moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WOT na szklanym ekranie

Jak wyglądała historia formacji obrony terytorialnej od czasów najdawniejszych po współczesność i jak wygląda codzienność w wojskach obrony terytorialnej – o tym opowiada najnowszy film dokumentalny wyprodukowany przez Centralną Bibliotekę Wojskową i TVP3 Lublin. Pokaz premierowy obrazu „Obrona terytorialna – wczoraj, dziś, jutro” we wtorek w Lublinie. Film będzie można oglądać na antenach Telewizji Polskiej.

Pomysł na produkcję filmu przedstawiającego historię polskich formacji obrony terytorialnej, zestawiając ją z dzisiejszymi WOT narodził się tuż przed obchodami pierwszej rocznicy powołania piątego rodzaju sił zbrojnych. Inicjatorem powstania dokumentu była Centralna Biblioteka Wojskowa. – Chcieliśmy przede wszystkim pokazać pewną tradycję. Przecież oddziały, oparte na pewnej lokalnej społeczności, funkcjonowały w naszej historii od bardzo dawna – wyjaśnia Wojciech Kuliński, pracownik Centralnej Biblioteki Wojskowej i scenarzysta filmu „Obrona terytorialna – wczoraj, dziś, jutro”. – Zależało nam również, by pokazać zapomnianą obecnie formację, czyli Obronę Narodową z lat 1937–1939. O tych batalionach i brygadach na lekcjach historii raczej się nie mówi, ale jej tradycja i historia jest wciąż przekazywana w narracjach rodzinnych czy lokalnych – kontynuuje Kuliński.

Twórcy filmu sięgnęli jednak jeszcze głębiej, doszukując się form obrony terytorialnej już w średniowieczu. – Film jest mocno osadzony w historii. Chcieliśmy pokazać, jak wyglądało to na przestrzeni wieków w Polsce. Mówimy więc o pospolitym ruszeniu za czasów pierwszych Piastów, ale także o chorągwiach powiatowych z XVII wieku, które operowały na zapleczu wojsk regularnych, zajmując się utrzymywaniem porządku i wspieraniem formacji regularnego wojska I Rzeczypospolitej – zdradza Leszek Wiśniewski, reżyser filmu.

Autorzy dokumentu skorzystali z dość bogatej ikonografii oraz archiwaliów, a w przypadku prezentacji Obrony Narodowej z lat trzydziestych, z pomocy grupy rekonstrukcyjnej. – W filmie prezentujemy dość ciekawe rekonstrukcje historyczne, pokazujemy walkę z dywersantami czy mobilizację oddziałów Obrony Narodowej – mówi Leszek Wiśniewski i dodaje: – Używając rekonstrukcji historycznej chcieliśmy przemówić do wyobraźni widza i unaocznić mu rzeczy, które trudno znaleźć w filmach archiwalnych czy nawet na fotografiach, bo to była formacja, której nie fotografowano. Po raz pierwszy w historii pokazaliśmy też rekonstruktorów w oryginalnych mundurach Obrony Narodowej sprzed 1939 roku. W żadnym wcześniejszym filmie tego nie było – zaznacza reżyser dokumentu.

Autorzy filmu oddają również głos ekspertom, historykom wojskowości, którzy zapoznają widza z historią oddziałów ochotniczych na przestrzeni wieków. W filmie wypowiadają się m.in. prof. Janusz Odziemkowski, prof. Józef Marczak, prof. Juliusz Tym. – Posłużyliśmy się autorytetem historyków, którzy w sposób barwny i ciekawy opowiadają o dziejach polskiej obrony narodowej, mówią zarówno o tych dobrych, jak i złych doświadczeniach historycznych – wskazuje Wojciech Kuliński.

Druga część filmu to z kolei obraz współczesnych wojsk obrony terytorialnej. Tu również pojawia się nawiązanie do przeszłości, bo przecież współcześni terytorialsi czują się spadkobiercami tradycji właśnie żołnierzy Obrony Narodowej, Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego czy powojennego podziemia zbrojnego. – Wszystkie te formacje spełniły swoje zadanie i to jest to dobre doświadczenie historyczne. Jednak na przykład służba w Obronie Narodowej była traktowana trochę jak dopust boży, co w opinii ekspertów uważane jest jako błąd. Dlatego nasi rozmówcy podkreślali, że dobrą praktyką jest kierowanie obecnie do oddziałów WOT nowoczesnego sprzętu czy najlepszych oficerów – zwraca uwagę Leszek Wiśniewski.

Realizatorzy filmu pokazują również codzienność terytorialsów. – Przedstawiamy ich w działaniu, prezentujemy nowatorski sposób szkolenia, nowoczesny sprzęt, w który są wyposażeni, zarówno ten indywidualny, jak i szkoleniowy, m.in. strzelnice kontenerowe – zdradza reżyser filmu. W tej części dokumentu swoje opinie wyraża dowódca WOT-u, gen. Wiesław Kukuła i dowódcy poszczególnych brygad. – Postanowiliśmy oddać głos fachowcom. Przecież to najlepsi oficerowie, z doświadczeniem na misjach zagranicznych czy wyniesionym z sił specjalnych – mówi Leszek Wiśniewski i zaznacza: – Film abstrahuje od sporów wokół tej formacji. Dotyczy wojska, a nie jałowych politycznych kłótni.

Film „Obrona terytorialna – wczoraj, dziś, jutro” został wyprodukowany przez Centralną Bibliotekę Wojskową przy koprodukcji TVP3 Lublin. To nie pierwsze wspólne przedsięwzięcie filmowe. Wcześniej współpracowali ze sobą przy realizacji kilkunastu filmów dokumentalnych, m.in. wielokrotnie nagradzanej „Błękitnej Armii 1917–1919”. – TVP3 Lublin ma stuprocentowy udział w realizacji najnowszego filmu. To kolejna nasza wspólna produkcja, bo lubelski oddział Telewizji Polskiej od pewnego czasu specjalizuje się w filmach o charakterze historycznym i wojskowym – podkreśla Ryszard Montusiewicz, dyrektor i redaktor naczelny TVP3 Lublin.

Pokaz przedpremierowy filmu „Obrona terytorialna – wczoraj, dziś, jutro” we wtorek w studiu telewizyjnym TVP3 Lublin. Równocześnie, zaproszeni goście będą mogli zobaczyć reportaż „Ja, terytorials…”, którego bohaterem jest jeden z żołnierzy terytorialnej służby wojskowej – ratownik medyczny, strażak OSP, alpinista i fotograf – Jakub Wachnicki. Oba filmy będzie można zobaczyć niebawem na antenach regionalnych TVP.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Wojna na detale
Wytropić zagrożenie
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Italii, za wolność waszą i naszą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekordziści z WAT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod skrzydłami Kormoranów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część druga
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Gunner, nie runner
Wojna w świętym mieście, epilog
Kadisz za bohaterów
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Przygotowania czas zacząć
Sandhurst: końcowe odliczanie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sprawa katyńska à la española
SOR w Legionowie
Front przy biurku
Kolejne FlyEye dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Święto stołecznego garnizonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO