele wojskowych komend uzupełnień oraz członkowie wojewódzkich i powiatowych komisji lekarskich.

Pierwsze terminy stawiennictwa wyznaczono już na 4 lutego. Tego dnia kwalifikacja rozpocznie się np. w województwie opolskim na terenie administrowanym przez Wojewódzki Sztab Wojskowy w Opolu. Komisje będą pracować m.in. w Brzegu, Kluczborku, Namysłowie... 4 lutego kwalifikacja ruszy też w województwie lubuskim. – Na początek prace rozpoczną cztery komisje, ale w całym okresie trwania kwalifikacji będzie ich pracować na naszym terenie w sumie 14. Obowiązek stawiennictwa dotyczy w naszym przypadku około 6 tysięcy osób – mówi mjr Wiliński.

Osoby stawiające się na kwalifikację muszą zabrać ze sobą dowód osobisty, zdjęcie bez nakrycia głowy o wymiarach 3x4 cm, dokumenty potwierdzające wykształcenie lub kontynuację nauki oraz dokumentację medyczną dotyczącą chorób przewlekłych lub przebytych urazów. Osoby, które brały już udział w kwalifikacji (np. te z kategorią „B”), powinny zabrać jedynie dokument potwierdzający tożsamość oraz książeczkę wojskową. Pozostałe dokumenty są wymagane jedynie w przypadku, gdy zaszły w nich jakieś zmiany (np. ukończenie nauki, nowe badania medyczne).

Każdego, kto stawi się przed komisją, czekają podstawowe badania lekarskie. Specjaliści zbadają ciśnienie, wzrok i słuch, sprawdzą też wagę, wzrost i postawę. Ci, którzy cierpią na chorobę przewlekłą, muszą przedstawić dokumentację medyczną. Lekarze orzecznicy będą mogli skierować daną osobę na dodatkowe, obowiązkowe badania specjalistyczne, także psychologiczne czy obserwację szpitalną. Ostatnim etapem będzie rozmowa z przedstawicielem wojskowej komendy uzupełnień, który nada kategorię i wręczy każdemu książeczkę wojskową. Po 14 dniach osoby po kwalifikacji zostaną przeniesione do rezerwy. Wyjątkiem będą ci, którzy otrzymają kategorię „B”, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do służby.

Tegoroczna kwalifikacja potrwa do 26 kwietnia.

Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej

KATEGORIA „A” – zdolny do czynnej służby wojskowej. Oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, w tym: zasadniczej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, ćwiczeń wojskowych, służby przygotowawczej, okresowej służby wojskowej.

KATEGORIA „B” – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej. Oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w kategorii „A”, w czasie pokoju.

KATEGORIA „D” – niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii „A”, w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej.

KATEGORIA „E” – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii „A”, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Paulina Glińska

autor zdjęć: sierż. Krzysztof Łupiński

dodaj komentarz

komentarze


Front przy biurku
 
Sandhurst: końcowe odliczanie
Pod skrzydłami Kormoranów
Na straży wschodniej flanki NATO
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Szpej na miarę potrzeb
Kadisz za bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Zachować właściwą kolejność działań
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
SOR w Legionowie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Charge of Dragon
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rekordziści z WAT
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejne FlyEye dla wojska
Wytropić zagrożenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gunner, nie runner
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna na detale
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO